Veletrh 4, Příbram 1999
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I.: Stojaté vlny – netradičné experimenty, Veletrh 4, Příbram 1999Návod jak demonstrovat vznik stojatého vlnění, jeho odraz a polarizaci pomocí gumy, ruční vrtačky či nože.
- Bezděk A., Dekoj V., Kovařík F.: Teslův transformátor, Veletrh 4, Příbram 1999V první části je popsáno několik pokusů s Teslovým transformátorem, který si vyrobili sami studenti. V druhé části se pomocí galvanometru demonstruje elektromagnetická indukce a zákon lomu.Třetí část popisuje konstrukci dilatometru a pokusy s ním.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Smyslové klamy, Veletrh 4, Příbram 199925 příkladů smyslových klamů se stručným objasněním.
- Buchar M., Konvalinka R.: Lippichův padostroj, Veletrh 4, Příbram 1999Popis konstrukce padostroje, kterým se měří tíhové zrychlení.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora II – tentokrát o světle, Veletrh 4, Příbram 1999Náměty na výrobu několika optických zařízení, která vytvořili účastníci letního tábora pro středoškoláky.
- Hofrichter T.: Porovnání rychlosti zvuku ve vzduchu a ve vodě., Veletrh 4, Příbram 1999Popis přibližného měření rychlosti zvuku ve vzduchu a ve vodě pomocí školního počítačového systému IP COACH.
- Hosnedl J.: Zajímavé pokusy z atmosférické optiky, Veletrh 4, Příbram 1999Návody k řadě pokusů demonstrujících různé optické jevy v atmosféře, např. zrcadlení, mihotání, změna tvaru Slunce (Měsíce) u obzoru, zvednutí obzoru způsobené refrakcí a duhu.
- Kolín J., Votruba V., Hájek K., Janeček V.: To nejlepší z Pokustóna, Veletrh 4, Příbram 1999Informace o soutěži „O klobouk kouzelníka Pokustóna“ a ukázka 2 pokusů - Heronova parní baňka na reaktivní pohon a model gramofonu.
- Lánský S.: Vznášející se vata. Magnetické pole Země. Vířivé proudy, Veletrh 4, Příbram 1999Tři jednoduché pokusy, které si žáci mohou vyzkoušet sami doma - první z elektrostatiky, druhý ukazuje účinek zemského magnetického pole, třetím se demonstrují vířivé proudy
- Lepil O.: Přístroje spotřební elektroniky ve školní experimentální technice, Veletrh 4, Příbram 1999Využití spotřební elektroniky při školních experimentech. Měření účinnosti ohřevu vody různými ohřívači s využitím elektrického wattmetru a digitálního teploměru, demonstrace vlastností elektromagnetických vln pomocí dálkového ovladače, návod na výrobu přijímače.
- Lysenko V.: „Světelný“ motor, Veletrh 4, Příbram 1999Návod na výrobu Heronovy baňky v úpravě, kde ohřev náplně je řešen absorpcí záření žárovky.
- Macek M.: Táborový telefon a princip přenosu zvuku, Veletrh 4, Příbram 1999Čtyři pokusy - nejprve je objasněn princip přenosu zvuku „po drátech“ a poté postupně sestavován použitelný telefon.
- Nahodil J.: Fyzikální pokus a běžný život(Hloubka ostrosti zobrazení, plavec pod jezem), Veletrh 4, Příbram 1999Dva problémy z běžného života doplněné otázkami pro žáky a ilustrované jednoduchými pokusy.
- Nevedelová M.: Bernoulliho rovnica trochu ináč, Veletrh 4, Příbram 1999S pomocí dvou trubiček od toaletního papíru (jedna upravena do tvaru půlválce) navlečených na niti a fénu či vlastního dechu je demonstrováno obtékání těles a princip létání.
- Nevedelová M.: Záhadná sila robí zázraky, Veletrh 4, Příbram 1999Jednoduchý pokus, ve kterém je zkoumána přilnavost předmětů z různých materiálů k potravinářské fólii.
- Patč B.: Netradiční pokusy z elektrostatiky, Veletrh 4, Příbram 1999Návod na 13 jednoduchých pokusů z elektrostatiky.
- Piskač V.: Mechanická demonstrace Dopplerova efektu, Veletrh 4, Příbram 1999Popis prototypu mechanické pomůcky (vyrobené ze stavebnice Merkur) k demonstraci Dopplerova jevu.
- Reichl J.: Slovo úvodem k pokusům mých studentů, Veletrh 4, Příbram 1999Popis studentských pokusů - vajíčko padající na padáku jako demonstrační pomůcka (odporová a vztlaková síla, typy pohybu, ...), papírový a stříkačkový model hydraulického lisu, dva návody na výrobu vodního mlýnku a na výrobu pískových, vodních, slunečních a svíčkových hodin.
- Slabá L., Slabý M.: Průhledná krabička, Veletrh 4, Příbram 1999Návod na výrobu „černé skříňky“ z krabic od mléka a zrcátek, ve které světlo prochází i neprůhlednými předměty.
- Svoboda E.: Jak jednoduše změřit velikost horizontální složky magnetické indukce magnetického pole Země, Veletrh 4, Příbram 1999Návod, jak s běžně dostupnými pomůckami změřit velikost horizontální složky magnetické indukce zemského magnetické pole včetně teoretického rozboru.
- Šmídová L., Hejnová E.: Historie měření času – modely hodin, Veletrh 4, Příbram 1999Návod na výrobu vodorovných slunečních hodin. Informace o diplomové práci, kde lze nalézt další návody ke stavbě modelů různých hodin.
- Tokar J.: Zařízení pro pokusy s infračerveným světlem, Veletrh 4, Příbram 1999Návod na sestavení jednoduchého vysílače a přijímáče infračerveného světla. Šest pokusů s využitím tohoto zařízení.