Veletrh 5, Praha 2000
Webové stránky: http://vnuf.cz/2000
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I.: Domácí TV-stroboskop, Veletrh 5, Praha 2000Demonstrace stroboskopického efektu pomocí televizoru a rotující pokličky či kmitající tužky. Odhad frekvence otáčení pokličky a rychlosti tužky. Námět na porovnání rychlosti kývající kuličky v nejnižší poloze určené stroboskopickým měřením a teoretickým výpočtem.
- Baník I.: Vlnová dĺžka svetla vo vode – jednoduché meranie pomocou CD-platne, Veletrh 5, Praha 2000Stručný teoretický úvod o měření vlnové délky světla odrazem na mřížce. Návod na měření vlnové délky světla ve vodě odrazem od CD.
- Bdinková V.: Fyzikální hračky z odpadového materiálu, Veletrh 5, Praha 200012 návodů na výrobu pěkných fyzikálních hraček se stručným vysvětlením činnosti.
- Ciglerová L.: Antimentiony, Veletrh 5, Praha 2000Návod na jeden jednoduchý kouzelnický trik, ve kterém díky „záporným mentionům“ zmrzne voda.
- Černá M.: Informace o práci žáků na ZŠ, Veletrh 5, Praha 2000Zkušenosti z práce se žáky heuristickou metodou. Ukázka 5 vodních čerpadel, která žáci samostatně vyrobili, a několika námětů a výrobků, se kterými sami přišli do hodin fyziky.
- Červinková M., Šaroch M.: Tepelný motor, Veletrh 5, Praha 2000Návod na jednoduchou demonstraci principu tepelného motoru.
- David P.: Demonstrace iontové vodivosti skla a elektrického oblouku v sodíkových parách, Veletrh 5, Praha 2000Demonstrace iontové vodivosti skla při vysokém napětí a elektrického oblouku v sodíkových parách.
- David P.: Elektrický oblouk mezi elektrolytem a pevnou elektrodou, Veletrh 5, Praha 2000Demonstrace obloukového výboje mezi elektrolytem a kovovou elektrodou, hoření oblouku pod vodní hladinou.
- Drozd Z., Brockmeyerová J., Houfková J.: Hračky ve výuce fyziky, Veletrh 5, Praha 2000Popis 11 hraček, vysvětlení principu činnosti a návrhy jejich využití ve výuce.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 3 – tentokrát o čase a taky trochu o elektronice, Veletrh 5, Praha 2000Několik projektů z tábora pro středoškoláky. Demonstrace a záznam chaotického pohybu jednoduchého kyvadla. Úvahy nad konstrukcí Foucaltova kyvadla. Realizace netlumených kmitů kyvadla s elektronickým vypínačem. Zkoumání funkce tranzistorů a prkénková metoda zapojování.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Goldová K., Holík M.: Dva jednoduché pokusy, Veletrh 5, Praha 2000Hraní si se strunou - na čem závisí výška tónu a co lze pomocí struny změřit, známe-li její rovnici. Návod, jak jednoduše a levně vyrobit optické vlákno.
- Hrdý J.: Školní stroboskop se svítivými diodami, Veletrh 5, Praha 2000Popis konstrukce prototypu jednoduchého školního stroboskopu využívajícího vysoce svítivé diody LED.
- Hubeňák J.: LED a laser, Veletrh 5, Praha 2000Proměřování elektromotorických napětí diod při osvětlení zpětným projektorem a laserem s teoretickým zdůvodněním výsledků.
- Jílek M.: Určení rychlosti šípu, Veletrh 5, Praha 2000Návod, jak měřit rychlost šípu metodou balistického kyvadla.
- Koudelková I.: Dobrovolné domácí úkoly z fyziky, Veletrh 5, Praha 2000Popis několika výrobků, které vytvořili žáci 6. ročníku v rámci dobrovolných domácích úkolů.
- Kříž P., Špulák F.: Optické jevy netradičně – využití žákovské soupravy pro pokusy z optiky, Veletrh 5, Praha 2000Návod na 5 experimentů s upravenou žákovskou soupravou pro pokusy z optiky. Různými metodami je měřena ohnisková vzdálenost dutého zrcadla a spojky, index lomu kapaliny, poloměr křivosti a index lomu spojky.
- Kříž P., Špulák F.: Souprava pro pokusy z optiky, Veletrh 5, Praha 2000Popis soupravy pro pokusy z optiky a experimentů, které je možné s ní provádět, s podrobným postupem a otázkami a úkoly pro žáky.
- Kubicová J.: Debrujárské pokusy v hodinách fyziky, Veletrh 5, Praha 2000Návody na sedm velmi jednoduchých experimentů týkajících se povrcového napětí vody a atmosferického tlaku.
- Lánský S.: Zajímavé pokusy, Veletrh 5, Praha 2000Návod, jak jednoduše a zajímavě demonstrovat beztížný stav a jak předvést vodní vír.
- Lefner K.: Model vodního kola jako alternátor, Veletrh 5, Praha 2000Návod na výrobu alternátoru na vodní a větrný pohon a jak pomocí nich ukázat střídavého proudu.
- Macek M.: Camera obscura, Veletrh 5, Praha 2000Návod na výrobu dírkové komory, zhotovení negativu a pozitivu.
- Müllerová E.: Projektové metody ve výuce fyziky a matematiky, Veletrh 5, Praha 2000Námět na projekt „elektrická energie“ s ukázkou výsledných žákovských zpracování.
- Pachlová J.: BONUS, Veletrh 5, Praha 2000Dva nápady dětí - stavba pyramidy z šašků (a tedy hra s těžištěm) a zvedání láhve s rýží pomocí nože.
- Pachlová J.: Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu), Veletrh 5, Praha 2000Ukázky z dětského projektu zaměřeného na nejrůznější využití mikrotenových obalů. Návod na výrobu přítulných příšerek, elektrostatického mopu, padáčku, obrázků ze zažehleného mikrotenu apod.
- Patč B.: Rezonance pokaždé jinak, Veletrh 5, Praha 2000Několik experimentů s různými oscilátory - rezonance a rázy s elektricky nabitými kyvadly, s magnety zavěšenými na nitích a s deformačními kyvadly s magnetickou vazbou, rezonance mechanického deformačního kyvadla a hliníkové fólie s reproduktorem
- Patč B.: Vodní hodiny, Veletrh 5, Praha 2000Návod na konstrukci vodních hodin tvořených dvojicí Mariottových láhví
- Piskač V.: Střídavý proud, Veletrh 5, Praha 2000Popis ůskalí, která skrýtá výuka střídavého proudu na ZŠ a SŠ, a praktické náměty, jak se s nimi vypořádat. Problémová úloha na závěr.
- Polák Z.: Měření rychlosti vzduchu, Veletrh 5, Praha 2000Jednoduché měření rychlosti vzduchu vycházejícího z „fukaru“ a popis několika dalším experimetů jako bonus (setrvačník, karteziánek, raketa, ...)
- Rauner K.: Několik psychokinetických experimentů s fyzikálním podtextem, Veletrh 5, Praha 2000Deset působivých experimentů zdánlivě navozujících nadpřirozené schopnosti předvádějícího s komentáři a fyzikálním vysvětlením.
- Reichl J., Jíra V.: Panská fyzika ze Štupky, Veletrh 5, Praha 2000Návod na sestavení jednoduchého modelu sluneční soustavy a jednotlivých planet, informace o studentském počítačovém programu o planetách. Návod na výrobu setrvačníku z kola od jízdního kola a jeho využití při objasnění pojmu kinetická energie rotujícího tělesa a na jeden hezký pokus z oblasti změn skupenství.
- Rojko M.: Tři fousaté experimenty (s inovací), Veletrh 5, Praha 2000Tři historické pomůcky k výuce akustiky a pokusy s nimi.
- Svoboda M.: Kompas bez magnetu, Veletrh 5, Praha 2000Návod na konstrukci kompasu, ve kterém je místo magnetky použita cívka plovoucí ve vodě.
- Trna J.: Fyzika v peněžence, Veletrh 5, Praha 200035 velmi jednoduchých pokusů s mincemi z různých partií fyziky.
- Urbanová M.: Pokusy podle návodů z internetu, Veletrh 5, Praha 2000Návody na dva jednoduché experimenty inspirované materiály z internetu s odkazy na další. Popis konstrukce elektromotoru a elektromagnetického klaksonu.
- Vojkůvková I.: K výuce fyziky v 9. ročníku ZŠ (několik námětů, jak zpestřit výuku), Veletrh 5, Praha 2000Několik námětů na neobvyklé žákovské projekty.