Veletrh 25, Praha 2020
Webové stránky: https://vnuf.cz/2020/cz/
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Bochníček Z.: Padající pružina, Veletrh 25, Praha 2020V příspěvku jsou popsány dva experimenty, při kterých se volným pádem pohybuje soustava kombinující pružnou a setrvačnou hmotu. Popsané experimenty reprezentují dvě krajní situace: 1) pružná hmota je zanedbatelná, 2) veškerá padající hmota je pružná.
- Černý F., Reichl J.: Měření brzdné dráhy automobilu, Veletrh 25, Praha 2020V rámci absolventského projektu proměřoval František Černý, tehdy žák SPŠST Panská, brzdnou dráhu automobilu s využitím sond firmy Vernier. Měření, zpracování naměřených dat i závěry učiněné na základě měření mohou být inspirací pro další podobná měření.
- Dvořák L.: Jak vážit pomocí ampérmetru a voltmetru aneb vyrobte si (skoro) Kibblovy váhy, Veletrh 25, Praha 2020Příspěvek popisuje, jak si lze zhotovit jednoduchou levnou pomůcku, která umožní demonstrovat základní princip Kibblových vah, což je zařízení, které umožňuje přesné měření hmotnosti.
- Dvořáková I.: Z cizích luhů a hájů, Veletrh 25, Praha 2020V příspěvku budou představeny experimenty a fyzikální zajímavosti, které jsme buď získali od kolegů z ciziny, nebo jsme si je přivezli z cest po světě.
- Fišer Z.: Paprsková optika na magnetické tabuli a v programu Algodoo, Veletrh 25, Praha 2020V tomto příspěvku se podíváme na to, jak jednoduše demonstrovat některé základní experimenty z paprskové optiky přímo na magnetické tabuli, což může být někdy velmi výhodné. Navíc doplníme předvedené experimenty simulacemi v programu Algodoo, který bude stručně představen.
- Hložek F.: Modely zrcadlových dalekohledů, Veletrh 25, Praha 2020Představíme dva jednoduché 2D modely zrcadlových dalekohledů, které lze využít k demonstračním pokusům na magnetické tabuli. Tyto modely lze snadno vyrobit s pomocí 3D tisku a několika dalších pomůcek.
- Houfková J., Hubáček Z., Koudelková V., Lipertová K., Mandíková D., Soukupová J., Žilavý P.: Zajímavosti ze Science on Stage 2019 očima české výpravy, Veletrh 25, Praha 2020Účastníci mezinárodního festivalu učitelů přírodovědných předmětů Science on Stage 2019 v Portugalsku ve společném kombinovaném příspěvku prezentují vybrané pokusy, které je na festivalu zaujaly nebo které vzbudily velký ohlas, když je tam sami prezentovali.
- Jandus J.: LEGO LIGO, Veletrh 25, Praha 2020Ten, kdo zná pojem interferometr, si obvykle vybaví složitý a velmi precizní přístroj vytvářející prazvláštní světelné obrazce. Příspěvek se snaží ukázat nejen to, jak samotný interferometr funguje, ale i jak si ho vyrobit doma, či ve škole.
- Kácovský P.: Videoanalýza v době chytrých telefonů, Veletrh 25, Praha 2020Příspěvek představuje využití videoanalýzy ve středoškolské fyzice, a to včetně tipů, které usnadňují začlenění této techniky do výuky.
- Kielbusová Z.: Experimenty u vody i ve vodě, Veletrh 25, Praha 2020Příspěvek obsahuje návody na čtyři jednoduché experimenty pro malé i velké, které lze realizovat nejen doma, ale i u vody.
- Konečný P.: Magnusův jev, Veletrh 25, Praha 2020V příspěvku je popsána aparatura, která byla zkonstruována s cílem demonstrovat a porovnat Magnusův jen s jinými způsoby ovlivnění mezní vrstvy, jako je odsávání, nebo strukturou povrchu, tzv. turbulátorem.
- Koudelková V., Geťko J.: Chcete rozkladný transformátor?, Veletrh 25, Praha 2020Příspěvek představuje rozkladný transformátor vyvinutý ve společnosti Bohemia Trafo, s.r.o. určený pro výuku fyziky do škol. V první části příspěvku je představen transformátor jako takový, druhá, větší část pak popisuje vybrané experimenty, které lze s transformátorem dělat.
- Kutnarová A., Richterek L.: Chladniho obrazce bez smyčce a s mobilním telefonem, Veletrh 25, Praha 2020V příspěvku představujeme výstup bakalářské práce – dvě jednoduchá zařízení k demonstraci Chladniho obrazců a získané obrazce spolu s odpovídajícími charakteristickými frekvencemi. Jako frekvenční generátor využíváme mobilní telefon nebo tablet.
- Mandíková D., Drozd Z.: Emanovy pokusy, Veletrh 25, Praha 2020V příspěvku je podrobně popsáno několik pokusů, které mají autoři příspěvku obzvláště spojeny s Emanuelem Svobodou. U jednotlivých pokusů najdete seznam pomůcek, doporučení, jak pokus provádět, a stručné vysvětlení. K popisovaným pokusům jsou připojeny návodné fotografie.
- Matouš O., Žilavý P.: Experimenty s „peckami“, Veletrh 25, Praha 2020Příspěvek popisuje několik experimentů s peckovými sluchátky a podrobně vysvětluje činnost jednotlivých částí sluchátek.
- Polák Z.: Termočlánek jako stabilní fyzikální pokus, Veletrh 25, Praha 2020V příspěvku budou rozebrána následující témata: Termočlánek a jeho místo ve výuce, výroba kovového termočlánku ve školních podmínkách, termočlánkový teploměr, detekce malých napětí termočlánku, magnetické pole termoelektrického proudu, Peltierův článek jako zdroj napětí, termoelektrický motor poháněný teplem svíčky.
- Vícha V.: Detekce neutronů s MX-10, Veletrh 25, Praha 2020Částicová kamera MX-10 může po doplnění konvertorem sloužit také k detekci neutronů. Článek se zabývá právě experimenty s neutrony, které mají přímý vztah např. k řízení jaderných reaktorů.
- Vochozka V., Wegenkittlová P.: Termografické vyhodnocení tání ledu ve vodě, Veletrh 25, Praha 2020Proudění ve sladké a slané vodě lze v pokusu demonstrovat kvalitativně pozorováním ledových kostek z obarvené vody, kvantitativně teplotními bodovými čidly anebo termovizní kamerou, která umožňuje jak kvalitativní, tak kvantitativní vyhodnocení průběhu. V příspěvku jsou diskutovány přínosy a omezení jednotlivých technik vyhodnocení pokusu.
- Wegenkittlová P., Vochozka V.: Tensegrita, Veletrh 25, Praha 2020V první části článku se lze dočíst o původu tensegrit a o několika konkrétních ukázkách, kde se s nimi ve světě lze setkat. Další část článku se zabývá 3D tiskem modelu tensegrity, se kterým se dají provádět zajímavá měření v hodinách fyziky.
- Žák V.: Fyzikální experimenty ve Stromovce, Veletrh 25, Praha 2020Příspěvek seznamuje s několika fyzikálními experimenty a s nimi spojenými aktivitami, které mohou žáci provádět, pokud nechceme nebo nemůžeme být ve školní budově. Experimenty se týkají zejména zapojování elektrických obvodů, výroby a použití jednoduchého kompasu, určování převýšení terénu a zjišťování strmosti svahu.