Veletrh 6, Olomouc 2001
Webové stránky: http://fyzweb.cuni.cz/zajimavosti/veletrh/prispevky01/
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I., Baník R.: Tri triky z optiky, Veletrh 6, Olomouc 2001Tři zajímavé pokusy z optiky. Určení relativního indexu lomu vody vzhledem ke vzduchu metodou jedné přímky. Výroba zrcátka z krabičky od Tic-tacu a dřevěné destičky. Vytvoření rozptylky z rotující sklenky s vodou.
- Bdinková V.: Zlomky z celotáborové hry 2.republikového tábora malých debrujárů - Budislav u Litomyšle, 29.7. – 10.8.2001, Veletrh 6, Olomouc 2001Ukázky z celotáborové hry malých debrujárů. Stroboskop a návod na výrobu řady pohyblivých obrázků. Návod na výrobu létající vrtulky. Motivační text o Archimédovi a příklady vesměs praktických úkolů souvisejících s jeho objevy a vynálezy, které děti plnily.
- Benešová M.: Studentský elektroskop a termoláhve, Veletrh 6, Olomouc 2001Ukázka dvou žákovských výrobků - elektroskopu a termoláhve.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Moderní technika ve vaší ruce, Veletrh 6, Olomouc 2001Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje, Veletrh 6, Olomouc 2001Konstrukce tří měřících přístrojů. První umožňuje měření velikosti magnetické indukce, druhým je voltmetr z LEDek, třetím váhy tvořené traktůrkem popojíždějícím po houpačce
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 4 – tentokrát o zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001Nápady a náměty ze dvou studentských soustředění: co vše může hrát, jak měřit rychlost zvuku jednoduchými prostředky i s pomocí počítače, rezonance strun na kytaře a kmitů vzduchu v láhvi, snímání kmitů struny, konstrukce různých reproduktorů.
- Goldová K.: Pokusy s infračerveným zářením, Veletrh 6, Olomouc 2001Popis kostrukce vysílače a přijímače infračerveného záření a experimentů zkoumajících vlastnosti infračerveného záření - odraz, lom, propustnost pevných a kapalných látek, rozptyl.
- Hotová I.: Čerpadla a jiné výrobky žáků, Veletrh 6, Olomouc 2001Ukázka žákovských výrobků s popisem činnosti, básní a příběhem. Dvě čerpadla z plastových lahví, vodní hodiny, model pumpy a páky.
- Hubeňák J.: Přímé měření rychlosti zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001Popis funkce elektretového mikrofonu a výroby teflonového elektretu. Měření rychlosti zvuku s pomocí 2 mikrofonů a systému IP COACH. Demonstrace interference zvuku.
- Kaštilová D.: Fyzika v krabičce, Veletrh 6, Olomouc 2001Námět na výrobu čtyř černých skříněk s optickými prvky.
- Lepil O.: Vlníme podélně i příčně, Veletrh 6, Olomouc 2001Popis konstrukce budiče pomalých mechanických kmitů a generátoru pomalých kmitů, jejich využití při demonstraci rezonance pružinového oscilátoru a demonstrace podélného a příčného stojatého vlnění.
- Macek M.: Hračky ve výuce: Studium pohybu pomocí dětského vláčku, Veletrh 6, Olomouc 2001Proměřování rovnoměrného pohybu dětského vláčku, studium skládání rychlostí s modelem loďky a vláčkem. Popis konstrukce sekundového značkovače.
- Marenčáková A., Teplanová K.: Projekt „Nitkový telefón“, Veletrh 6, Olomouc 2001Popis funkce nitkového telefonu. Praktické zkoumání toho, jaký vliv na kvalitu přenosu zvuku má tvar mluvítka a naslouchátka, materiál, tvar a způsob uchycení spojovací šňůry a membrány.
- Patč B.: Méně obvyklá měření, Veletrh 6, Olomouc 2001Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
- Piskač V.: W. L. Bragg: Elektřina, Veletrh 6, Olomouc 2001Tři experimenty podle W. L. Bragga. Konstrukce loďky s cívkou „poháněné“ magnetem plovoucí v elektrolytu. Demonstrace funkce elektromotorku jako dynama, signalizace směru proudu pomocí LED. Kreslení elektřinou pomocí roztoku jodidu draselného v tekutém škrobu.
- Reichl J., Radla T.: Panská fyzika II, Veletrh 6, Olomouc 2001Demonstrace proudění vody hadicemi různého průřezu. Pět kouzelnických triků s kouzelnickou hůlkou.
- Stach V., Straňák V.: Plamen a jeho užití ve fyzikálních experimentech na středních školách, Veletrh 6, Olomouc 2001Tři pokusy - demonstrace nesamostatného výboje pomocí Wulfova elektroskopu, měření potenciálu elektrostatického pole pomocí plamenné sondy a měření změny vodivosti plazmatu plamene přidáním iontů NaCl.
- Svoboda E.: Pokus z elektrostatiky (malá vodní influenční elektrárna), Veletrh 6, Olomouc 2001Model vodní elektrárny založené na elektrostatické indukci. Demonstrace nabíjení vody třením při průtoku trubicí, nabíjení kovových nádob odkapávající vodou, ovlivňování náboje nádoby elektrostatickou indukcí.
- Špulák F., Kříž P.: Hra s ohněm, Veletrh 6, Olomouc 2001Devět stručně popsaných jednoduchých pokusů z různých partií fyziky, kde hlavní roli hraje plamen svíčky či kahanu.
- Trna J.: Fyzika v lékárničce, Veletrh 6, Olomouc 200130 jednoduchých pokusů s injekčními stříkačkami z různých partií fyziky.
- Urbanová M., Dolejší J.: Elektrárna na kliku, Veletrh 6, Olomouc 2001Návod na výrobu příruční elektrárny na kliku. Náměty, jak ji využít ve výuce na ZŠ a SŠ (např. ukázka, jak zjistit její účinnost). Pár nápadů na celoškolní projekt o energii.
- Wilke H.: Zajímavé pokusy s keramickými magnety, Veletrh 6, Olomouc 2001Několik pokusů s keramickými magnety. Zkoumání pohybu kruhového magnetu po železné tyčce. Konstrukce různých spřažených kyvadel. Modelování Brownova pohybu, difúze, krystalizace elektrického proudu a magnetických indukčních čar. Zkoumání magnetického pole cívky s proudem. Demonstrace principu elektromagnetické pumpy.