- Bdinková V.: Střípky z laboratoře malých debrujárů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
- Bezděk A., Jeřábek J.: Vysavač. Dopplerův jev, Veletrh 3, Praha 1998
Demonstrace hydrodynamického paradoxu pomocí vysavače. Demonstrace Dopplerova jevu pomocí rotujícího reproduktoru.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Kouzelnické triky pro zábavu a odhalení, Veletrh 3, Praha 1998
Popis a vysvětlení 14 kouzelnických triků, které lze využít jak k demonstraci fyzikálních jevů, tak k oživení výuky.
- Degro J.: Motivácia žiakov vo vyučovaní fyziky využitím environmentálnych experimentov, Veletrh 11, Olomouc 2006
V príspevku sú uvedené námety na environmentálne experimenty s luxmetrom, hlukometom, meračom spotreby energie, nízkofrekvenčným a vysokofrekvenčným analyzátorom
- Dirlbeck J.: Injekční stříkačka ve fyzice, Veletrh 3, Praha 1998
Pomocí injekčních stříkaček jsou demonstrovány např. pružnost vzduchu, modely hydraulických zařízení, var za sníženého tlaku, princip tepelného motoru, píšťala, listovní váhy.
- Drozd Z., Brockmeyerová J., Houfková J.: Hračky ve výuce fyziky, Veletrh 5, Praha 2000
Popis 11 hraček, vysvětlení principu činnosti a návrhy jejich využití ve výuce.
- Dvořák L.: Ladička, jak ji neznáte, Veletrh 11, Olomouc 2006
Příspěvek ukazuje, jak lze obměnit či jinak využít některé známé pokusy s ladičkou a jak jednoduchá otázka, týkající se útlumu ladičky, může vést k zajímavému měření a k možná trochu překvapivým úvahám.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 4 – tentokrát o zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Nápady a náměty ze dvou studentských soustředění: co vše může hrát, jak měřit rychlost zvuku jednoduchými prostředky i s pomocí počítače, rezonance strun na kytaře a kmitů vzduchu v láhvi, snímání kmitů struny, konstrukce různých reproduktorů.
- Dvořák L.: Rychlost zvuku stokrát jinak, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek ukazuje několik jednoduchých metod pro měření rychlosti zvuku ve vzduchu realizovaných co nejjednoduššími prostředky a prakticky „zadarmo“: většinou s využitím počítače, ale pouze s běžnou zvukovou kartou a s volně dostupnými programy. Popsány jsou jak metody přímé, počítající rychlost zvuku z dráhy a času, za níž ji zvuk urazí („třískání dřevy na louce“, odraz zvuku od tabule, odrazy zvuku v rouře, metoda využívající kontakt dvou kovových předmětů při vydání zvuku), tak metody nepřímé, určující rychlost zvuku z frekvence a vlnové délky zvuku (rezonance v trubici zčásti ponořené do vody, měření rezonanční frekvence vzduchu v otevřené trubici, vlastní kmity vzduchu v otevřené trubici). Jde o metody, jejichž princip je známý, ale lze v nich pro potřeby školních experimentů účelně využít možnosti, které poskytují počítače a nové technologie.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Havránek V.: Akustické hrátky, Veletrh 13, Plzeň 2008
Článek uvádí tři náměty pro zpestření výuky akustiky. První je návodem, jak sestrojit panovu flétnu z použitých školních fixů, druhý pak popisuje xylofon sestrojený z natlakovaných PET láhví. Ve třetí části je popsáno, jak lze vyrobit funkční a překvapivě kvalitní reproduktor z polystyrénové destičky, drátku a dvou magnetů.
- Hofrichter T.: Porovnání rychlosti zvuku ve vzduchu a ve vodě., Veletrh 4, Příbram 1999
Popis přibližného měření rychlosti zvuku ve vzduchu a ve vodě pomocí školního počítačového systému IP COACH.
- Holubová R.: Co všechno můžeme slyšet, Veletrh 7, Praha 2002
16 jednoduchých experimentů týkajících se akustiky.
- Horvátová D., Rakovská M., Zelenický Ľ.: Svet netopiera a delfína, Veletrh 7, Praha 2002
V článku je rozebrána otázka vnímání zvuku různými živočichy jak z hlediska biologie, tak z hlediska fyziky. Jsou zde uvedeny jednoduché problémy a experimenty týkající se této otázky, ale také experimenty využívající ultrazvukový senzor polohy.
- Hrdý J.: Akustické hrátky s interface PASCO 850, Veletrh 26, Brno 2021
Tento příspěvek se stručně zabývá matematickou teorií dvoukanálových akustických a elektrických rázů i jejich generováním s využitím interface PASCO 850 a nově také s využitím chytrých telefonů nebo tabletů. Pozornost je věnována i zajímavé a dosud málo probádané problematice generování vícekanálových rázů ve školních podmínkách.
- Hrdý J.: Seebeckova siréna – tradiční i netradiční, Veletrh 11, Olomouc 2006
Jak si sestavit tradiční i netradiční Seebeckovu sirénu. Návod a další nápady s tím spojené.
- Hubeňák J.: Akustika klasicky a s počítačem, Veletrh 22, Olomouc 2017
V první části příspěvku jsou popsány experimenty a poznatky z minulosti, které využívaly klasické akustické pomůcky jako ladičky, sirény atd. V další části příspěvku je ukázáno, jak lze využít počítač k měření a demonstraci akustických jevů.
- Hubeňák J.: Přímé měření rychlosti zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce elektretového mikrofonu a výroby teflonového elektretu. Měření rychlosti zvuku s pomocí 2 mikrofonů a systému IP COACH. Demonstrace interference zvuku.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Měříme rychlost zvuku v kovech, v plynech i v kapalinách, Veletrh 27, Olomouc 2022
S mobilem, metrem, kalafunou a svěrákem můžeme měřit rychlost zvuku pro ocel, mosaz, hliník i plast. Hodnoty se od tabelovaných liší o jednotky procent. V laboratoři lze uskutečnit rezonanční měření v několik decimetrů dlouhém kovovém vzorku, ve sloupci plynu i v kapalině.
- Chiaverina C.: Exploring Sound and Light, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek popisuje 5 jednoduchých experimentů využívajících setrvačnost vidění. Dále je zde popsána jednoduchá gramofonová přenoska z jehly a papíru, vytvoření zvuku pomocí vroubkovaného platového drátku, přenos zvuku pomocí světla a další pokusy se zvukem.
- Jakubičková J., Klinovská L.: Reproduktor z dostupných pomôcok, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
V příspěvku je podrobně popsán postup výroby reproduktoru. V druhé části jsou navrženy možnosti zařazení aktivity s reproduktorem do výuky.
- Jerje T.: Audacity aneb jak zviditelnit zvuk, Veletrh 17, Praha 2012
Dnešní moderní doba směřuje k aktivizujícím metodám, které by žáky přiměly více nad jednotlivými fyzikálními jevy a zákony přemýšlet. Jednou z aktivizujících metod je experiment. Experiment někdy tak zatracovaný a někdy naopak stavěn jako základní pilíř tématu.
- Kolín J., Votruba V., Hájek K., Janeček V.: To nejlepší z Pokustóna, Veletrh 4, Příbram 1999
Informace o soutěži „O klobouk kouzelníka Pokustóna“ a ukázka 2 pokusů - Heronova parní baňka na reaktivní pohon a model gramofonu.
- Konečný P.: Několik dalších pokusů s termocitlivými fóliemi, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tato práce se zabývá využitím reverzních teplocitlivých fólií pro detekci změn teploty v experimentech s adiabatickou kompresí či expanzí plynu. Také je zde demonstrace 3. Newtonova zákona akce a reakce v mechanice tekutin.
- Kopřiva T.: Akustická levitace, Veletrh 26, Brno 2021
Příspěvek se věnuje levitaci objektů s nízkou hustotou pomocí ultrazvukového senzoru. Autor provádí levitaci pomocí akustických vln (zvuku), které produkují ultrazvukové senzory s určitou frekvencí. Cílem je vytvoření stojatých vln, které budou působit proti gravitační síle Země působící směrem dolů, což umožňuje objektu levitovat ve vzduchu. Pomocí tohoto experimentu lze změřit vlnovou délku a následně i rychlost zvuku.
- Kratochvíl P.: Akustické a kmitavé pokusy, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek nabízí návody na výrobu několika netradičních hudebních nástrojů. Demonstruje vznik zvuku v různých typech hudebních nástrojů za pomoci plastových trubek.
- Kundracik F.: Tajemství akustiky píšťal, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Informace o základních principech vniku tónů v píšťalách a jejich ladění. Náměty na výrobu jednoduchých píšťal.
- Kutnarová A., Richterek L.: Chladniho obrazce bez smyčce a s mobilním telefonem, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku představujeme výstup bakalářské práce – dvě jednoduchá zařízení k demonstraci Chladniho obrazců a získané obrazce spolu s odpovídajícími charakteristickými frekvencemi. Jako frekvenční generátor využíváme mobilní telefon nebo tablet.
- Lepil O.: Pokusy s piezoměničem, Veletrh 1, Praha 1996
Tři příklady využití piezoměniče při fyzikálních experimentech - chování kondenzátoru v obvodu stejnosměrného a střídavého proudu, dále chování fotorezistoru, polovodičové diody a tranzistoru, nakonec je uvedeno několik využití v akustice.
- Macek M.: Táborový telefon a princip přenosu zvuku, Veletrh 4, Příbram 1999
Čtyři pokusy - nejprve je objasněn princip přenosu zvuku „po drátech“ a poté postupně sestavován použitelný telefon.
- Mandíková D., Drozd Z.: Pár štěků z akustického workshopu, Veletrh 23, České Budějovice 2018
V příspěvku jsou prezentovány vybrané experimenty z akustického workshopu. Popis experimentu osahuje podrobný návod na provedení i metodické poznámky.
- Marenčáková A., Teplanová K.: „Prvé Komenského fyzikálne divadlo v 21. storočí“ SCHOLA LUDUS – TELEFÓÓÓN, alebo niečo o tom ako sa vyvíjalo posielanie správ..., Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek popisuje vývoj posílání zpráv na větší vzdálenost. Jsou uvedeny jednoduché experimenty ilustrující různé druhy přenosu. Na závěr je připojen scénář divadelního představení k tomuto tématu.
- Marenčáková A., Teplanová K.: Projekt „Nitkový telefón“, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce nitkového telefonu. Praktické zkoumání toho, jaký vliv na kvalitu přenosu zvuku má tvar mluvítka a naslouchátka, materiál, tvar a způsob uchycení spojovací šňůry a membrány.
- Matouš O., Žilavý P.: Experimenty s „peckami“, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek popisuje několik experimentů s peckovými sluchátky a podrobně vysvětluje činnost jednotlivých částí sluchátek.
- Piskač V.: Barevné čelovky a spousta mikrofonů, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek se zabývá dvěma okruhy experimentů – nejprve seznamuje s novými výkonovými svítivými diodami a možnosti jejich využití při výuce „obyčejné“ i „barevné“ optiky. Poté rozebírá možnosti měření krátkých časových intervalů pomocí zvukového záznamu.
- Piskač V.: Tři nové experimenty, Veletrh 12, Praha 2007
První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.
- Reichl J.: Panská fyzika 4, Veletrh 8, České Budějovice 2003
19 jednoduchých pokusů s krabičkami od filmů a jeden bonusový o těžišti
- Reichl J.: Panská fyzika 6, Veletrh 10, Praha 2005
Popis několika fyzikální akcí (24 hodin s fyzikou, exkurze do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně) a praktické maturitní práce (výroba pomůcky zaznamenávající stojaté zvukové vlnění)
- Reichl J., Dvořák J.: Rubensova trubice, Veletrh 23, České Budějovice 2018
V příspěvku je popsána konstrukce přístroje, který je vhodný jako ukázka stlačitelnosti plynu vlivem akustických vln, demonstrace stojatého vlnění, šíření zvuku v plynu, … Přístroj vznikl na základě přípravy nadaného žáka Jakuba Dvořáka na praktický domácí úkol z fyziky.
- Rojko M.: Tři fousaté experimenty (s inovací), Veletrh 5, Praha 2000
Tři historické pomůcky k výuce akustiky a pokusy s nimi.
- Slabý M.: Hrajeme si s fyzikou, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu dřevěného hlavolamu, plechové píšťalky a dvou her pro jistou ruku.
- Stach V.: Demonstrace šíření zvukového a mikrovlnného vlnění, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Tři základní pokusy se soupravou pro pokusy s mikrovlnami a tři pokusy s nově upravenou soupravou pro šíření zvuku
- Tesař J.: Klasické a inovované měření rychlosti zvuku, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Možnosti měření rychlosti zvuku ve fyzikálním praktiku – pomocí Kundtovy trubice, Quinckeho trubice a srovnáním fáze zvukového vlnění s referenčním zdrojem.
- Velmovská K.: Experimenty so zvukom, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
V příspěvku představíme náměty na jednoduché experimenty se zvukem. Hlavním cílem je ukázat, jak sestrojit jednoduchý hudební nástroj z plastové trubice. Představíme některé funkce programu Audacity a jeho možné využití při experimentech se zvukem.
- Voglová K.: Měření délky zvukovodu pomocí rezonance, Veletrh 27, Olomouc 2022
Z délky a známé frekvence je možné dopočítat rychlost zvuku. Otázkou je, zda je možné postupovat i opačně a ze známé frekvence a rychlosti dopočítat délku trubice. Je pak možné změřit délku zvukovodu? V příspěvku je popsán jednoduchý pokus, který měření umožňuje.
- Vochozka V., Bednář V., Tesař J.: Zvukoměry v mobilu při výuce akustiky, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek porovnává hodnoty hladiny intenzity zvuku naměřené pomocí různých aplikací v mobilu s referenčním laboratorním zvukoměrem Lutron SL-4011. Součástí textu je ukázka velikosti veličiny ve čtyřech aplikacích.
- Žilavý P., Broklová Z., Böhm P.: Pár věcí (nejen) z tábora 8, Veletrh 10, Praha 2005
Popis letního fyzikálního tábora a dvou projektů z něj (Panova ladička, Dopplerův jev)