- Babocký J., Janda V., Obr V.: Z práce laboratoře mladých fyziků na PřF MU, Veletrh 14, Brno 2009
V tomto příspěvku jsou popsány dvě měření. Jedno měření se týká rozložením elektromagnetického záření v mikrovlnné troubě. Druhé měření se týká zateplování panelových domů.
- Baník I., Baník R.: Elektromotor tentokrát absolutne jednoduchý, Veletrh 1, Praha 1996
V první části příspěvku je uveden návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z cívky, pletací jehlice a 2 magnetů. Druhá část je věnovaná netradičním vázaným oscilátorům, které tvoří např. 2 vidličky či kolíčky na prádlo na gumě.
- Baník I., Baník R.: Zaujímavá elektrolýza, Veletrh 7, Praha 2002
V článku je uvedeno jednoduché měření náboje elektronu pomocí elektrolýzy.
- Baník I., Machovič Ľ.: Vynútené kmity - netradičné experimenty, Veletrh 3, Praha 1998
Zkoumání rezonanční křivky židle kmitající na dvou gumách. Další náměty jak demonstrovat rezonanci s běžnými pomůckami (smeták na gumě, jablko na niti, cívka a magnet).
- Bdinková V.: Fyzikální hračky z odpadového materiálu, Veletrh 5, Praha 2000
12 návodů na výrobu pěkných fyzikálních hraček se stručným vysvětlením činnosti.
- Bdinková V.: Něco ze ŠOKu, Veletrh 12, Praha 2007
V příspěvku jsou uvedeny některé konkrétní zkušenosti z výuky a práce s dětmi na ZŠ – experimenty (magnetické pole, vlastnosti látek, určování hmotnosti, objemu, hustoty), fyzikální modely (vysavač, Archimédův šroub, ucho) a ukázky z tématického projektu - Patenty a vynálezy přírody (fyzika v živé přírodě).
- Bdinková V.: Střípky z laboratoře malých debrujárů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
- Bdinková V., Šimečková J., Bobek Z.: Hrajeme si s fyzikou, Veletrh 1, Praha 1996
Návody na několik jednoduchých pokusů a výrobu různých fyzikálních hraček a létajících těles (vrtulník, bumerang, létající talíř, helikoptéra, vznášedlo).
- Bednář V., Vochozka V., Tesař J.: Jsou všechny žárovky stejné?, Veletrh 19, Cheb 2014
Článek se zabývá základními principy běžných žárovek, které se používají v domácnostech (klasické žárovky, úsporné žárovky a LED žárovky). Prezentuje měření porovnávající jejich směrové fotometrické vyzařovací diagramy a světelné účinnosti daných žárovek. Tato měření lze zařadit do fyzikálního praktika na vyšších stupních škol.
- Belluš M.: Vodič s prúdom v magnetickom poli. Jednoduchý „elektromotor“., Veletrh 1, Praha 1996
Návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z drátu, magnetu a baterie.
- Benešová M.: Studentský elektroskop a termoláhve, Veletrh 6, Olomouc 2001
Ukázka dvou žákovských výrobků - elektroskopu a termoláhve.
- Bezděk A., Dekoj V., Kovařík F.: Teslův transformátor, Veletrh 4, Příbram 1999
V první části je popsáno několik pokusů s Teslovým transformátorem, který si vyrobili sami studenti. V druhé části se pomocí galvanometru demonstruje elektromagnetická indukce a zákon lomu.Třetí část popisuje konstrukci dilatometru a pokusy s ním.
- Boček V.: Elektřina vlastníma rukama, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek představuje experimenty z elektřiny a magnetismu, které jsou efektní a zároveň jednoduché na konstrukci. Lze je využít v rámci fyzikálních kroužků nebo jako didaktickou pomůcku.
- Boček V.: Elektřina z tuňáka a z dalších netradičních zdrojů, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek popisuje tři netradiční způsoby „výroby“ elektřiny. Zaprvé pomocí potravin a Peltierova článku budeme napájet motorek. Zadruhé rozsvítíme piezoreproduktorem LED. Zatřetí se zaměříme na prkno, v jehož blízkosti se díky elektromagnetické indukci rozsvítí LED.
- Boček V.: Experimenty s plácačkou na mouchy, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek ukazuje, že elektickou plácačku na mouchy lze využít ve výuce fyziky jako zdroj vysokého napětí pro nejrůznější elektrostatické experimenty. Do tohoto příspěvku byly vybrány čtyři z nich.
- Boček V.: Fyzika, nebo podvod?, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
V příspěvku se zaměříme na experimenty, které mají za cíl „obalamutit“ čtenáře tím, že prezentují nevšední, nebo dosud neobjevený fyzikální princip, ale ve skutečnosti jde o podvod spočívající ve skryté konstrukci přístroje nebo zavádějící interpretaci pozorovaných jevů.
- Boček V.: Osciloskop za 300 Kč a další výhodné fyzikální nákupy, Veletrh 22, Olomouc 2017
Cílem příspěvku je popsat experimenty, které lze provést s levnými pomůckami zakoupenými na internetovém obchodě Aliexpress. V první části změříme frekvenci otáčení lopatek USB větráčku, který kromě toho, že větrá, také ukazuje čas. Dále provedeme základní měření s jednoduchým a levným osciloskopem a v poslední části příspěvku se zaměříme na Teslův transformátor.
- Böhm P.: Elektřina a magnetismus s Vernierem, Veletrh 16, Olomouc 2011
Obsahem příspěvku jsou dva náměty na experimenty s Vernierem: vzájemné posunutí napětí a proudu na cívce při různých frekvencích a magnetické pole cívky a jeho závislost na proudu, počtu závitů, materiálu jádra, vzdálenosti a směru
- Bochníček Z.: Green Deal v příkladech, Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek se věnuje zamýšleným změnám struktury zdrojů energie, jak jsou plánovány v rámci Zelené dohody pro Evropu. Pomocí jednoduchých kvantitativních výpočtů jsou hodnoceny obnovitelné zdroje energie a jejich potenciál v ČR. Pozornost je věnována akumulaci energie i elektromobilitě.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Moderní technika ve vaší ruce, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.
- Černá M.: Neviditelné ruce elektrického pole, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět poutavých netradičních pokusů z elektrostatiky s využitím jednoduchých pomůcek. Uvedeny jsou dále otázkami pro žáky, rozbor a vysvětlení pozorovaných jevů.
- David P.: Demonstrace iontové vodivosti skla a elektrického oblouku v sodíkových parách, Veletrh 5, Praha 2000
Demonstrace iontové vodivosti skla při vysokém napětí a elektrického oblouku v sodíkových parách.
- David P.: Elektrický oblouk mezi elektrolytem a pevnou elektrodou, Veletrh 5, Praha 2000
Demonstrace obloukového výboje mezi elektrolytem a kovovou elektrodou, hoření oblouku pod vodní hladinou.
- De Jong G.: Measuring Planck´s konstant with LED´s, Veletrh 17, Praha 2012
Cílem tohoto článku je měření Planckovy konstanty. Tentokrát to budeme provádět pomocí jednobarevných LED různých barev..
- Degro J.: Experimentujeme s meračom spotreby energie, Veletrh 13, Plzeň 2008
V příspěvku je popsaný soubor námětů na jednoduché experimenty s měřením spotřeby energie. Kolik energie spotřebujeme, kolik zaplatíme a zda šetříme nebo plýtváme.
- Degro J.: Motivácia žiakov vo vyučovaní fyziky využitím environmentálnych experimentov, Veletrh 11, Olomouc 2006
V príspevku sú uvedené námety na environmentálne experimenty s luxmetrom, hlukometom, meračom spotreby energie, nízkofrekvenčným a vysokofrekvenčným analyzátorom
- Degro J.: Školské experimenty s analyzátorom vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa HF35C, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku jsou prezentované náměty, pracovní listy na experimenty s přístrojem HF35C. Také tu jsou prezentované výsledky měření elektromagnetických polí v exteriéru (v okolí školy a obytného domu), v interiéru (v okolí mikrovlnek, bezšňůrových telefónů, mobilů, wifi).
- Drozd Z.: Elektronický elektroskop, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na konstrukci dvou typů detektoru elektrického náboje.
- Drozd Z.: Fyzika s hrncem, Veletrh 11, Olomouc 2006
V následujícím příspěvku jsou popsány pokusy s hrncem. Je to pomůcka snadno dostupná jak pro učitele, tak pro žáky a v hodině fyziky je to předmět dostatečně neobvyklý, aby budil pozornost.
- Drozd Z., Brockmeyerová J.: Fyzika z volné ruky, Veletrh 12, Praha 2007
Fyzikou z volné ruky je myšlena experimentální složka výuky fyziky, při níž nejsou zapotřebí žádné složité nebo nedostupné pomůcky. Vše, co učitel potřebuje k tomu, aby mohl předvést pokus, je „volná ruka“.
- Dundr M.: Laborky se představují, Veletrh 17, Praha 2012
Co všechno lze s nadšenci pro přírodní vědy stvořit? Největší Wimshurstův přístroj v České republice? Světově největší vzduchové dělo? Běh bažinou? Ano, Laborky jsou důkazem, že to není problém.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 5: Jak silné jsou magnety?, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek nabízí několik jednoduchých možností, jak přibližně změřit hodnotu magnetické indukce v blízkosti magnetů, i když jde již o hodnoty mimo rozsah běžných měřičů magnetické indukce. Věnuje se také síle, kterou se magnety přitahují.
- Dvořák L.: Magická hůlka Wander Fly a český fyzikář, Veletrh 16, Olomouc 2011
.Příspěvek popisuje možnosti využití hůlky Wander Fly, které mohou napadnout (nejen českého) učitele fyziky. Uvádí také, jak lze nahradit originální levitující objekty z tenké fólie, které se snadno poškodí.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje, Veletrh 6, Olomouc 2001
Konstrukce tří měřících přístrojů. První umožňuje měření velikosti magnetické indukce, druhým je voltmetr z LEDek, třetím váhy tvořené traktůrkem popojíždějícím po houpačce
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 3, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Tři indikátory s jednoduchou a levnou konstrukcí: indikátor malých napětí, jednoduchá konstrukce pro demonstraci ohybu kolejí za horka a jednoduchý dilatometr
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 4, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje jednoduchý měřič napětí s indikací pomocí sloupečku svítivých diod. Druhá část příspěvku popisuje, jak lze měřit velmi malé proudy pomocí běžného multimetru.
- Dvořák L.: Netradiční měřící přístroje 4: měření krátkých časů, Veletrh 9, Brno 2004
Měření délky trvání úderu kladiva na kovadlinu pomocí nabíjení kondenzátoru včetně matematického rozboru.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 2: Indikátor malých proudů, Veletrh 7, Praha 2002
Několik návrhů konstrukce jednoduchého indikátoru malých proudů - od jednoduchého, obsahujícího jeden tranzistor až po plnou verzi se třemi tranzistory. Náměty na využití tohoto přístroje např. v elektrostatice.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 3 – tentokrát o čase a taky trochu o elektronice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik projektů z tábora pro středoškoláky. Demonstrace a záznam chaotického pohybu jednoduchého kyvadla. Úvahy nad konstrukcí Foucaltova kyvadla. Realizace netlumených kmitů kyvadla s elektronickým vypínačem. Zkoumání funkce tranzistorů a prkénková metoda zapojování.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 5 – tentokrát o energii, Veletrh 7, Praha 2002
Náměty z letního tábora pro středoškoláky: měření solární konstanty, konstrukce sluneční pece, konstrukce katapultu, využití elektromotorku jako dynama.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Dvořák L., Kácovský P.: Další nápady z Malé Hraštice (jednoduché pokusy se slavnými jmény v pozadí), Veletrh 23, České Budějovice 2018
Příspěvek popisuje několik pokusů spojených se jmény slavných fyziků: 1) pokus „skoro Rutherfordův“, v němž jde o odpuzování makroskopických předmětů, 2) jednoduché ověřování Ampérova zákona celkového proudu, 3) odpuzování magnetů, kdy se póly tenkých dlouhých magnetů odpuzují v analogii s Coulombovým zákonem, ovšem u kratších magnetů je to složitější a 4) Oerstedův pokus.
- Dvořák L., Koudelková I., Gottwald V., Krása A., Molič J., Švec M.: Pár věcí z tábora..., Veletrh 3, Praha 1998
Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.
- Erhart J., Desenský P.: Navaříme si elektřinu aneb výlet do světa elektrických dipólů, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek nabízí čtenářům základní informaci o piezoelektrickém a pyroelektrickém jevu, historii jejich objevování a základních vlastnostech keramiky PZT.
- Goldová K.: Pokusy s infračerveným zářením, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis kostrukce vysílače a přijímače infračerveného záření a experimentů zkoumajících vlastnosti infračerveného záření - odraz, lom, propustnost pevných a kapalných látek, rozptyl.
- Hajdusianek A.: Eddy Current Demonstrations for Children, Veletrh 16, Olomouc 2011
Popis šesti experimentů s vířivými proudy, např. magnetické brzdy, magnetický polštář apod.
- Hajdusianek A.: Electrostatics for Children, Veletrh 15, Praha 2010
Popis šesti jednoduchých experimentů z elektrostatiky vhodných i pro menší děti s velmi jednoduchými pomůckami.
- Hanák V.: Příběh žárovky, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Žárovka je kontrukčně náročná. Několika jednoduchými experimenty můžeme ukázat, co vše musel Edison a jeho kolegové zvládnout, aby žárovka dokázala poskytnout lidstvu světlo až do teď.
- Havel V.: Demonstrační měření krátkých časových intervalů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Uvedeny jsou tři návody, jak ve školních podmínkách měřit krátké časové intervaly - za prvé pomocí Millerova integrátoru, druhý návod využívá generátor přesné frekvence a čítač a jako poslední je uveden návod, jak zkonstruovat světelnou závoru.
- Havránek V.: Několik pomůcek, které si (snad) může vyrobit každý sám, Veletrh 12, Praha 2007
V tomto článku je vysvětlena výroba jednoduchých pomůcek, které si můžete vyrobit samy.
- Hejsková P.: Magnety v hodině fyziky, Veletrh 27, Olomouc 2022
Magnety jsou velmi zajímavými prostředky pro oživení výuky ve školách, ovšem i v praktickém životě mají nezastupitelnou roli. Magnetismus je součástí různých technologií. Magnety mohou mít uplatnění v konstrukci modelů nebo se mohou stát praktickými pomocníky v běžném životě. Článek představuje využití magnetů ve výuce fyziky.
- Houska V., Dominec F.: Blesky „podomácku”, Veletrh 10, Praha 2005
Návod na stavbu Teslova transformátoru z levných součástek (studentský projekt)
- Hrdý J.: Nestandardní experimenty s rozkladným transformátorem, Veletrh 10, Praha 2005
Sada jednoduchých svépomocně vyrobených přípravků, které výrazně rozšiřují možnosti použití rozkladného transformátoru
- Hrdý J.: Rozkladný transformátor – podruhé, Veletrh 11, Olomouc 2006
Tento příspěvek jednak demonstruje uvedenou skutečnost (sice pouze kvalitativně, ale bez nutnosti převíjet cívky a navíc se žárovkami o vyšším příkonu) a jednak se zabývá návrhem, realizací a měřením „skutečného“ transformátoru.
- Hrdý J.: Školní stroboskop se svítivými diodami, Veletrh 5, Praha 2000
Popis konstrukce prototypu jednoduchého školního stroboskopu využívajícího vysoce svítivé diody LED.
- Hrdý J., Šiková M.: Čtyři školské pokusy, Veletrh 17, Praha 2012
Tento příspěvek je volným pokračováním příspěvku „Tři školské pokusy“ z prvního ročníku VNUF v roce 1996. Obsahuje čtyři skupiny inovovaných nebo možná i dávno zapomenutých praktických experimentů zaměřených na výuku fyziky na středních školách a učilištích.
- Hubáček Z.: Multimédia jako měřicí přístroje, Veletrh 17, Praha 2012
Měření úsťové rychlosti vzduchovky či frekvence síťového napětí je běžně prováděno pomocí profesionálních kalibrovaných měřicích přístrojů. Je však vzrušující provést tato měření s „multimédii“, která máme běžně v pracovně
- Hubeňák J.: Elektrování těles a nové materiály, Veletrh 12, Praha 2007
Klasické pomůcky pro získání elektrických nábojů mají své kouzlo, ale získat liščí ohon a ebonitovou tyč je takřka nemožné. Moderní plasty jsou pro elektrostatiku ideální a umožní i konstrukci staronové "třecí elektriky". S elektronickým elektroskopem rozlišujícím kladné a záporné náboje lze třídit tělesa a materiály podle znaménka ná-boje, který získají třením.
- Hubeňák J.: LED a laser, Veletrh 5, Praha 2000
Proměřování elektromotorických napětí diod při osvětlení zpětným projektorem a laserem s teoretickým zdůvodněním výsledků.
- Hubeňák J.: Měření magnetické indukce, Veletrh 9, Brno 2004
Měření magnetické indukce Hallovou sondu získanou z 5,25″ CD mechaniky počítače.
- Hubeňák J.: Několik experimentů se zvonkovým transformátorem, Veletrh 17, Praha 2012
Zvonkový transformátor je levným zdrojem malého napětí. Jako oddělovací transformátor má vinutí primární a sekundární bezpečně odděleno a lze jej pod dohledem učitele použít ke skupinové práci žáků základních nebo středních škol.
- Hubeňák J.: Paralyzér v hodině fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008
Experimenty s elektrickou jiskrou a s výboji v plynech jsou působivou součástí hodiny fyziky a mohou vyvolat trvalý zájem o předmět. V řadě pokusů můžeme využít běžně dostupný paralyzér.
- Hubeňák J.: Superjasné LED, Veletrh 11, Olomouc 2006
V tomto článku se dozvíte více o LED a možnostech pokusů a bádání s nimi.
- Hubeňák J.: Vodivé plasty - zajímavý materiál pro laboratorní práci, Veletrh 19, Cheb 2014
Plasty jsou výbornými izolanty a zdroji elektrostatických nábojů. Vodivé plasty jsou spíše výjimkou. Kaptonová fólie, určená k ohřevu elektrickým proudem, umožní zjistit rozložení potenciálu v rovině. Vodivé plasty jsou zajímavé i cenou v řádu desetikorun.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Historické pokusy s elektromagnetickou vlnou a dnešní technické možnosti, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí historické experimenty týkající se elektromagnetického vlnění. Podstatná část příspěvku je věnována různým experimentům s Lecherovým vedením.
- Chiaverina C.: People Demos: Kinesthetic Physics Activities, Veletrh 15, Praha 2010
Popis „demonstrací“ prováděných pomocí pohybu či těl samotných žáků, které ukazují princip vlnění, zapojení v elektrickém obvodu, interference apod.
- Jakubičková J., Klinovská L.: Reproduktor z dostupných pomôcok, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
V příspěvku je podrobně popsán postup výroby reproduktoru. V druhé části jsou navrženy možnosti zařazení aktivity s reproduktorem do výuky.
- Janás J.: Netradiční úvodní hodina k tematickému celku Elektřina a magnetismus, Veletrh 10, Praha 2005
V rámci úvodní hodiny k tématickému celku studenti sepisují seznam elektrospotřebičů v domácnosti, diskutují o jejich významu. Dále příspěvek obsahu náměty na využití získaného seznamu v průběhu celého tématického celku.
- Janda O.: Demonstrační elektrotechnické stavebnice ve výuce (s akcentem na pevné mechanické spoje a kvalitní elektrické spoje) a demonstrační akustické zkoušečky fáze (bez vnitřního zdroje napětí), Veletrh 14, Brno 2009
více smyslů žáků při pokusech ve výuce je jednoznačně žádoucí. Praktické experimenty jsou motivující. Ve 2D rovině na obrazovce počítače nelze haptické vnímání informací realizovat. Proto je zde ukázka,jak můžeme využít demonstrační elektrotechnické stavebnice ve výuce.
- Jílek M.: Fyzika jako zážitek, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Sedm pokusů pro oživení hodin fyziky nebo pro fyzikální semináře a kroužky (odstředivá síla, střelba do špalíků, Brownův pohyb, rovnovážný stav, energie pružiny, Faradayova klec, elektromagnetická indukce)
- Jurmanová J.: Cikháj – fyzikální soustředění studentů středních škol, Veletrh 12, Praha 2007
Druhá část příspěvku, která popisuje experimentálními ukázkami (pokusy s mikrovlnnou troubou) z každoročního fyzikálního soustředění studentů středních škol.
- Jurmanová J., Fišer Z.: Virtuální měření (nejen) na reálném solárním článku, Veletrh 26, Brno 2021
Příspěvek ukáže způsob, jak naučit žáky zapojovat elektrické obvody a provádět na nich měření, i když nemají fyzicky k dispozici patřičné vybavení. Porovnáme výsledky simulovaného elektrického měření na fotodiodě s reálnými naměřenými charakteristikami solárního článku (voltampérová charakteristika, nalezení pracovního bodu článku).
- Kácovský P.: Elektrické obvody očima termovizní kamery, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Příspěvek popisuje tři experimenty, které využívají termovizní kameru pro sledování tepelných jevů v elektrických obvodech. První pokus ukazuje konstrukci vodivého bludiště, druhý experiment se zabývá rozdílnou tepelnou kapacitou různě velkých rezistorů a třetí pokus je pak věnován teplotním změnám v harmonickém střídavém obvodu s velmi nízkou frekvencí.
- Kekule T.: Fyzika na železnici, Veletrh 26, Brno 2021
Praktickou fyziku je vhodné nejen demonstrovat školními experimenty, ale také ukazovat na přírodě i technice okolo nás. Příspěvek stručně přibližuje některá technická zařízení, která mohou studenti pozorovat při cestování vlakem nebo při procházce kolem železniční tratě a jejichž fyzikální základ je obsahem středoškolské výuky.
- Kielbusová Z.: Jak donutit bramboru aby svítila, Veletrh 15, Praha 2010
V článku jsou popsány čtyři experimenty s uhlíkovou elektrodou.
- Kodejška Č.: SCLPX - Fyzikální experimenty se zvukovou kartou PC, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Fyzikální experimenty prováděné pomocí moderních měřících zařízení a zejména pak využívající počítače jsou pro studenty často atraktivnější než experimenty klasické. Tato práce se zabývá návrhem fyzikálních experimentů, ve kterých lze s úspěchem využít zvukovou kartu počítače jako měřícího zařízení.
- Kohout J.: Paradox dvou kondenzátorů, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Předložený příspěvek představuje úvod do problematiky využití superkondenzátorů ve výuce fyziky na střední škole. Nastiňuje některé možnosti, jak tyto zajímavé součástky využít ke zvýšení motivace žáků a ke zlepšení jejich porozumění funkci kondenzátoru.
- Kohout J.: Plazma v mikrovlnné troubě, Veletrh 13, Plzeň 2008
V tomto příspěvku je prezentována série netradičních experimentů souvisejících se vznikem plazmatu a dalšími zajímavými jevy probíhajícími v obyčejné kuchyňské mikrovlnné troubě (MW).
- Kolín J., Votruba V., Hájek K., Janeček V.: To nejlepší z Pokustóna, Veletrh 4, Příbram 1999
Informace o soutěži „O klobouk kouzelníka Pokustóna“ a ukázka 2 pokusů - Heronova parní baňka na reaktivní pohon a model gramofonu.
- Konečný P.: K čemu se hodí stará dobrá žárovka, aneb fyzikálně nostalgické ohlédnutí za jedním zajímavým technickým zařízením, Veletrh 19, Cheb 2014
V příspěvku se dozvíte, jak vužít klasickou žárovku k pokusům s elektrickými výboji a další.
- Koudelková I.: Laboratorní práce jako problémová úloha, Veletrh 12, Praha 2007
V příspěvku jsou prezentovány vybrané náměty na laboratorní práce z fyziky na druhém stupni ZŠ. Tyto práce mají formu problémových úloh a nutí žáky aktivně přemýšlet nad postupem a řešením. Jako ukázka jsou zde popsány úlohy Archimedův zákon, lom světla, radioaktivní rozpad a elektrické obvody.
- Koudelková V.: Několik netradičních pokusů z magnetismu, Veletrh 13, Plzeň 2008
V příspěvku jsou popsány tři netradiční pokusy z magnetismu – použití LED pro demonstraci elektromagnetické indukce, demonstrace diamagnetismu a magnetické kyvadlo brzděné vířivými proudy.
- Koudelková V.: RGB LED aneb skládání barev jednoduše, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Cílem příspěvku je představit součástku RGB LED, pomocí které lze jednoduše ukazovat experimenty týkající se jak skládání barev, tak i vlastností LED jako takových.
- Koudelková V., Cach R., Polák Z., Reichl J.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma Co věděli už staří Řekové…a víme to taky?, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek popisuje sedm z 18 projektů, které zpracovali účastníci Soustředění mladých fyziků a matematiků v Kořenově. Jedná se o tyto projekty: Heronovy vynálezy, Levitující motor, Pythagorejské ladění, Rádio pro trosečníka, Světelná komunikace, Vlna z kyvadel a Vodní integrátor.
- Koudelková V., Dvořák L.: Dva experimenty s magnetickým polem (+ 1 jako bonus), Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek představí tři experimenty z magnetismu vhodné pro studenty středních škol. První z nich se týká jednoduché a přitom jednoznačné demonstrace vlastností diamagnetických a paramagnetických látek, druhý demonstruje ne zcela tradiční transformátor. Třetí, bonusový experiment, ukazuje chování magnetického obvodu transformátoru
- Koudelková V., Dvořák L.: Tři experimenty inspirované miskoncepcemi SŠ studentů v elektřině a magnetismu, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek popisuje tři experimenty, které byly inspirovány velmi častými miskoncepcemi středoškolských studentů v elektřině a magnetismu. První experiment se týká náboje na izolantu, druhý kvalitativně demonstruje Coulombův zákon, třetí ukazuje chování cívky v homogenním magnetickém poli. U každého experimentu je popsána také příslušná miskoncepce a výsledky výzkumu, které na ni ukazují.
- Koudelková V., Dvořák L., Dvořáková I.: Několik experimentů ze semináře „Elektřina a magnetismus krok za krokem“, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje čtyři experimenty (tři z elektrostatiky a jeden z elektromagnetismu) ze semináře pro posluchače prvního ročníku učitelství fyziky.Příspěvek je doplněn experimentem ukazujícím možnost využití indikátoru napětí vyrobeného z LED diod.
- Koudelková V., Geťko J.: Chcete rozkladný transformátor?, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek představuje rozkladný transformátor vyvinutý ve společnosti Bohemia Trafo, s.r.o. určený pro výuku fyziky do škol. V první části příspěvku je představen transformátor jako takový, druhá, větší část pak popisuje vybrané experimenty, které lze s transformátorem dělat.
- Kratochvíl P.: Stroboskop pro školní experimenty, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Příspěvek popisuje zapojení jednoduchého obvodu, který může v mnoha směrech nahradit drahé komerčně prodávané přístroje, v tomto případě stroboskop.
- Krynický M.: Prkýnková elektronická stavebnice na vyšším gymnáziu, Veletrh 15, Praha 2010
Prkýnková elektronická stavebnice se velmi dobře využívá při hodinách, kdy se probírá elektřina. Zde se dočtete jaké pomůcky jsou potřeba a na jaké hodiny se dá tato stavebnice využít.
- Kubinec P.: Riešenie úloh Turnaja mladých fyzikov pomocou programu IP-Coach, Veletrh 10, Praha 2005
Popis dvou úloh ze soutěže Turnaj mladých fyzíků - modelování kmitavého pohybu kostky ledu v oleji a nemechanické roztáčení ocelové kuličky. V obou úlohách je použit program IP-Coach.
- Kusák R., Vomáčková J.: Příkon vybraných školních a domácích spotřebičů, Veletrh 17, Praha 2012
V rámci projektu e-VIM (výuka interaktivní moderní), jsme na naší škole začali používat moderní sondy a měřicí zařízení. Jedním z měřicích přístrojů je také Wattmetr Watts Up Pro, umožňující nejen měřit aktuální příkon zařízení, ale také tento příkon zaznamenávat do počítače. V tomto příspěvku se podíváme na průběhy příkonu vybraných zařízení – rychlovarné konvice, pračky, počítače a několika dalších.
- Lánský S.: Vznášející se vata. Magnetické pole Země. Vířivé proudy, Veletrh 4, Příbram 1999
Tři jednoduché pokusy, které si žáci mohou vyzkoušet sami doma - první z elektrostatiky, druhý ukazuje účinek zemského magnetického pole, třetím se demonstrují vířivé proudy
- Látal F.: Porovnání charakteristik klasické a úsporné žárovky s využitím vzdáleně ovládané laboratoře, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku je popsán první vzdáleně (přes internet) ovládaný fyzikální experiment, který je fyzicky umístěn na Katedře experimentální fyziky PřF UP v Olomouci. V článku se zabýváme inovací a dalším rozvojem naší vzdálené laboratoře.
- Lefner K.: Model vodního kola jako alternátor, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na výrobu alternátoru na vodní a větrný pohon a jak pomocí nich ukázat střídavého proudu.
- Lepil O.: Fyzika okolo dynama na kolo, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět pokusů s dynamem jízdního kola. První ukazuje, že se jedná o alternátor a demonstruje vznik střídavého napětí nízké frekvence, ve druhém se znázorňuje průběh indukovaného napětí, třetí pokus je věnován principu jednocestného usměrňovače, čtvrtý se zabývá přeměnami mechanické energie na elektrickou.poslední je ukázkou laboratorní úlohy.
- Lepil O.: Pokusy s piezoměničem, Veletrh 1, Praha 1996
Tři příklady využití piezoměniče při fyzikálních experimentech - chování kondenzátoru v obvodu stejnosměrného a střídavého proudu, dále chování fotorezistoru, polovodičové diody a tranzistoru, nakonec je uvedeno několik využití v akustice.
- Lepil O.: Přístroje spotřební elektroniky ve školní experimentální technice, Veletrh 4, Příbram 1999
Využití spotřební elektroniky při školních experimentech. Měření účinnosti ohřevu vody různými ohřívači s využitím elektrického wattmetru a digitálního teploměru, demonstrace vlastností elektromagnetických vln pomocí dálkového ovladače, návod na výrobu přijímače.
- Lustig F.: Experimentálně dokonalé reálné a vzdálené experimenty se systémem ISES, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje dva zajímavé experimenty se systémem ISES.Reálný experiment „Amplitudová modulace“ provedený on-line přiblíží podstatu amplitudové modulace, kterou studenti nejenom uvidí ve známé grafické prezentaci, ale doslova i uslyší. Druhý, tentokráte vzdálený experiment se systémem ISES, „Mapování elmg. pole“.
- Lysenko V.: Elektrostatický motor, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu jednoduchého elektrostatického motoru, s nímž lze demonstrovat řadu jevů z elektrostatiky - elektrostatickou indukci, nabíjení a vybíjení kondenzátoru, silové působení na náboj v elektrostatickém poli.
- Lysenko V.: Indukční motor, Veletrh 3, Praha 1998
Příspěvek popisuje konstrukci indukčního motoru (z cívek školního transformátoru a hliníkového kotouče) a vysvětluje jeho funkci.
- Lysenko V.: MHD zdroj EMN, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku je popsána konstrukce magnetohydrodynamického zdroje elektromotorického napětí, včetně naměřených hodnot a fyzikálních principů činnosti.
- Macek M.: GeNeK I ve školních demonstracích, Veletrh 2, Plzeň 1997
Popis funkce generátoru netlumených kmitů a čtyři experimenty s ním - demonstrace elektromagnetických kmitů, vznik rezonance oscilačních obvodů, závislost vazby oscilačních obvodů na vzájemné poloze cívek a jednoduchý vysílač.
- Macek M.: Táborový telefon a princip přenosu zvuku, Veletrh 4, Příbram 1999
Čtyři pokusy - nejprve je objasněn princip přenosu zvuku „po drátech“ a poté postupně sestavován použitelný telefon.
- Masopust P.: Lifter (asymetrický kondenzátor), Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek se zabývá popisem elektrokinetického jevu (Biefeldova–Brownova jevu) a konstrukcí lifteru, který tento jev využívá.
- Müllerová E.: Projektové metody ve výuce fyziky a matematiky, Veletrh 5, Praha 2000
Námět na projekt „elektrická energie“ s ukázkou výsledných žákovských zpracování.
- Onderová Ľ.: Niekoľko nápadov pre vyučovanie fyziky II, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku jsou prezentovány jednoduché experimenty s LED, které mohou pomoci učitelům zpestřit vyučování fyziky na základní, i na strední škole.
- Ondrušek V.: Pět kouzelných pokusů, Veletrh 1, Praha 1996
Pět pokusů s jednoduchými pomůckami – roztočení hřebene na základě elektrostatické indukce, dva pokusy na těžiště se skládacím metrem a nožíky, dva pokusy na snížení tlaku – vcucnutí vajíčka do láhve, vtažení jedné zkumavky do druhé.
- Pachlová J.: Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu), Veletrh 5, Praha 2000
Ukázky z dětského projektu zaměřeného na nejrůznější využití mikrotenových obalů. Návod na výrobu přítulných příšerek, elektrostatického mopu, padáčku, obrázků ze zažehleného mikrotenu apod.
- Patč B.: Magnetická pole vodičů, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Demostrace magnetického pole vodičů různých tvarů.
- Patč B.: Méně obvyklá měření, Veletrh 6, Olomouc 2001
Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
- Patč B.: Netradiční pokusy z elektrostatiky, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod na 13 jednoduchých pokusů z elektrostatiky.
- Patč B.: Piezoelektrický jev obráceně, Veletrh 7, Praha 2002
V článku je navrženo zařízení, které umožňuje demonstrovat deformaci piezoelektrického krystalu při jeho nabití.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.
- Patč B.: Rezonance LC obvodů v jednoduchém provedení, Lodgeův pokus, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek popisuje pomůcky, podmínky jejich uspořádání a demonstraci rezonance jednoduchých LC obvodů.
- Patč B.: Rezonance pokaždé jinak, Veletrh 5, Praha 2000
Několik experimentů s různými oscilátory - rezonance a rázy s elektricky nabitými kyvadly, s magnety zavěšenými na nitích a s deformačními kyvadly s magnetickou vazbou, rezonance mechanického deformačního kyvadla a hliníkové fólie s reproduktorem
- Patč B.: Vliv sníženého a zvýšeného tlaku na průchod elektrického proudu plynem, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek popisuje konstrukci jednoduchých pomůcek a způsob provedení pokusů demonstrujících vliv tlaku na průchod elektrického proudu vzduchem.
- Pavel J.: Dnešní běžné výrobky ve fyzikálních experimentech, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku jsou popsány experimenty s neodymovými magnety, Fresnelo-vou čočkou a štítkem pro elektronickou ochranu zboží.
- Pavlin J.: Liquid Crystals in the Classroom, Veletrh 19, Cheb 2014
V příspěvku jsou uvedeny experimenty s tekutými krystaly, které jsou vhodné pro zkoumání mnoha různých fyzikálních jevů. Experimenty ilustrují klíčové vlastnosti kapalných krystalů.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů I, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku jsou popsány 3 nápady, na kterých autor v poslední době pracoval. Většina těchto nápadů vznikla na setkáních Heuréky kolegů učitelů fyziky.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů II, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek je věnován přístroji, který by každý učitel fyziky měl občas ve své výuce použít: Generátoru funkcí. Krátce pojednává o jeho použití v pokusech učitele fyzik.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů III Generátor funkcí jako zdroj k blikání LEDek, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek je věnován jednomu využití Generátoru funkcí k blikání LEDek.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů VII, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek předkládá dva náměty na výrobu jednoduchých pomůcek. Dále jsou v příspěvku uvedeny i jednoduché nápady na pokusy s těmito pomůckami.
- Pecen I.: Elektrostatický „mlynček“, Veletrh 2, Plzeň 1997
Kvantitativní vyhodnocení experimentu s otáčejícím se elektrostatickým mlýnkem, určení úhlového zrychlení, odhad počtu elektronů narážejících na hrot za 1s.
- Pecen I., Koubek V., Horňanský Ľ.: Kmitanie magnetky v homogénnom magnetickom poli., Veletrh 1, Praha 1996
Ověření hypotézy, že kmitání magnetky v homogenním magnetickém poli je analogické kmitání kyvadla v gravitačním poli. Proměření závislosti a matematické zpracování.
- Petřík J.: Měření na sekvenčních digitálních obvodech se zvukovou kartou, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento příspěvek ukazuje, jak s pomocí zvukové karty s velmi jednoduchými měřícími jednotkami je možné měřit základní elektrické veličiny a zobrazovat jejich časové závislosti.
- Piskač V.: Fyzikálního šuplíku 007, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány experimenty, kterými lze žáky (jak na základní, tak na střední škole) seznámit se základními pojmy elektrodynamiky – elektrickým odporem, odporem vodiče a měrným odporem.
- Piskač V.: Ohřev vodiče průchodem proudu, Veletrh 11, Olomouc 2006
Příspěvek popisuje názorné demonstrační experimenty zaměřené na tepelné účinky elektrického proudu a na změnu odporu vodiče s teplotou.
- Piskač V.: Střídavý proud, Veletrh 5, Praha 2000
Popis ůskalí, která skrýtá výuka střídavého proudu na ZŠ a SŠ, a praktické náměty, jak se s nimi vypořádat. Problémová úloha na závěr.
- Piskač V.: Tři nové experimenty, Veletrh 12, Praha 2007
První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.
- Piskač V.: W. L. Bragg: Elektřina, Veletrh 6, Olomouc 2001
Tři experimenty podle W. L. Bragga. Konstrukce loďky s cívkou „poháněné“ magnetem plovoucí v elektrolytu. Demonstrace funkce elektromotorku jako dynama, signalizace směru proudu pomocí LED. Kreslení elektřinou pomocí roztoku jodidu draselného v tekutém škrobu.
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 001, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek prezentuje tři okruhy experimentů, které byly během minulého roku zveřejněny na autorových stránkách „Fyzikální šuplík“. Přináší několik poznámek k výuce magnetostatiky, k využití termistorů ve výuce a návod na stavbu jednoduché laserové závory pro precizní měření času.
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 002, Veletrh 17, Praha 2012
Přípěvek seznamuje se dvěma soubory pomůcek pro demonstrační experimenty – „Vodič v magnetickém poli“ a „Lepenkové vozíky“.
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 003, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Přípěvek seznamuje s demonstračními pomůckami pro výuku elektrostatiky – úvodní experimenty při zavádění pojmu elektrická síla a náboj, piezoelektrické zdroje náboje a demonstrační elektroskopy.
- Piskač V.: Z Fyzikálního šuplíku 006, Veletrh 21, Brno 2016
V článku jsou stručně popsány 3 učební pomůcky z oblasti elektřiny a magnetismu. Příspěvek se zaměřuje na využití ve výuce, podrobné návody ke stavbě a využití jsou popsány na autorových stránkách.
- Polák Z.: Elektromagnetické vlny v experimentech, Veletrh 16, Olomouc 2011
V článku se uvádí jak pomocí radiopřijímače, televizního přijímače a videomagnetofonu můžeme předvést většinu podstatných experimentů k problematice šíření elektromagnetických vln.
- Polák Z.: Experimenty elektřiny a magnetismu, Veletrh 11, Olomouc 2006
Ve příspěvku jsou popsány experimenty z elektřiny a magnetismu použitelných při výuce fyziky na základní a střední škole. Jde o využití elektronické zkoušečky, modelování rovnovážné polohy v silovém poli, vytváření sekundárního vinutí transformátorů novým způsobem a netradiční ukázky působení magnetické síly na vodič proudem.
- Polák Z.: Jednoduché pokusy, Veletrh 7, Praha 2002
Několik jednoduchých experimentů použitelných jak na demonstraci při výuce, tak např. jako laboratorní práce (vážení na listu papíru, pružný středový ráz, vzájemná přeměna elektrické a mechanické energie, model turbíny, vířivé proudy, raketka na lihové páry).
- Polák Z.: Měření rychlosti vzduchu, Veletrh 5, Praha 2000
Jednoduché měření rychlosti vzduchu vycházejícího z „fukaru“ a popis několika dalším experimetů jako bonus (setrvačník, karteziánek, raketa, ...)
- Polák Z.: Několik pokusů s LED, Veletrh 17, Praha 2012
Vyzkoukáme základní vlastnosti jedné LED. Příspěvek ukazuje nápady, ve kterých jsou použity LED a kde se projevuje kvantový charakter světla. Odhad Planckovy konstanty. Závislost luminiscenčních účinků světla na látku na vlnové délce světla.
- Polák Z.: Střídavý proud v experimentech, Veletrh 13, Plzeň 2008
V tomto článku se dozvíte, jak jednoduše a rychle naměřit veličiny v obvodech se střídavým proudem a využití je k zadávání úloh s předem známým (naměřeným) výsledkem. A také co všechno lze změřit vhodným měřičem spotřeby energie.
- Polák Z.: Termočlánek jako stabilní fyzikální pokus, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku budou rozebrána následující témata: Termočlánek a jeho místo ve výuce, výroba kovového termočlánku ve školních podmínkách, termočlánkový teploměr, detekce malých napětí termočlánku, magnetické pole termoelektrického proudu, Peltierův článek jako zdroj napětí, termoelektrický motor poháněný teplem svíčky.
- Randa M.: Skákající prstenec trochu jinak, Veletrh 2, Plzeň 1997
Vylepšení známého pokusu s prstencem vyskakujícím z cívky při sepnutí obvodu.
- Rauner K.: Magnetohydrodynamický generátor a pohon, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek popisuje demonstraci magnetohydrodynamického jevu pomocí elektrolytu a ukázku magnetohydrodynamického pohonu.
- Rauner K.: Několik demonstračních pokusů z magnetismu, Veletrh 1, Praha 1996
Šest pokusů z magnetismu. V prvním je demonstrováno působení Lorentzovy síly na nápravu kroužící po permanentním magnetu, ve druhém je popsaná výroba elektrolytického motoru. Třetím, čtvrtý a pátý pokus využívá existenci Curieova bodu ke konstrukci motoru přerušovače a kyvadla. V šesté části je ukázáno, jak se s pomocí jednoduchých pomůcek dá vytvořit, snímat a mazat magnetický záznam.
- Rauner K., Hůrka J., Suchý J.: Primitivní galvanické články, Veletrh 3, Praha 1998
Návod na výrobu jednoduchých galvanických článků z ovoce, zeleniny apod., měření jejich elektromotorických napětí, vnitřních odporů a určení náboje. Jsou též popsány jednoduché galvanické články s nimiž lze rozsvítit žárovku či diodu.
- Rauner K., Kubů Z.: Vážíme reproduktorem a ampérmetrem, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek popisuje využití reproduktoru jako kompenzačního měřicího převodníku síly.
- Reichl J.: Co přinesla (a vzala) distanční výuka, Veletrh 26, Brno 2021
Příspěvek popisuje několik námětů na experimenty spojených s vedením elektrického proudu v kovech a Ohmovým zákonem. Dále jsou popsány náměty na různé aktivity, které lze využít jak v hodinách fyziky, tak v rámci projektových dnů či volnočasových aktivit na školách v přírodě, sportovních kurzech a podobně.
- Reichl J.: Experimenty z magnetismu a z fyziky mikrosvěta, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány čtyři experimenty, pomocí kterých lze demonstrovat vlastnosti magnetického pole a základní jevy z kvantové mechaniky.
- Reichl J.: Panská fyzika 4, Veletrh 8, České Budějovice 2003
19 jednoduchých pokusů s krabičkami od filmů a jeden bonusový o těžišti
- Reichl J.: Panská fyzika 5, Veletrh 9, Brno 2004
Sedm pokusů s elektřiny a magnetismu
- Reichl J.: Panská fyzika III, Veletrh 7, Praha 2002
Několik námětů pro oživení a zpestření výuky fyziky na střední škole (trajektorie pohybu, vrhy těles, vzájemné působení vodičů s proudem, měření indexu lomu). Dále jsou uvedeny informace o nepovinném semináři z fyziky na Střední průmyslové škole sdělovací techniky Panská v Praze a o možnosti didaktické ho využití fólii pro zpětný projektor.
- Rojko M.: Střídavý proud, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návrh, jak lze učit o střídavém proudu na základní škole s využitím signálního generátoru, a popis experimentů s ním (záznam časového průběhu střídavého napětí a proudu, a to i usměrněného, modelování točivého magnetického pole v trojfázovém elektromotoru).
- Rojko M., Vomastek P.: Jednoduchý reproduktor, Veletrh 3, Praha 1998
Návod na výrobu jednoduchého papírového reproduktoru.
- Rotter M.: Elektřina v kapalném dusíku, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek se zabývá některými elektrickými jevy, které lze demonstrovat pomocí kapalného dusíku. Na ohřívaném odporovém vlákně se pozoruje projev Leidenfrostova jevu, demonstruje se změna odporu kovu nebo polovodiče s klesající teplotou a také využití křemíkové diody jako teploměru. Je demonstrováno chování elektroluminiscenčních diod v kapalném dusíku, změny vyzařovaného světla a souvislost se změnami jejich volt-ampérových charakteristik.
- Slabý M.: Hrajeme si s fyzikou, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu dřevěného hlavolamu, plechové píšťalky a dvou her pro jistou ruku.
- Slabý M.: Magnetické kleště, Veletrh 1, Praha 1996
Pomocí zmagnetovaných čelistí kleští a drobných plíšků je ukazáno zeslabování a zesilování magnetického účinku při přibližování opačných a souhlasných pólů magnetu.
- Stach V.: Demonstrace nesamostatného výboje ve vzduchu s Wulfovým elektroskopem, Veletrh 9, Brno 2004
Demonstrace nesamostatného výboje ve vzduchu s Wulfovým elektroskopem
- Stach V., Straňák V.: Plamen a jeho užití ve fyzikálních experimentech na středních školách, Veletrh 6, Olomouc 2001
Tři pokusy - demonstrace nesamostatného výboje pomocí Wulfova elektroskopu, měření potenciálu elektrostatického pole pomocí plamenné sondy a měření změny vodivosti plazmatu plamene přidáním iontů NaCl.
- Svoboda E.: Elektrická vodivost látek, Veletrh 3, Praha 1998
Proměření voltampérové charakteristiky wolframového vlákna ze žárovky a zkoumání teplotní závislosti elektrické vodivosti wolframového vlákna a magnetovce.
- Svoboda E.: Jak jednoduše změřit velikost horizontální složky magnetické indukce magnetického pole Země, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod, jak s běžně dostupnými pomůckami změřit velikost horizontální složky magnetické indukce zemského magnetické pole včetně teoretického rozboru.
- Svoboda E.: Pokus z elektrostatiky (malá vodní influenční elektrárna), Veletrh 6, Olomouc 2001
Model vodní elektrárny založené na elektrostatické indukci. Demonstrace nabíjení vody třením při průtoku trubicí, nabíjení kovových nádob odkapávající vodou, ovlivňování náboje nádoby elektrostatickou indukcí.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu dvou demonstračních pomůcek - k demonstraci tlakové síly v kapalině a elektrostatického filtru kouřových plynů.
- Svoboda M.: Kompas bez magnetu, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na konstrukci kompasu, ve kterém je místo magnetky použita cívka plovoucí ve vodě.
- Svoboda M.: Několik netradičních pokusů s polovodičovými součástkami, Veletrh 1, Praha 1996
Několik experimentů s polovodičovými součástkami s využitím signálního generátoru umožňujícího volbu velmi nízkých frekvencí, např. demonstrace časového průběhu střídavého proudu a napětí bez usměrnění a při jedno a dvoucestném usměrnění.
- Svoboda M.: Několik netradičních pokusů z elektrostatiky, Veletrh 2, Plzeň 1997
Tři pokusy z elektrostatiky. V prvním je návod na výrobu elektrostatického motoru, ve druhém je demonstrováno oddělení nábojů indukovaných na žácích pomocí elektrostatické indukce, třetí popisuje zelektrování kovové desky třením.
- Šabatka Z.: Experimenty z Interaktivní fyzikální laboratoře: magnetické pole, Veletrh 20, Praha 2015
Tento článek popisuje především námět na přípravu vlastní aparatury pro měření magnetického pole sestávající z jednoduchého teslametru a stativu pro dlouhou cívku, a několik námětů na experimenty s popsanými pomůckami, které lze využít především na střední škole.
- Šabatka Z.: Základy elektrostatiky v pokusech (Coulombův zákon, kondenzátor), Veletrh 15, Praha 2010
Většina vyučujících začíná kapitolu o elektřině a magnetismu elektrostatikou. Tento článek se zabývá dvěma ze základních pojmů tohoto tématu, kondenzátorem a Coulombovým zákonem, a dává námět na experimenty.
- Šlégr J.: Jednoduché zdroje vysokého napětí pro školní praxi, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek popisuje konstrukci jednoduchých zdrojů vysokého napětí, kterými lze v dnešní době nahradit např. Ruhmkorffův induktor nebo Teslův transformátor. Popsané zdroje jsou stejně bezpečné a lze je zhotovit snadno a relativně levně.
- Šmíd V.: Magnetická hystereze, Veletrh 1, Praha 1996
Demonstrace postupné magnetizace a demagnetizace železné tyčky zanořené v železných pilinách přibližováním a oddalováním silného magnetu.
- Špulák F., Kříž P.: Hra s ohněm, Veletrh 6, Olomouc 2001
Devět stručně popsaných jednoduchých pokusů z různých partií fyziky, kde hlavní roli hraje plamen svíčky či kahanu.
- Šutová M., Novák P., Válek J.: Solární hračky ve výuce fyziky na ZŠ, Veletrh 19, Cheb 2014
Článek se zabývá využitím solárních hraček a případně solárních nabíječek ve výuce fyziky na základní škole. A to v souvislosti s výukou zaměřenou na využití energie solárního záření. Jsou zde uvedeny vybrané tipy solárních hraček a nabíječek vhodné pro výuku fyziky a doporučení jak tyto pomůcky zařadit do výuky.
- Tabaszewski K.: Magnetické pole kolem vodiče, kterým protéká proud. Elektromagnetická indukce., Veletrh 1, Praha 1996
Osm jednoduchých a názorných pokusů na téma elektrický proud ve vodiči, magnetické pole vodiče s proudem a elektromagnetická indukce.
- Ticháčková L., Hönigová L.: Konstrukce zdroje záření a jeho využití ve výuce optiky, Veletrh 20, Praha 2015
Tento článek se věnuje zdroji záření viditelné oblasti a UV. Jak tento levný zdroj záření snadno vyrobit? Naleznete postup výroby RGB+UV zdroje záření pro učitele SŠ a ZŠ. Tento zdroj bude sestrojen pro demonstrační a žákovské pokusy v optice.
- Tobyška M., Kulička J.: Generátory harmonických a tvarových kmitů pro studium elektroniky, Veletrh 14, Brno 2009
Zde se seznámíte s generátory harmonických a tvarových kmitů, sloužící pro demonstraci během výuky.
- Tokar J.: Světloemitující diody (LED) jako indikátory průchodu elektrického proudu, Veletrh 3, Praha 1998
Využití dvou světelných diod k indikaci směru elektrického proudu a pět konkrétních návodů na pokusy s tímto indikátorem.
- Tokar J., Fulneczek H.: Integrující role fyzikálních pokusů ve výuce Přírody v základní škole a Fyziky ve vyšších etapách všeobecného vzdělávání, Veletrh 10, Praha 2005
Osm jednoduchých experimentů z elektrostatiky, magnetismu a mechaniky doplněné o teoretický rozbor možnosti využít fyzikální pokus jako integrujicí mezioborový prvek.
- Tomáš M.: Pokusy s dielektriky, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku se zaměřím na možnosti výroby kompozitních dielektrik a měření jejich vlastností. Ukáži výsledky svých měření frekvenční a teplotní závislosti dielektrické konstanty kompozitních materiálů. Dále se zaměřím na poměrně málo známý termodielektrický jev. Vysvětlím princip a popíši současné poznatky o tomto jevu.
- Trhlíková H.: Znázorňování elektrického pole, Veletrh 26, Brno 2021
V příspěvku je popsána ukázka znázorňování elektrického pole mezi dvěma elektrodami s opačným nábojem v oleji pomocí kuskusu a zajímavosti, se kterými se u toho můžeme setkat. Kromě toho je obsažen návod, jak si pomůcky vyrobit svépomocí.
- Trzebuniak A.: The experiment sets with many questions, Veletrh 12, Praha 2007
Jednoduchý experiment na elektromagnetickou indukci je doplněný sledem čtyř otázek. Na otázky mají studenti odpovědět a svoji odpověď zkontrolovat pomocí experimentu. Správné odpovědi mohou být pro studenty překvapivé. Příspěvek obsahuje i diskuzi správných odpovědí.
- Urbanová M.: Pokusy podle návodů z internetu, Veletrh 5, Praha 2000
Návody na dva jednoduché experimenty inspirované materiály z internetu s odkazy na další. Popis konstrukce elektromotoru a elektromagnetického klaksonu.
- Urbanová M., Dolejší J.: Elektrárna na kliku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Návod na výrobu příruční elektrárny na kliku. Náměty, jak ji využít ve výuce na ZŠ a SŠ (např. ukázka, jak zjistit její účinnost). Pár nápadů na celoškolní projekt o energii.
- Valenta J.: Výroba „bílých“ svítivých diod a související pokusy: Foto- a elektro-luminiscence jako základ revoluce v osvětlování, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek popisuje pokusy s výrobou „bílé“ LED (lumidky) kombinací „jednobarevné“ LED a luminoforů (fotoluminiscenčních látek) a související optické jevy. Pokusy mají vést studenty k pochopení fyzikálních principů nových světelných zdrojů, které brzy ovládnou trh.
- Veselý M.: Od hraček k fyzice, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod, jak vyrobit jojo z knoflíků, papírové postavičky pohybující se díky elektrostatickému působení a jak uspořádat závody ucházejících balónků.
- Vícha V.: Ukázka laboratorních prací měřených soupravou ISES, Veletrh 7, Praha 2002
Ukázka tří laboratorních úloh měřených soupravou ISES: kulička na nakloněné rovině, volný pád - výpočet z volného pádu, vybíjecí křivka kondenzátoru
- Vícha V.: Záhada Střelkového mysu, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Které fyzikální experimenty mají odlišný výsledek na jižní a na severní polokouli? Příspěvek popisuje několik experimentů provedených (či pozorovaných) v Kapském Městě a okolí týkajících se zdánlivého pohybu Slunce, ročního období, chování buzoly a měření radiačního pozadí.
- Vícha V., Formánek P.: Termováček, Veletrh 11, Olomouc 2006
Některé kapaliny lze za určitých podmínek udržet v nestabilní kapalné fázi i za teplot a tlaků nižších, než jsou jejich hodnoty v trojném bodě. Pak lze vyvolat rychlou krystalizaci, při níž dojde k uvolnění vnitřní energie a k zahřátí. Jednoduchá měření spojená s tímto jevem lze demonstrovat např. na termováčku
- Vícha V., Jurica J.: Mapujeme geomagnetické pole, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek je zaměřen na mapování magnetického pole Země jednak lokálně za pomoci buzoly a školního teslametru Vernier, a poté globálně za pomoci dat z teslametrů umístěných na družici Proba-V. Článek dává do souvislosti globální mapy geomagnetického pole s mapami radiačního pozadí ve výšce 820 km nad Zemí.
- Vohlídalová M., Vizingr T.: Detektor IR záření. Vysílač FM v pásmu 60 MHz a 70 MHz, Veletrh 3, Praha 1998
Návod na konstrukci detektoru IR záření a vysílače FM z běžně dostupných součástek.
- Votruba V.: Fyzika na špičce jehly, Veletrh 1, Praha 1996
Několik námětů na jednoduché pokusy s jehlou, např. „jehlový kompas“, proražení kovové mince jehlou, mince na špičce jehly,…
- Wilke H.: Zajímavé pokusy s keramickými magnety, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik pokusů s keramickými magnety. Zkoumání pohybu kruhového magnetu po železné tyčce. Konstrukce různých spřažených kyvadel. Modelování Brownova pohybu, difúze, krystalizace elektrického proudu a magnetických indukčních čar. Zkoumání magnetického pole cívky s proudem. Demonstrace principu elektromagnetické pumpy.
- Žák V.: Elektřina a magnetismus – v hlavní roli tužková baterie, Veletrh 22, Olomouc 2017
V tomto článku jsou popsány a diskutovány tři experimenty z elektřiny a magnetismu, které je možné zařadit jako žákovské pokusy jak na základní, tak na střední škole. Jednotlivé experimenty jsou doplněny didaktickými poznámkami.
- Žák V.: Fyzikální experimenty ve Stromovce, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek seznamuje s několika fyzikálními experimenty a s nimi spojenými aktivitami, které mohou žáci provádět, pokud nechceme nebo nemůžeme být ve školní budově. Experimenty se týkají zejména zapojování elektrických obvodů, výroby a použití jednoduchého kompasu, určování převýšení terénu a zjišťování strmosti svahu.
- Žilavý P.: Experimenty s čítačem GM01, Veletrh 14, Brno 2009
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s vlastnostmi čítače GM01 a obsluhou a přinést několik námětů na fyzikální experimenty s tímto přístrojem i z jiných oblastí fyziky, než je jaderná fyzika.
- Žilavý P.: Neposlušná elektrostatika I, Veletrh 21, Brno 2016
Co se děje při nabíjení kovového tělesa či školního elektroskopu zelektrovanou tyčí? Jak hledat chybu, když nám něco nefunguje? Neobvyklý způsob hledání odpovědí na tyto otázky pomocí digitálního osciloskopu je obsahem tohoto příspěvku.
- Žilavý P.: Neposlušná elektrostatika II, Veletrh 22, Olomouc 2017
Školní Van de Graaffův generátor je jednou ze základních pomůcek pro pokusy z elektrostatiky. Přesto je princip jeho činnosti pro mnohé lidi často obestřen tajemstvím. Jak vlastně doopravdy funguje? Jak hledat chybu, když nepracuje správně? Neobvyklý způsob hledání odpovědí na tyto otázky pomocí digitálního osciloskopu s vysokonapěťovou sondou je obsahem tohoto příspěvku.
- Žilavý P.: Obrazovka monitoru PC jako nástroj pro demonstraci pohybu elektronů v magnetickém poli, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek popisuje použití obrazovky z vyřazeného monitoru PC pro názornou de-monstraci pohybu elektronů v magnetickém poli. Je zde uveden postup mechanické úpravy levného CRT monitoru Hyundai i způsob napájení obrazovky pomocí jediného 6 V školního NiFe akumulátoru a Ruhmkorffova induktoru.
- Žilavý P.: Tajemství indukčního vařiče, Veletrh 13, Plzeň 2008
Co všechno se dá dělat s indukčním vařičem a jaké pokusy s ním lze předvést (nejen) v hodině fyziky.
- Žilavý P., Koudelková V.: Pár věcí (nejen) z tábora 9, Veletrh 11, Olomouc 2006
Soustředění klade důraz hlavně na aktivní získávání praktických zkušeností a dovedností ve „fyzikálním bádání“. Tentokrát se zmíníme o projektu plazmová koule a ruční spektrometr.
- Žilavý P., Koupil J.: Pár věcí (nejen) z tábora 7, Veletrh 9, Brno 2004
Dva projekty zpracované v rámci letního odborného soustředění pro středoškoláky - piezoelektricky ovládaná štěrbina a mikroposuv z vyřazené mechaniky CD ROM.
- Žilavý P., Tekverk D.: Fyzikální experimenty nejen z letního tábora, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Popis jednoduché konstrukce Van de Graaffova generátoru a modelu elektroměru z běžně dostupných materiálů a součástek. Tyto přístroje byly vyrobeny na letním odborném soustředění pro středoškoláky