O příspěvku
PDF ke staženíBublinárium
Při projektovém vyučování si s dětmi na 2.stupni hrajeme s bublinami. Příspěvek nabízí praktické rady a vyzkoušené postupy pro přípravu a provádění efektních a zajímavých pokusů s bublinami.
Co je dobré vědět o bublinách?
„Vyfoukněte si mýdlovou bublinu a pozorujte ji, můžete ji zkoumat celý život a pokaždé vám dá nová překvapení!“ William Thomson lord Kelvin
Bubliny a bublifuky spojujeme zpravidla s dětstvím, ale tato zábava není zdaleka dětinská. Fenomén bublin lze objevit již na obrazech vlámských malířů ze 17. století, kteří zobrazovali děti vyfukující bubliny z hliněných dýmek. Bublifuky jako hračku prodávali podomní obchodníci a stánkaři na počátku 20. století a během 60. let minulého století se bubliny staly symbolem míru a harmonie a hippies provozovali vyfukování bublin jako sport.
Při tvorbě bublin využíváme principu povrchového napětí a proudění vzduchu. Slabou membránu ze speciální kapaliny tlak proudícího vzduchu deformuje do protáhlého tvaru a povrchové napětí nutí takto vznikající těleso zaujmout energeticky nejúspornější tvar s minimální plochou a tvoří se koule – bublina.
Bublina se postupně zvětšuje a zakulacuje, až se tlak vzduchu proudícího okolo otvoru zvětší natolik, že se bublina odloučí. Vlivem gravitace stéká roztok po bublině do její spodní části, tvoří kapku. Samostatná bublina pak po určité době praskne z důvodu oslabování jejích stěn. Dalším důvodem prasknutí je narušení stěny bubliny předmětem nebo nečistotou (stačí např. i kouř nebo mlha), proudem vzduchu nebo změnou teploty okolí(proto je dobré pracovat s bublinami v klidu bez průvanu).
Pokud tvoříme bubliny pomocí prostorových útvarů z drátu, pozorujeme vždy snahu po minimálním povrchu v podobě prohýbání jednotlivých plošek.
Efektním jevem je barevnost bublin.Jsou tvořeny z vnější a vnitřní strany mýdlovým filmem a vrstvou molekul vody uprostřed. Světelné paprsky se od obou mýdlových vrstev odrážejí, interferují a s měnící se tloušťkou bubliny se mění i její barva a duhové efekty.
Z čisté vody neuděláme bubliny, má velké povrchové napětí – částice drží u sebe pevně jako když se dva lidé drží pevně za ruce. Když přidáme do vody saponát (správně zvaný tenzid t.j. látka ovlivňující tenzi,povrchové napětí), tak ten povrchové napětí výrazně sníží a z takového roztoku se bubliny tvoří snadno, protože jsou elastické, jako bychom lidem držícím se za ruce dali do rukou gumičky – jejich roztržení je pak těžší, protože gumičky se natahují – vazba je pružná.
Pomůcky
Brčko ze slámy nebo plastu, nejlépe rozříznuté čtyřmi řezy v délce asi 5 cm s rozevřenými cípy, protože tak pojme více roztoku.
Smyčka o průměru asi 4 cm z tenkého, ale tuhého drátu
Velká smyčka ze dvou brček s protaženým a zavázaným asi 1 m dlouhým provázkem. Namáčíme ji v podobě úzkého pravoúhelníku do tužšího roztoku a po vytažení obě brčka od sebe pomalu oddělíme. Slouží k tvorbě obrovských bublin.
Roztoky namíchané podle nejrůznějších receptů
Trychtýře pro vyfukování větších bublin na podložce
Tvary z drátů nebo stavebnice Zometool pro tvorbu hranatých bublin
Hladké podložky nebo igelity
Kruh velkého průměru potažený tenkou látkou a kruhový nafukovací bazének pro tvorbu obřích bublin, do kterých se vejde i dospělá osoba
Speciální pomůcky jako sifonová láhev s bombičkami, akvárium, hořlavé plyny, suchý led atd. na efektní pokusy
Roztoky
Obecně je nejlepší na roztok užívat destilovanou vodu, při použití vody z vodovodu je měkká voda bez minerálních příměsí lepší než tvrdá. Roztoky je dobré vždy přefiltrovat přes plátno (raději dvakrát, hlavně při užití strouhaného mýdla), nechat je po namíchání alespoň 1 den odstát a používat vždy dobře vychlazené.
Základní roztok: 7-10 dílů vody, 1 díl detergentu, 1-2 lžíce glycerinu
Na dlouhotrvající bubliny: obyčejné toaletní mýdlo není nejvhodnější, lepší je mýdlo na praní nebo bezpříměsové z rostlinného oleje. Nastrouhané mýdlo rozpustíme ve studené vodě do formy hustého roztoku, který přecedíme, přidáme asi třetinu objemu čistého glycerinu a po promíchání necháme asi 2 týdny odstát při pokojové teplotě, doku se na povrchu neutvoří bílá vrstva, kterou odstraníme. Po dalším přefiltrování máme roztok velmi trvanlivý a bubliny z něj mají životnost i několik desítek minut.
Kvalitní mýdlové a saponátové roztoky:
15 g mýdla, 1600 ml vody, 40 g cukru
200 ml detergentu, 40 ml glycerinu, 1260 ml vody, přidat roztok 40 g cukru a 460 ml vody
1 díl jaru, 1 díl glycerinu, 1 díl medu, 10 dílů destilované vody
1 díl jaru, 10 dílů destilované vody, 0,25 dílu glycerinu
100 hmotnostních dílů vody, 45 dílů cukru, 1,6 dílu mýdla
600 ml vody, 200 g tekutého mycího prostředku na nádobí(nejlépe Jar), 100 g glycerinu
600 ml destilované vody, 300g glycerinu, 50 g prášku na praní, 20 kapek amoniaku
300 ml vody, 300 g Jaru, 2 kávové lžičky cukru
4 polévkové lžíce nastrouhaného mýdla rozpustit ve 400 ml vody, 2 lžičky cukru
Zvlášť obrovské bubliny: 2 díly saponátu, 4 díly glycerinu, 1 díl ovocného sirupu
Skákající bubliny:2 balení neochucené želatiny, 4 sklenky čerstvě převařené vody, 3-5 lžic glycerinu, 3 lžíce detergentu. Želatinu rozpustíme ve vodě, přidáme glycerin a detergent, směs má po vychladnutí gelovou konzistenci a je třeba ji vždy před použitím ohřát
Bubliny odolávající menším závanům větru:2,5 – 3 díly vody, 1 díl detergentu, 1-2 lžíce glycerinu
Odolné nepraskavé bubliny: 25 ml mýdla, 55 ml vody doplníme na objem 85 ml glycerinem
Pokusy
Obyčejně neobyčejná bublina: brčkem vytvoř bublinu o průměru cca 10cm, přenes ji na podložku a stopuj čas, jak dlouho vydrží. Do další takové bubliny se pokus vsunout prst nebo jiný předmět tak, aby nepraskla.
Bublina na lahvi: vytvoř brčkem na hrdle lahve malou bublinu, obemkni lahev oběma rukama a pozoruj, jak bublina poroste. Zkus vysvětlit proč.
Trychtýřová bublina: namoč širší konec trychtýře do roztoku, polož ho na hladkou podložku, úzký konec zacpi prstem a pomalu trychtýř zvedej.Vytvoř tak co největší bublinu. Změř její průměr. Můžeš zkusit bublinu zvětšit i opatrným přifukováním trychtýřem nebo vnořeným brčkem. Pokus se utvořit bublinu nad malým předmětem, který schováš pod položený trychtýř před jeho zvedáním.
Bubliny v bublině: ve větší již hotové kopuli bubliny vytvořené na hladké podložce zkus vyfouknout další bublinu pomocí druhého mokrého brčka. Je možné vytvořit až 4 kopule, musejí být soustředné (bez dotyku). Pozoruj, jak nové vnitřní kopule vždy zvětší tu první horní.
Mírně hranatá bublina: vytvoř větší kopuli bubliny na hladké podložce, přiložte se 3 dalšími spolužáky trychtýře každý do jedné čtvrtiny jejího obvodu a pokuste se jemným tahem zdeformovat bublinu, aby připomínala čtverec nebo obdélník.
Hranatá bublina: vytvoř model hranolu nebo jehlanu z drátu nebo stavebnice Zometool a ponoř je do roztoku. Pokus se vysvětlit, proč se na vzniklé hranaté bublině prohýbají stěny.
Obří bublina: pokuste se se spolužáky vytvořit obří bublinu společným foukáním několika brčky najednou
Plovoucí bubliny:bubliny budou „plavat“ na polštáři oxidu uhličitého v prázdném akváriu(ideální rozměry pravidelného hranolu 30x30x100cm).Oxid uhličitý vyrobíme odpařováním suchého ledu na dně akvária, napuštěním nádoby oxidem uhličitým ze sifonové bombičky nebo zalitím sody na pečení na dně akvária octem. Bubliny plavou a navíc porostou, protože jsou polopropustné a difúze oxidu uhličitého do jejich nitra je mnohem rychlejší než difúze vzduchu směrem ven.
Válcovitá bublina: vytvořte z drátu dva stejné prstence, na jednom vyfoukněte bublinu.Zachyťte ji současně i druhým prstencem a pokuste se ji oddalováním prstenců protáhnout do válcovitého tvaru. Vysvětlete, proč při protahování mění barvu.
Hořící bubliny: velké pomalu stoupající bubliny, které po zapálení sirkou modře hoří, vytvoříme nafukováním roztoku metanem. Na ruce nepálí, teplo odebírá voda obsažená v roztoku. Bubliny naplněné propanem budou naopak padat dolů.
Zmatené bubliny: když foukneme skupinu bublin proti nabité kouli, nejprve se přibližují a pak prudce změní směr.
Inverzní bubliny: zkuste kapat mýdlový roztok z výšky několika milimetrů do (nejlépe skleněné) nádoby s vodou. Kapičky zůstanou na hladině. Při zrychlení kapání se některé kapky do vody vnoří a zůstanou plovat obaleny tenoučkou vrstvou vzduchu.
Literatura
[1] http://fyzweb.cz
[3] http://mujweb.cz