- Ambrožová M.: Bublinárium, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek nabízí praktické rady a vyzkoušené postupy pro přípravu a provádění efektních a zajímavých pokusů s bublinami.
- Baník I.: Štyri malé triky hydrodynamiky, Veletrh 3, Praha 1998
Popis dvou vodních čerpadel. První je vytvořené pomocí rotující hadice, druhé pomocí vodorovně kmitající hadice. Návod na výrobu Mariottovy láhve z plastové láhve od limonády. Demonstrace hydrodynamického paradoxu s dvěma brčky.
- Bdinková V.: Něco ze ŠOKu, Veletrh 12, Praha 2007
V příspěvku jsou uvedeny některé konkrétní zkušenosti z výuky a práce s dětmi na ZŠ – experimenty (magnetické pole, vlastnosti látek, určování hmotnosti, objemu, hustoty), fyzikální modely (vysavač, Archimédův šroub, ucho) a ukázky z tématického projektu - Patenty a vynálezy přírody (fyzika v živé přírodě).
- Bdinková V.: Některé zkušenosti z činnostního učení fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008
V příspěvku jsou uvedeny konkrétní zkušenosti a výsledky práce žáků z činnostního učení fyziky ve fyzikálním semináři na základní škole.
- Bdinková V.: Střípky z laboratoře malých debrujárů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
- Bdinková V.: Zlomky z celotáborové hry 2.republikového tábora malých debrujárů - Budislav u Litomyšle, 29.7. – 10.8.2001, Veletrh 6, Olomouc 2001
Ukázky z celotáborové hry malých debrujárů. Stroboskop a návod na výrobu řady pohyblivých obrázků. Návod na výrobu létající vrtulky. Motivační text o Archimédovi a příklady vesměs praktických úkolů souvisejících s jeho objevy a vynálezy, které děti plnily.
- Bdinková V., Šimečková J., Bobek Z.: Hrajeme si s fyzikou, Veletrh 1, Praha 1996
Návody na několik jednoduchých pokusů a výrobu různých fyzikálních hraček a létajících těles (vrtulník, bumerang, létající talíř, helikoptéra, vznášedlo).
- Benda J., Rojko M.: Odpor vzduchu, Veletrh 10, Praha 2005
Ověření Newtonova vztahu pro odporovou sílu pomocí fénu a ping-pongových míčků
- Bezděk A., Jeřábek J.: Vysavač. Dopplerův jev, Veletrh 3, Praha 1998
Demonstrace hydrodynamického paradoxu pomocí vysavače. Demonstrace Dopplerova jevu pomocí rotujícího reproduktoru.
- Bezděk A., Kovařík F.: Coriolisova síla. Torricelliho pokus. Brnkačka, Veletrh 3, Praha 1998
Tři experimenty provedené s běžnými pomůckami. V prvním se pomocí gramofonu demonstruje působení Coriolisovy síly. Druhý popisuje Torricelliho pokus a navrhuje jeho provedení s vodou. Třetí je návodem k výrobě jednoduché pomůcky určené k demonstraci 3. Newtonova zákona.
- Biznárová V.: Fyzikálna hra pre základné školy „Potápač“, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Zábavná hra na procvičení mechanických vlastností kapalin, hlavně tlaku a tlakové síly.
- Boček V.: Magnety a cívky s proudem, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Prozkoumáme síly působící na magnet, který je umístěný do magnetického pole cívky, tzv. elektromagnetické kyvadlo. Postupným vypínáním a zapínáním proudu, který prochází cívkou, budeme hledat rezonanční frekvenci kyvadla.
- Böhm P.: Experimenty s digitálními vahami, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje dva experimenty používající digitální váhy. V první části je popsána změna hmotnosti při hoření svíčky a ocelové vlny. Druhá část se věnuje tělesu ponořenému do kapaliny a (ne)závislosti vztlakové síly na hmotnosti.
- Böhm P.: Experimenty s tlakovými senzory Vernier, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek obsahuje náměty na experimenty s tlakovými senzory Vernier.
- Böhm P., Koudelková V., Valenta J.: Pár věcí (nejen) z tábora 10, Veletrh 12, Praha 2007
Článek popisuje výsledky projektů řešených účastníky Letního odborného soustředění mladých fyziků a matematiků pořádaného Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy.
- Bochníček Z.: Vzhůru do oblak, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Příspěvek se věnuje vzniku aerodynamického vztlaku a jeho vysvětlení pomocí Newtonových pohybových zákonů. Tímto výkladem se zamezí nesrovnalostem a úskalím spojených s použitím Bernoulliovy rovnice. V další části je popsán let ptáků a hmyzu. Při popisu letu hmyzu jsou komentovány příčiny odlišností mezi malými a velkými letci.
- Bolek J.: Tři jednoduché pokusy, Veletrh 2, Plzeň 1997
První pokus demonstruje působení vztlakové síly na balónek v proudu vzduchu z vysavače, druhý udává návod na výrobu karteziánka na dálkové ovládání a třetí ukazuje snížení tlaku po kondenzaci par v baňce.
- Brockmeyerová-Fenclová J., Drozd Z.: Pokusy s vejci, Veletrh 1, Praha 1996
15 poutavě podaných jednoduchých motivačních pokusů s vejci z různých oblastí fyziky.
- Břízová L.: Kapilární deprese ve výuce fyziky, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Příspěvek se zabývá kapilární elevací a kapilární depresí. Zatímco na kapilární elevaci je známo množství rozličných experimentů, na kapilární depresi je velmi obtížné v literatuře nějaký experiment najít. V příspěvku bude představen jednoduchý způsob provedení experimentu s využitím impregnace na textil.
- Černá M.: Informace o práci žáků na ZŠ, Veletrh 5, Praha 2000
Zkušenosti z práce se žáky heuristickou metodou. Ukázka 5 vodních čerpadel, která žáci samostatně vyrobili, a několika námětů a výrobků, se kterými sami přišli do hodin fyziky.
- Dirlbeck J.: Injekční stříkačka ve fyzice, Veletrh 3, Praha 1998
Pomocí injekčních stříkaček jsou demonstrovány např. pružnost vzduchu, modely hydraulických zařízení, var za sníženého tlaku, princip tepelného motoru, píšťala, listovní váhy.
- Drozd Z.: Fyzika s hrncem, Veletrh 11, Olomouc 2006
V následujícím příspěvku jsou popsány pokusy s hrncem. Je to pomůcka snadno dostupná jak pro učitele, tak pro žáky a v hodině fyziky je to předmět dostatečně neobvyklý, aby budil pozornost.
- Drozd Z., Brockmeyerová J.: Fyzikální kvízy, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Šest jednoduchých pokusů předvedených formou kvízu nebo soutěže Názvy pokusů: Podivné míčky, Přeseknutá laťka, Podivný válec, Záhadné vahadlo, Rozbije se, nebo ne?
- Drozd Z., Brockmeyerová J.: Pokusy z volné ruky, Veletrh 7, Praha 2002
První dva pokusy jsou věnovány vzduchu. Jedná se o předvedení aerodynamického paradoxu a soutěž o nejlépe létající brčko. Další dva náměty obsahují problémové experimenty - první využívá teplotní roztažnost slídy, druhý se týká vnímání tepla rukou. Poslední část příspěvku je věnována ověření použitelnosti zjednodušeného modelu stříkání vody z nádoby.
- Dundr M.: Laborky se představují, Veletrh 17, Praha 2012
Co všechno lze s nadšenci pro přírodní vědy stvořit? Největší Wimshurstův přístroj v České republice? Světově největší vzduchové dělo? Běh bažinou? Ano, Laborky jsou důkazem, že to není problém.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice, tentokrát s vodou, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje několik pokusů s vodou provedených na jarních soustředěních na Malé Hraštici: 1) efekt diamagnetismu vody na hladinu vody nad magnetem, 2) zdánlivou hloubku předmětů pod vodou při pozorování z různých úhlů, 3) jednoduché měření viskozity vody a 4) svislé a vodorovné „vrhy vodou“ pomocí plastové stříkačky a jejich souvislost s rovnicí kontinuity.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 6, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Nápady a náměty z odborného soustředění pro středoškoláky na téma: Síly a interakce. Podrobný popis měření síly, kterou je napínána struna, konstrukce Heronovy fontány a několika pokusů s povrchovým napětím vody.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Hajdusianek A., Ciżman A.: Fun with Archimedes’ principle, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek se zabývá Archimédovým zákonem. Obsahuje popis pěti jednoduchých experimentů, které by měl zvládnout každý i doma.
- Havránek V.: Několik pomůcek, které si (snad) může vyrobit každý sám, Veletrh 12, Praha 2007
V tomto článku je vysvětlena výroba jednoduchých pomůcek, které si můžete vyrobit samy.
- Holubová R.: Pokusy s nápojovými krabičkami, Veletrh 10, Praha 2005
Čtyři experimenty využívající slámky a tetrapakové krabičky od nápojů. Využití krabičky k výuce základů měření.
- Horváth P.: Historický prístup k zavedeniu stavovej rovnice ideálneho plynu, Veletrh 11, Olomouc 2006
V príspevku je v prvej časti opísaná história postupného experimenálneho objavovania stavovej rovnice ideálneho plynu aj spolu so zavedením Kelvinovej stupnice. V druhej časti je návrh experimentálneho postupu zavedenia zákonov pre (ideálny) plyn vo vyučovaní na SŠ pomocou zariadenia Coach Lab, a aj alternatívnymi pomôckami.
- Hotová I.: Čerpadla a jiné výrobky žáků, Veletrh 6, Olomouc 2001
Ukázka žákovských výrobků s popisem činnosti, básní a příběhem. Dvě čerpadla z plastových lahví, vodní hodiny, model pumpy a páky.
- Hrdý J.: Tři školské pokusy, Veletrh 1, Praha 1996
První ze tří pokusů popisuje proražení celofánové blány navlečené na trubce pomocí vývěvy, druhý ukazuje pomocí ladičky princip tlumiče kmitů klikového hřídele spalovacího motoru, jako třetí je uveden návod na výrobu směsi na zapalování kouřového tunelu.
- Hrdý J., Šiková M.: Když se řekne fyzikální jarmark, Veletrh 16, Olomouc 2011
Tento příspěvek popisuje úspěšné nebo všeobecně zajímavé fyzikální pokusy realizované od počátku Jarmarku chemie, fyziky a matematiky v Olomouci v roce 2001 do roku 2010 a Jarmarku vědy a umění v Uherském Hradišti od prvního ročníku v roce 2008 až do roku 2011.
- Janás J.: Inovace výuky fyziky na základní škole a gymnáziu, Veletrh 9, Brno 2004
Dva jednoduché demonstrační pokusy (trajektorie a Archimedův zákon) sloužící k motivaci a rozvoji fyzikálního myšlení studentů.
- Jerje T.: Experimenty s dálkově řízenými modely, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek pojednává o experimentech s dálkově řízenými modely. Poukazuje na důležitosti a možnosti aktivizujících metod ve výuce fyziky v dnešní době. Zaměřuje se na průhlednost jednotlivých experimentů a dostupnost pomůcek k těmto experimentům.
- Jermář J.: Experimenty s digitálními siloměry Vernier, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku jsou představeny aktivity a rychlé demonstrační pokusy s digitálními siloměry Vernier. Důraz je kladen na rychlost, snadnost a přímočarost provedení, aby každý experiment bylo možné zařadit do vyučovací hodiny.
- Jílek M.: Kroužek fyziky pro středoškolské studenty, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí několik námětů z kroužku fyziky - zjišťování, zda se rozjede plachetnice, budeme- li stát na zádi a foukat do plachet, zkoumání rotace letícího míčku, sledování účinků Coriolisovy síly, pozorování letu bumerangu, sestavení modelu výbušného motoru.
- Jílek M.: Praktické projekty ve výuce fyziky, Veletrh 10, Praha 2005
Příspěvek popisuje strukturu projektů vhodných pro doplnění výuky fyziky na střední škole (konkrétní ukázka: měření povrchového napětí vody) a studentský projekt výroby Magdeburských polokoulí.
- Jindra J.: Hydrostatika v plastové láhvi, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek představuje dva jednoduché pokusy z hydrostatiky. Experimenty jsou zaměřeny na Pascalův zákon, Archimédův zákon a na demonstraci účinků hydrostatického tlaku.
- Jurmanová J.: Cikháj – fyzikální soustředění studentů středních škol, Veletrh 12, Praha 2007
Druhá část příspěvku, která popisuje experimentálními ukázkami (pokusy s mikrovlnnou troubou) z každoročního fyzikálního soustředění studentů středních škol.
- Kazachkov A., Salinas A.: Atmospheric pressure in low-cost demonstrations and measurements, Veletrh 17, Praha 2012
Představujeme zde dva jednoduché pokusy, kterými můžeme měřit atmosférický tlak s jedoduchými materiály.
- Kohout J.: Sturmova fontána, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Příspěvek se zabývá fontánami ve školské fyzice. Nejprve se dozvíme něco málo o historii fontán a o různých typech využívaných při výuce. Později se zaměříme na Sturmovu fontánu a zkusíme si vyrobit její model.
- Kolín J., Votruba V., Hájek K., Janeček V.: To nejlepší z Pokustóna, Veletrh 4, Příbram 1999
Informace o soutěži „O klobouk kouzelníka Pokustóna“ a ukázka 2 pokusů - Heronova parní baňka na reaktivní pohon a model gramofonu.
- Konečný P.: Leidenfrostův jev, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je popsán a základně vysvětlen Leydenfrostův jev. V další části je popsán experiment, při kterém Leydenfrostův jev ochrání kůži před spálením při mžikovém ponoru ruky do taveniny o teplotě několik set stupňů Celsia.
- Konečný P.: Magnusův jev, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku je popsána aparatura, která byla zkonstruována s cílem demonstrovat a porovnat Magnusův jen s jinými způsoby ovlivnění mezní vrstvy, jako je odsávání, nebo strukturou povrchu, tzv. turbulátorem.
- Konečný P.: Několik dalších pokusů s termocitlivými fóliemi, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tato práce se zabývá využitím reverzních teplocitlivých fólií pro detekci změn teploty v experimentech s adiabatickou kompresí či expanzí plynu. Také je zde demonstrace 3. Newtonova zákona akce a reakce v mechanice tekutin.
- Konečný P.: Několik experimentů z hydrodynamiky, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Návod na demonstrační pokusy z hydrodynamiky za použití proudu vzduchu. Příspěvek dále obsahuje návod na výrobu značkovacího dýmu.
- Konečný P.: Pokus o kvantitativní interpretaci jednoho hydrodynamického paradoxu, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí náročnější experiment na řešení problému aerodynamického paradoxu. Je zde uveden popis potřebného zařízení i teoretické odvození.
- Koudelková I.: Dobrovolné domácí úkoly z fyziky, Veletrh 5, Praha 2000
Popis několika výrobků, které vytvořili žáci 6. ročníku v rámci dobrovolných domácích úkolů.
- Kouhout J., Masopust P.: Hrátky s povrchovým napětím a kapilaritou, Veletrh 27, Olomouc 2022
Ačkoliv povrchové napětí a kapilarita patří ke klasickým konceptům řešeným v rámci středoškolské fyziky, jsou zde stále některé otázky a nejasnosti týkající se výuky tohoto tématu. V rámci příspěvku bude vedle stručného teoretického rozboru potíží týkajících se této problematiky představeno několik souvisejících experimentů. Budou rovněž uvedeny netradičně pojaté laboratorní práce zaměřené na stanovení povrchového napětí.
- Koupil J., Vícha V.: Jako zpomalený film …, Veletrh 16, Olomouc 2011
Článek popisuje sérii záběrů, které jsme natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice.
- Kubicová J.: Debrujárské pokusy v hodinách fyziky, Veletrh 5, Praha 2000
Návody na sedm velmi jednoduchých experimentů týkajících se povrcového napětí vody a atmosferického tlaku.
- Kubinec P.: Riešenie úloh Turnaja mladých fyzikov pomocou programu IP-Coach, Veletrh 10, Praha 2005
Popis dvou úloh ze soutěže Turnaj mladých fyzíků - modelování kmitavého pohybu kostky ledu v oleji a nemechanické roztáčení ocelové kuličky. V obou úlohách je použit program IP-Coach.
- Kvapil L.: Proč letadlo létá?, Veletrh 2, Plzeň 1997
Demonstrace působení vztlakové aerodynamické síly na model křídla.
- Lánský S.: Zajímavé pokusy, Veletrh 5, Praha 2000
Návod, jak jednoduše a zajímavě demonstrovat beztížný stav a jak předvést vodní vír.
- Lefner K.: Jednoduchá pomůcka pro Archimedův zákon, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu jednoduché pomůcky k ověření platnosti Archimédova zákona.
- Lefner K.: Model vodního kola jako alternátor, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na výrobu alternátoru na vodní a větrný pohon a jak pomocí nich ukázat střídavého proudu.
- Lefner K.: Několik pokusů z hydrostatiky, Veletrh 10, Praha 2005
Experimenty, které pomocí snadno dostupných pomůcek demonstrují existenci a vlastnosti hydrostatického tlaku
- Lysenko V.: „Světelný“ motor, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod na výrobu Heronovy baňky v úpravě, kde ohřev náplně je řešen absorpcí záření žárovky.
- Macek M., Macková G.: Tři pokusy s injekčními stříkačkami, Veletrh 1, Praha 1996
Návod na výrobu louskáčku na ořechy ze dvou injekčních stříkaček. Na louskáčku a ještě dalším podobném zařízení se demonstruje princip hydraulického lisu. Pomocí injekční stříkačky se dále ukazuje var vody za sníženého tlaku.
- Malinová H.: Hydrostatické váhy, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku je prezentována metoda hydrostatického vážení, která se používá na určování hustoty různých materiálů. Žáci si mohou tuto metodu vyzkoušet v jednodušší verzi v podobě laboratorní úlohy.
- Miléř T.: Modely atmosférických jevů, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek představuje 7 vybraných modelů, které zjednodušeně znázorňují konkrétní jevy v zemské atmosféře nebo vlastnosti atmosféry samé: 1. složení atmosféry, 2. vertikální rozložení hmoty atmosféry, 3. lom slunečních paprsků v atmosféře, 4. polarizace oblohy, 5. tornádo, 6. atmosférické fronty a 7. statistický vztah extrémů počasí a globální změny klimatu.
- Miosgová A.: Hustota kapalin, Veletrh 1, Praha 1996
Pokus demonstruje odstraňování olejových skvrn z vodní hladiny.
- Nahodil J.: Fyzikální pokus a běžný život(Hloubka ostrosti zobrazení, plavec pod jezem), Veletrh 4, Příbram 1999
Dva problémy z běžného života doplněné otázkami pro žáky a ilustrované jednoduchými pokusy.
- Nevedelová M.: Bernoulliho rovnica trochu ináč, Veletrh 4, Příbram 1999
S pomocí dvou trubiček od toaletního papíru (jedna upravena do tvaru půlválce) navlečených na niti a fénu či vlastního dechu je demonstrováno obtékání těles a princip létání.
- Novobilská V.: Mechanické vlastnosti kapalin a plynů demonstrované pomocí improvizovaných prostředků – plastových láhví, Veletrh 1, Praha 1996
Návod, jak pomocí plastových lahví ověřit Pascalův zákon, demonstrovat stlačitelnost vzduchu, stav beztíže, zkoumat závislost hydrostatického tlaku a výtokové rychlosti na hloubce, vyrobit Pascalovu a Heronovu fontánu, karteziánka a jak přeměnit vodu na víno.
- Ondrušek V.: Pokusy s jednoduchými pomůckymi, Veletrh 2, Plzeň 1997
Tři pokusy -jak odčerpat olej z hladiny vody, jak ve dvou spojených lahvích dostat co nejrychleji vodu z jedné do druhé a jak si vyrobit raketu z plastových lahví.
- Patč B.: Archimedův zákon a plavání těles, Veletrh 9, Brno 2004
Šest pokusů na téma vztlaková síla, Archimedův zákon a plování těles.
- Patč B.: Dva školské pokusy, Veletrh 1, Praha 1996
První pokus demonstruje různý charakter obtékání a různý směr otáčení vrtulky při foukání z různé výšky. Druhý je návodem, jak jednoduše demonstrovat skládání kmitů.
- Patč B.: Méně obvyklá měření, Veletrh 6, Olomouc 2001
Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.
- Patč B.: Vodní hodiny, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na konstrukci vodních hodin tvořených dvojicí Mariottových láhví
- Pawlik J., Widuch S.: Udivující vlastnosti atmosféry, Veletrh 13, Plzeň 2008
Naše atmosféra vznikla jako výsledek kompromisu mezi tendencí rychlých částic k úniku a gravitací, která je přitahovala co nejblíže k Zemi. Tento článek ukazuje velmi zajímavé experimenty, které zpodobňují náš život a fungovaní našeho těla v atmosféře i mimo ni.
- Piskač V.: Led – přítel fyzika, Veletrh 10, Praha 2005
Popis několika anomálií vody a ledu a zajímavé experimenty, které je demonstrují - změna objemu při tání a tuhnutí, relegace ledu, postup zamrzaní nádoby s vodou a polarizační vlastnosti ledu
- Piskač V.: Ohňová show podle Luciena McLellana, Veletrh 9, Brno 2004
Pět pokusů s hořlavými plyny (metan, propan), které demonstrují jejich vlastnosti a vlastnosti tekutin obecně. Příspěvek byl inspirován vystoupením Luciena McLellana na Physics on Stage 2004 v listopadu 2003, experimenty jsou upraveny na české podmínky.
- Polák Z.: Jednoduché pokusy, Veletrh 7, Praha 2002
Několik jednoduchých experimentů použitelných jak na demonstraci při výuce, tak např. jako laboratorní práce (vážení na listu papíru, pružný středový ráz, vzájemná přeměna elektrické a mechanické energie, model turbíny, vířivé proudy, raketka na lihové páry).
- Polák Z.: Měření rychlosti vzduchu, Veletrh 5, Praha 2000
Jednoduché měření rychlosti vzduchu vycházejícího z „fukaru“ a popis několika dalším experimetů jako bonus (setrvačník, karteziánek, raketa, ...)
- Reichl J.: Slovo úvodem k pokusům mých studentů, Veletrh 4, Příbram 1999
Popis studentských pokusů - vajíčko padající na padáku jako demonstrační pomůcka (odporová a vztlaková síla, typy pohybu, ...), papírový a stříkačkový model hydraulického lisu, dva návody na výrobu vodního mlýnku a na výrobu pískových, vodních, slunečních a svíčkových hodin.
- Reichl J., Radla T.: Panská fyzika II, Veletrh 6, Olomouc 2001
Demonstrace proudění vody hadicemi různého průřezu. Pět kouzelnických triků s kouzelnickou hůlkou.
- Richterek L.: Špetka fyziky ve výtahu, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku je popsáno měření dvou z řady fyzikálních jevů, které lze zaznamenat a alespoň kvalitativně analyzovat při jízdě výtahem; konkrétně jde o přítomnost setrvačných sil v neinerciální vztažné soustavě a změnu tlaku vzduchu s nadmořskou výškou
- Rojko M.: Pokusy s plyny, Veletrh 1, Praha 1996
Deset pokusů se vzduchem, propanem, CO, jejichž cílem je naučit žáky „vidět“ neviditelné a jednoduchými prostředky zkoumat vlastnosti těchto plynů.
- Rotter M.: Elektřina v kapalném dusíku, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek se zabývá některými elektrickými jevy, které lze demonstrovat pomocí kapalného dusíku. Na ohřívaném odporovém vlákně se pozoruje projev Leidenfrostova jevu, demonstruje se změna odporu kovu nebo polovodiče s klesající teplotou a také využití křemíkové diody jako teploměru. Je demonstrováno chování elektroluminiscenčních diod v kapalném dusíku, změny vyzařovaného světla a souvislost se změnami jejich volt-ampérových charakteristik.
- Rotter M.: Pokusy s kapalným dusíkem, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku je uvedeno několik fyzikálních experimentů s tekutým dusíkem - demonstrace Leidenfrostova jevu; změna mechanických vlastností pevných látek, objemu plynu, rozměrů pevných látek a elektrického odporu s teplotou; reaktivní pohyb; zviditelnění vodních par.
- Ryška K.: Jednoduchá a laciná pístová vývěva, Veletrh 15, Praha 2010
V některých obchodech lze zakoupit nádobu na uchovávání potravin za nízkého tlaku. Lze ji použít i jako pístovou vývěvu k jednoduchým demonstracím za nižšího než atmosférického tlaku
- Slabá L., Březina P.: Několik pokusů pro studenty, Veletrh 3, Praha 1998
Tři jednoduché pokusy. V prvním pokusu se vytváří oválná kapka na novinovém papíře jako důkaz anizotropie struktury papíru. Druhý je modifikací pokusu ukazujícího snížení tlaku plynů pod sklenicí, kterou se přiklopí hořící svíčka, popsáno je i využití v léčitelství. Ve třetím je zkoumán pohyb sklenice naplněné vodou a sklenice se směsí pilin a písku po nakloněné rovině.
- Sládek P., Pawera L.: Hustota plynů - jak ji změřit?, Veletrh 19, Cheb 2014
Měření hustoty pevných látek a kapalin je běžná laboratorní úloha na řadě škol, nicméně měření hustoty plynů bývá mlčky opomíjeno. Těžkosti totiž jsou způsobeny jednak absolutní hodnotou hustoty plynů, kdy nemůžeme zanedbat vztlakovou sílu, jednak závislostí objemu a zejména tlaku ve stavové rovnici. Pro měření hustoty plynů jsme využili metodu měření pomocí vakua a přetlaku vytvořeného pomocí kuchyňské sady vakuových dóz, resp. hustilky.
- Sládek P., Pawera L., Válek J.: Vrtulníkem na Mount Everest ...?, Veletrh 22, Olomouc 2017
Můžeme vrtulníkem vyletět na Mount Everest? V příspěvku se na tuto otázku pokusíme odpovědět výpočtem. V další části je ukázán experiment, kterým lze situaci přiblížit ve školních podmínkách.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 1, Praha 1996
Tři pokusy s jednoduchými prostředky. V prvním je návod na výrobu přetlakového dasymetru v plastové láhvi, druhý pokus popisuje návod na výrobu lodi na reaktivní pohon z plastových lahví, třetí pokus se týká tlaku sytých éterových par.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu dvou demonstračních pomůcek - k demonstraci tlakové síly v kapalině a elektrostatického filtru kouřových plynů.
- Svoboda E.: Tři pokusy s jednoduchými pomůckami, Veletrh 8, České Budějovice 2003
V prvním pokusu je pomocí svíčky a měděné spirály demostrován přenos vnitřní energie tepelnou výměnnou. Druhý pokus popisuje možnost, jak frontálně demonstrovat Archimedův zákon pomocí plastových lahví. Třetí pokus ukazuje rozdíl v pohlcování tepelného záření tmavým a světlým povrchem.
- Svobodová J.: Slaná voda pro fyzika?, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku je popsán rozdíl fyzikálních vlastnosti čisté a mořské vody. Tyto poznatky jsou využity při zkoumání solárního jezírka a ke zkonstruování experimentu.
- Šabatka Z.: Experimenty z Interaktivní fyzikální laboratoře - rotující soustavy, Veletrh 19, Cheb 2014
Tento článek popisuje čtyři experimenty spadající do oblasti rotujících soustav, tedy do jednoho z témat, se kterými se mohli studenti ve školním roce 2013/2014 setkat v rámci návštěv Interaktivní fyzikální laboratoře (http://kdf.mff.cuni.cz/ifl/) na MFF UK v Praze. Současně je krátce popsán princip fungování samotné laboratoře.
- Špulák F., Kříž P.: Hra s ohněm, Veletrh 6, Olomouc 2001
Devět stručně popsaných jednoduchých pokusů z různých partií fyziky, kde hlavní roli hraje plamen svíčky či kahanu.
- Trna J.: Několik pokusů, Veletrh 1, Praha 1996
První tři pokusy ukazují přeměnu tepla v mechanickou práci prostřednictvím teplotní roztažnosti kovů, vody a vzduchu. Čtvrtý pokus demonstruje existenci a vlastnosti vztlakové síly působící na předměty v kapalině. Vše je prováděno s jednoduchými pomůckami.
- Trna J.: Několik pokusů z mechaniky kapalin a plynů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Čtyři pokusy z mechaniky kapalin a plynů. První demonstruje Pascalův zákon, druhý principy létání a poslední dva jsou věnovány hydrostatickým paradoxům.
- Trzebuniak A.: Experimentální soupravy s mnoha otázkami III, Veletrh 11, Olomouc 2006
Využití experimentální souprav pomůže učiteli v přípravě zajímavých opakovacích i prověřovacích hodin a také při fakultativních cvičeních. Takové soupravy mohou zpestřit práci se žáky, usnadnit pochopení a trvalost osvojovaných poznatků.
- Váňová K.: Archimédes a jeho odkaz pro současnou výuku, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku jsou uvedeny Archimédovy vynálezy a objevy. Nejen Archimédův zákon, ale také stomachion, postup pro nalezení těžiště, pískový počet a další. Dále jsou zde popsány možnosti propojení fyziky s dalšími předměty, např. s hudební výchovou, českým jazykem a dalšími.
- Vícha V.: Hranaté bubliny, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Bublina vyfouknutá z malého bublifuku vytvoří tvar dokonalé koule. V našem příspěvku se však zaměříme na tvar hranatých bublin. Pomocí teorie grafů prozkoumáme, zda i hranaté bubliny respektují minimální povrch.
- Vícha V., Formánek P.: Termováček, Veletrh 11, Olomouc 2006
Některé kapaliny lze za určitých podmínek udržet v nestabilní kapalné fázi i za teplot a tlaků nižších, než jsou jejich hodnoty v trojném bodě. Pak lze vyvolat rychlou krystalizaci, při níž dojde k uvolnění vnitřní energie a k zahřátí. Jednoduchá měření spojená s tímto jevem lze demonstrovat např. na termováčku
- Vochozka V.: Kvantitativní vyhodnocení experimentu „Vejce v lahvi“, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Popis sestavy a testování soupravy pro měření, díky kterému lze kvalitativně vyhodnotit pokus, při kterém se vejce vtlačí do nádoby.
- Vochozka V., Šerý M.: Tvorba fyzikálních pomůcek 3D modelováním, 3D tiskem a CNC frézkou, Veletrh 23, České Budějovice 2018
V textu příspěvku jsou nastíněny možnosti tvorby fyzikálních pomůcek využitím 3D modelování, 3D tisku a obrábění CNC frézkou. Byly vytvořeny pomůcky, pomocí nichž lze demonstrovat problém spojených nádob a U trubic. Vytvořené pomůcky byly vyzkoušeny ve výuce a diskutována jsou jejich omezení a případné postupy práce při řešení úloh.
- Vochozka V., Wegenkittlová P.: Teplota varu kapalin v elektrické konvici, Veletrh 27, Olomouc 2022
Běžná elektrická „rychlovarná“ konvice vypne ohřev vody okolo 100 °C. Jak se ale bude chovat při ohřevu ethanolu (technického lihu, ethanolu pro biokrby) či směsi vody a ethanolu (30 % a 50 % vodky) už není tak předvídatelné. V příspěvku jsou popsána jednotlivá měření.
- Vochozka V., Wegenkittlová P.: Termografické vyhodnocení tání ledu ve vodě, Veletrh 25, Praha 2020
Proudění ve sladké a slané vodě lze v pokusu demonstrovat kvalitativně pozorováním ledových kostek z obarvené vody, kvantitativně teplotními bodovými čidly anebo termovizní kamerou, která umožňuje jak kvalitativní, tak kvantitativní vyhodnocení průběhu. V příspěvku jsou diskutovány přínosy a omezení jednotlivých technik vyhodnocení pokusu.
- Vondřejcová K.: Úlohy k tématu vodní pára v atmosféře jednoduše s pomůckou, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
V tématu vodní pára v atmosféře lze řešit zajímavé úlohy pomocí jednoduché pomůcky. Při práci s ní mohou žáci středních škol přijít na mnoho zajímavých a praktických skutečností.
- Votruba V.: Fyzika na špičce jehly, Veletrh 1, Praha 1996
Několik námětů na jednoduché pokusy s jehlou, např. „jehlový kompas“, proražení kovové mince jehlou, mince na špičce jehly,…
- Votruba V., Sekal O., Novák J.: Archimedův zákon neplatí, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku jsou uvedeny čtyři experimenty na demonstraci Archimedova zákona.
- Žák V.: Atmosférický tlak na několik způsobů, Veletrh 21, Brno 2016
V článku jsou představeny aktivity do výuky fyziky, které se týkají atmosférického tlaku. Jsou zde nastíněny aktivity jak ve škole, tak v terénu.