Veletrh 23, České Budějovice 2018
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Boček V.: Magnety a cívky s proudem, Veletrh 23, České Budějovice 2018Prozkoumáme síly působící na magnet, který je umístěný do magnetického pole cívky, tzv. elektromagnetické kyvadlo. Postupným vypínáním a zapínáním proudu, který prochází cívkou, budeme hledat rezonanční frekvenci kyvadla.
- Bochníček Z.: Jednoduché výpočty ve fyzice živé přírody, Veletrh 23, České Budějovice 2018V příspěvku je ukázáno několik příkladů použití jednoduchých fyzikálních vztahů na popis dějů v živé přírodě, převážně v souvislosti s lidským tělem.
- Dvořák L., Kácovský P.: Další nápady z Malé Hraštice (jednoduché pokusy se slavnými jmény v pozadí), Veletrh 23, České Budějovice 2018Příspěvek popisuje několik pokusů spojených se jmény slavných fyziků: 1) pokus „skoro Rutherfordův“, v němž jde o odpuzování makroskopických předmětů, 2) jednoduché ověřování Ampérova zákona celkového proudu, 3) odpuzování magnetů, kdy se póly tenkých dlouhých magnetů odpuzují v analogii s Coulombovým zákonem, ovšem u kratších magnetů je to složitější a 4) Oerstedův pokus.
- Holubová R.: Miniexperimenty odvozené z pozorování každodenního života, Veletrh 23, České Budějovice 2018V příspěvku jsou uvedeny příklady několika experimentů s brčky a s netradičním tepelným strojem. U každého experimentu je uvedeno jeho vysvětlení. Všechny pokusy vycházejí z problematiky každodenního života a lze je realizovat pomocí jednoduchých pomůcek.
- Hrdý J., Rohlena I.: Fyzikální demonstrace s využitím LED pásků, Veletrh 23, České Budějovice 2018Použití barevných LED pásků pro základní fyzikální demonstrace z oblasti skládání barev (podle modelu RGB). Popisované pokusy mají jednak posílit výuku učiva o vnímání a skládání barev, ale také podnítit zájem studentů o studium fyzikálních a technických oborů.
- Hubáček Z.: Experimenty do kabelky, Veletrh 23, České Budějovice 2018Učitelé fyziky jsou často nuceni přenášet své fyzikální pomůcky poměrně daleko. Příspěvek navrhuje několik experimentů, které jsou na přenos velmi nenáročné a vejdou se do „kabelky“.
- Kácovský P.: Elektrické obvody očima termovizní kamery, Veletrh 23, České Budějovice 2018Příspěvek popisuje tři experimenty, které využívají termovizní kameru pro sledování tepelných jevů v elektrických obvodech. První pokus ukazuje konstrukci vodivého bludiště, druhý experiment se zabývá rozdílnou tepelnou kapacitou různě velkých rezistorů a třetí pokus je pak věnován teplotním změnám v harmonickém střídavém obvodu s velmi nízkou frekvencí.
- Kohout J.: Sturmova fontána, Veletrh 23, České Budějovice 2018Příspěvek se zabývá fontánami ve školské fyzice. Nejprve se dozvíme něco málo o historii fontán a o různých typech využívaných při výuce. Později se zaměříme na Sturmovu fontánu a zkusíme si vyrobit její model.
- Kratochvíl P.: Stroboskop pro školní experimenty, Veletrh 23, České Budějovice 2018Příspěvek popisuje zapojení jednoduchého obvodu, který může v mnoha směrech nahradit drahé komerčně prodávané přístroje, v tomto případě stroboskop.
- Mandíková D., Drozd Z.: Pár štěků z akustického workshopu, Veletrh 23, České Budějovice 2018V příspěvku jsou prezentovány vybrané experimenty z akustického workshopu. Popis experimentu osahuje podrobný návod na provedení i metodické poznámky.
- Reichl J., Dvořák J.: Rubensova trubice, Veletrh 23, České Budějovice 2018V příspěvku je popsána konstrukce přístroje, který je vhodný jako ukázka stlačitelnosti plynu vlivem akustických vln, demonstrace stojatého vlnění, šíření zvuku v plynu, … Přístroj vznikl na základě přípravy nadaného žáka Jakuba Dvořáka na praktický domácí úkol z fyziky.
- Vícha V.: Záhada Střelkového mysu, Veletrh 23, České Budějovice 2018Které fyzikální experimenty mají odlišný výsledek na jižní a na severní polokouli? Příspěvek popisuje několik experimentů provedených (či pozorovaných) v Kapském Městě a okolí týkajících se zdánlivého pohybu Slunce, ročního období, chování buzoly a měření radiačního pozadí.
- Vochozka V., Šerý M.: Tvorba fyzikálních pomůcek 3D modelováním, 3D tiskem a CNC frézkou, Veletrh 23, České Budějovice 2018V textu příspěvku jsou nastíněny možnosti tvorby fyzikálních pomůcek využitím 3D modelování, 3D tisku a obrábění CNC frézkou. Byly vytvořeny pomůcky, pomocí nichž lze demonstrovat problém spojených nádob a U trubic. Vytvořené pomůcky byly vyzkoušeny ve výuce a diskutována jsou jejich omezení a případné postupy práce při řešení úloh.
- Žák V.: Tíhové zrychlení na několik žákovských způsobů, Veletrh 23, České Budějovice 2018V příspěvku jsou popsány a diskutovány tři žákovské experimenty, na jejichž základě je možné přibližně určit velikost tíhového zrychlení. Jedná se o experiment s padající kuličkou, kyvadlem a pružinovým oscilátorem.