Veletrh 1, Praha 1996
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I., Baník R.: Elektromotor tentokrát absolutne jednoduchý, Veletrh 1, Praha 1996V první části příspěvku je uveden návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z cívky, pletací jehlice a 2 magnetů. Druhá část je věnovaná netradičním vázaným oscilátorům, které tvoří např. 2 vidličky či kolíčky na prádlo na gumě.
- Bdinková V., Šimečková J., Bobek Z.: Hrajeme si s fyzikou, Veletrh 1, Praha 1996Návody na několik jednoduchých pokusů a výrobu různých fyzikálních hraček a létajících těles (vrtulník, bumerang, létající talíř, helikoptéra, vznášedlo).
- Bednařík M.: Odhad reakční doby z volného pádu, Veletrh 1, Praha 1996Motivační hra se zachycením padající bankovky. Návod, jak na základě zachycení padajícího pravítka odhadnout reakční dobu člověka.
- Belluš M.: Vodič s prúdom v magnetickom poli. Jednoduchý „elektromotor“., Veletrh 1, Praha 1996Návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z drátu, magnetu a baterie.
- Brockmeyerová-Fenclová J., Drozd Z.: Pokusy s vejci, Veletrh 1, Praha 199615 poutavě podaných jednoduchých motivačních pokusů s vejci z různých oblastí fyziky.
- Caletka A.: Dva pokusy, Veletrh 1, Praha 1996V prvním efektním pokusu voda po prudkém úderu do hrdla lahve vyrazí její dno. Ve druhém pokusu se demonstruje odlišná měrná tepelná kapacita různých kovů.
- Černá E.: Rozklad světla vodním hranolem, Veletrh 1, Praha 1996Jednoduchý pokus ukazuje rozklad bílého světla odrážejícího se na rovinném zrcátku, které je ponořené ve vodě.
- Hrdý J.: Tři školské pokusy, Veletrh 1, Praha 1996První ze tří pokusů popisuje proražení celofánové blány navlečené na trubce pomocí vývěvy, druhý ukazuje pomocí ladičky princip tlumiče kmitů klikového hřídele spalovacího motoru, jako třetí je uveden návod na výrobu směsi na zapalování kouřového tunelu.
- Kaštilová D.: Co je těžší?, Veletrh 1, Praha 1996Pokus či problémová úloha týkající se rovnováhy na páce, ke které potřebujete pouze 2 tyčky s různě rozloženou hmotností.
- Lepil O.: Pokusy s piezoměničem, Veletrh 1, Praha 1996Tři příklady využití piezoměniče při fyzikálních experimentech - chování kondenzátoru v obvodu stejnosměrného a střídavého proudu, dále chování fotorezistoru, polovodičové diody a tranzistoru, nakonec je uvedeno několik využití v akustice.
- Macek M., Macková G.: Tři pokusy s injekčními stříkačkami, Veletrh 1, Praha 1996Návod na výrobu louskáčku na ořechy ze dvou injekčních stříkaček. Na louskáčku a ještě dalším podobném zařízení se demonstruje princip hydraulického lisu. Pomocí injekční stříkačky se dále ukazuje var vody za sníženého tlaku.
- Miosgová A.: Hustota kapalin, Veletrh 1, Praha 1996Pokus demonstruje odstraňování olejových skvrn z vodní hladiny.
- Novobilská V.: Mechanické vlastnosti kapalin a plynů demonstrované pomocí improvizovaných prostředků – plastových láhví, Veletrh 1, Praha 1996Návod, jak pomocí plastových lahví ověřit Pascalův zákon, demonstrovat stlačitelnost vzduchu, stav beztíže, zkoumat závislost hydrostatického tlaku a výtokové rychlosti na hloubce, vyrobit Pascalovu a Heronovu fontánu, karteziánka a jak přeměnit vodu na víno.
- Ondrušek V.: Pět kouzelných pokusů, Veletrh 1, Praha 1996Pět pokusů s jednoduchými pomůckami – roztočení hřebene na základě elektrostatické indukce, dva pokusy na těžiště se skládacím metrem a nožíky, dva pokusy na snížení tlaku – vcucnutí vajíčka do láhve, vtažení jedné zkumavky do druhé.
- Patč B.: Dva školské pokusy, Veletrh 1, Praha 1996První pokus demonstruje různý charakter obtékání a různý směr otáčení vrtulky při foukání z různé výšky. Druhý je návodem, jak jednoduše demonstrovat skládání kmitů.
- Pecen I., Koubek V., Horňanský Ľ.: Kmitanie magnetky v homogénnom magnetickom poli., Veletrh 1, Praha 1996Ověření hypotézy, že kmitání magnetky v homogenním magnetickém poli je analogické kmitání kyvadla v gravitačním poli. Proměření závislosti a matematické zpracování.
- Rakovská M., Gál T.: Je voľný povrch vody pružný aj zdola?, Veletrh 1, Praha 1996Pomocí jednoduchého pokusu je demonstrována existence povrchové blány vody, a to netradičně odspoda.
- Rauner K.: Několik demonstračních pokusů z magnetismu, Veletrh 1, Praha 1996Šest pokusů z magnetismu. V prvním je demonstrováno působení Lorentzovy síly na nápravu kroužící po permanentním magnetu, ve druhém je popsaná výroba elektrolytického motoru. Třetím, čtvrtý a pátý pokus využívá existenci Curieova bodu ke konstrukci motoru přerušovače a kyvadla. V šesté části je ukázáno, jak se s pomocí jednoduchých pomůcek dá vytvořit, snímat a mazat magnetický záznam.
- Rojko M.: Pokusy s plyny, Veletrh 1, Praha 1996Deset pokusů se vzduchem, propanem, CO, jejichž cílem je naučit žáky „vidět“ neviditelné a jednoduchými prostředky zkoumat vlastnosti těchto plynů.
- Slabá L.: Spadnou současně?, Veletrh 1, Praha 1996Jednoduchý pokus s odpadáním voskem přilepených mincí demonstruje různé pohlcování tepla černou a bílou barvou.
- Slabý M.: Magnetické kleště, Veletrh 1, Praha 1996Pomocí zmagnetovaných čelistí kleští a drobných plíšků je ukazáno zeslabování a zesilování magnetického účinku při přibližování opačných a souhlasných pólů magnetu.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 1, Praha 1996Tři pokusy s jednoduchými prostředky. V prvním je návod na výrobu přetlakového dasymetru v plastové láhvi, druhý pokus popisuje návod na výrobu lodi na reaktivní pohon z plastových lahví, třetí pokus se týká tlaku sytých éterových par.
- Svoboda M.: Několik netradičních pokusů s polovodičovými součástkami, Veletrh 1, Praha 1996Několik experimentů s polovodičovými součástkami s využitím signálního generátoru umožňujícího volbu velmi nízkých frekvencí, např. demonstrace časového průběhu střídavého proudu a napětí bez usměrnění a při jedno a dvoucestném usměrnění.
- Šmíd V.: Magnetická hystereze, Veletrh 1, Praha 1996Demonstrace postupné magnetizace a demagnetizace železné tyčky zanořené v železných pilinách přibližováním a oddalováním silného magnetu.
- Tabaszewski K.: Magnetické pole kolem vodiče, kterým protéká proud. Elektromagnetická indukce., Veletrh 1, Praha 1996Osm jednoduchých a názorných pokusů na téma elektrický proud ve vodiči, magnetické pole vodiče s proudem a elektromagnetická indukce.
- Trna J.: Několik pokusů, Veletrh 1, Praha 1996První tři pokusy ukazují přeměnu tepla v mechanickou práci prostřednictvím teplotní roztažnosti kovů, vody a vzduchu. Čtvrtý pokus demonstruje existenci a vlastnosti vztlakové síly působící na předměty v kapalině. Vše je prováděno s jednoduchými pomůckami.
- Votruba V.: Fyzika na špičce jehly, Veletrh 1, Praha 1996Několik námětů na jednoduché pokusy s jehlou, např. „jehlový kompas“, proražení kovové mince jehlou, mince na špičce jehly,…