Veletrh 9, Brno 2004
Webové stránky: http://www.ped.muni.cz/wphy/veletrh.html
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I., Baník R.: Experimenty k téme: Povrchové jevy, Veletrh 9, Brno 2004Devět jednoduchých pokusů demonstrující povrchové napětí vody.
- Bartoš J.: Měření koeficientu odporu vzduchu „C“ pomocí digitální fotografie., Veletrh 9, Brno 2004Návod na měření koeficientu odporu vzduchu přímou metodou pomocí analýzy fotografie. Měření je doplněno teoretickým rozborem dynamiky pádu v odporujícím prostředí.
- Brtníková M.: Využití lidského těla ve výuce fyziky, Veletrh 9, Brno 2004Demonstrace rozkladu sil v tělocvičně.
- Dirlbeck J.: Několik pokusů k pochopení pojmů tlak a tlaková síla, Veletrh 9, Brno 2004Dva způsoby názorného rozlišení tlaku a tlakové síly pomocí sáčku s barevným gelem a rámečku na vyšívání. Demonstrace těchto veličin na příkladech z praktického života a rozdílů ve vnímání tlaku a tlakové síly člověkem.
- Dvořák L.: Netradiční měřící přístroje 4: měření krátkých časů, Veletrh 9, Brno 2004Měření délky trvání úderu kladiva na kovadlinu pomocí nabíjení kondenzátoru včetně matematického rozboru.
- Dvořák L.: Využití ping-pongových míčků ve fyzice, Veletrh 9, Brno 2004Několik desítek jednoduchých pokusů z různých oblastí fyziky, které využívají ping-pongové míčky.
- Holubová R.: Když si fyzik chce hrát, vymyslí ASTROJAX, Veletrh 9, Brno 2004Popis dvou moderních hraček (Beyblade, Astrojax). Využití Astrojaxu k ukázce pohybu planet a chaotického pohybu dvojitého kyvadla. Příspěvek obsahuje i výpočet polohy kuliček při orbitálním pohybu.
- Horváth P.: Vlní sa celá trieda, Veletrh 9, Brno 2004Dvě ukázky, jak vyučovat fyziku na školním dvoře - skládání sil a vlastnosti příčného a podélného vlnění.
- Hubeňák J.: Měření magnetické indukce, Veletrh 9, Brno 2004Měření magnetické indukce Hallovou sondu získanou z 5,25″ CD mechaniky počítače.
- Janás J.: Inovace výuky fyziky na základní škole a gymnáziu, Veletrh 9, Brno 2004Dva jednoduché demonstrační pokusy (trajektorie a Archimedův zákon) sloužící k motivaci a rozvoji fyzikálního myšlení studentů.
- Janda O.: Pružinové elektronické stavebnice nově, Veletrh 9, Brno 2004Vylepšení pružinové elektronické stavebnice pro samostatnou práci žáků.
- Jílek M.: Několik nápadů nejen z kroužků fyziky, Veletrh 9, Brno 2004Pokusy realizované na kroužcích fyziky s využitím digitálního fotoaparátu (velikost kapky, zkoumání vrhů, prostorové fotografie) a jednoduchých pomůcek (zrcátkový dálkoměr, louskáček na ořechy).
- Lepil O.: Videoanalýza fyzikálních dějů, Veletrh 9, Brno 2004Videoanalýza různých mechanických pohybů (kmitání pružiny, kyvadlo, chaotický pohyb, ...) pomocí volně šířitelných programů.
- Lustig F.: Jak si jednoduše postavit vzdálenou laboratoř na internetu, Veletrh 9, Brno 2004Návod na přípravu experimentu, který je měřen po internetu, s pomocí ISESu a software „ISES WEB Control“.
- Machovič Ľ., Baník I.: Nie je váženie ako váženie, Veletrh 9, Brno 2004Devět netradičních jednoduchých metod jak vážit.
- Nevedelová M.: Fyzika v kouzlech, Veletrh 9, Brno 2004Dva pokusy, které se na první pohled zdají jako kouzlo. Oba využívají lomu a odrazu světla.
- Patč B.: Archimedův zákon a plavání těles, Veletrh 9, Brno 2004Šest pokusů na téma vztlaková síla, Archimedův zákon a plování těles.
- Piskač V.: Ohňová show podle Luciena McLellana, Veletrh 9, Brno 2004Pět pokusů s hořlavými plyny (metan, propan), které demonstrují jejich vlastnosti a vlastnosti tekutin obecně. Příspěvek byl inspirován vystoupením Luciena McLellana na Physics on Stage 2004 v listopadu 2003, experimenty jsou upraveny na české podmínky.
- Polák Z.: Kinematika rovnoměrného a zrychleného pohybu, Veletrh 9, Brno 2004Sedm netradičních demonstračních experimentů z kinematiky rovnoměrného a zrychleného pohybu.
- Rakušan Z.: Pokus o názorné rozlišení pojmů tlak a tlaková síla, Veletrh 9, Brno 2004Názorné pokusy pro rozlišení tlaku a tlakové síly využívající misky rýže.
- Reichl J.: Panská fyzika 5, Veletrh 9, Brno 2004Sedm pokusů s elektřiny a magnetismu
- Stach V.: Demonstrace nesamostatného výboje ve vzduchu s Wulfovým elektroskopem, Veletrh 9, Brno 2004Demonstrace nesamostatného výboje ve vzduchu s Wulfovým elektroskopem
- Svobodová J.: S tyčí nebo bez tyče, Veletrh 9, Brno 2004Konec volně se sklápějící tyče se pohybuje s větším zrychlením než odpovídá volnému pádu - experiment i výpočet.
- Štefková M.: Ověření platnosti Boyleova-Mariotteova zákona pro vzduch, Veletrh 9, Brno 2004Ověření Boyle-Mariotteova zákona pro vzduch pomocí váh a injekční stříkačky
- Trna J.: Fyzika v krabičce zápalek, Veletrh 9, Brno 2004Více než 40 jednoduchý fyzikálních experimentů s krabičkou od zápalek a několik námětů na mezipředmětové projekty.
- Vícha V.: Využití mikrofonu k měřením v mechanice, Veletrh 9, Brno 2004Dvě laboratorní úlohy, ve kterých mikrofon připojený na zvukovou kartu počítače slouží k přesnému měření krátkých časů.
- Žilavý P., Koupil J.: Pár věcí (nejen) z tábora 7, Veletrh 9, Brno 2004Dva projekty zpracované v rámci letního odborného soustředění pro středoškoláky - piezoelektricky ovládaná štěrbina a mikroposuv z vyřazené mechaniky CD ROM.