- Boček V.: Osciloskop za 300 Kč a další výhodné fyzikální nákupy, Veletrh 22, Olomouc 2017
Cílem příspěvku je popsat experimenty, které lze provést s levnými pomůckami zakoupenými na internetovém obchodě Aliexpress. V první části změříme frekvenci otáčení lopatek USB větráčku, který kromě toho, že větrá, také ukazuje čas. Dále provedeme základní měření s jednoduchým a levným osciloskopem a v poslední části příspěvku se zaměříme na Teslův transformátor.
- Brom P., Lustig F., Filipenská L., Dvořák J.: Nové vzdálené experimenty řízené přes internet, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku představujeme nové reálné experimenty řízené přes Internet prostřednic-tvím JAVA objektů. Tyto experimenty jsou fyzicky umístěny ve vzdálené laboratoři UK MFF a jsou volně přístupné komukoliv a kdykoli.
- Franc T.: Animace letů vesmírných sond, Veletrh 17, Praha 2012
Kosmonautika je opomíjená oblast fyziky, která může oživit výuku. Jednou z možností je znázornění letů vesmírných sond. V příspěvku je uveden stručný návod na vytvoření animací letů vesmírných sond a několik návrhů na využití v hodinách fyziky.
- Franc T.: Co vše se skrývá pod slapovými jevy?, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Většina studentů si pod slapovými jevy představí pouze příliv a odliv. Slapové jevy jsou však mnohem rozsáhlejší téma zahrnující mnoho efektů způsobených působením slapových sil. V příspěvku je uveden přehled slapových jevů, se kterými se lze setkat ve sluneční soustavě.
- Holubová R.: Experimenty s jednoduchými pomůckami, Veletrh 15, Praha 2010
Transportní děje v atmosféře jsou pro žáky určitě zajímavým tématem.Tyto děje se daj vysvětlit a simulovat pomocí velice jednoduchých experimentů a v tento článek je zaměřený na Golfský proud a vznik mořské brízy.
- Kéhar O.: Astronomické pokusy trochu jinak, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku představím zajímavé možnosti využití katalogů astronomických objektů, které jsou dostupné na stránkách Astronomia (astronomia.zcu.cz).
- Kéhar O.: Astronomie z papíru, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek obsahuje ukázku zajímavých pomůcek pro výuku astronomických poznatků (např. HR diagram, Kirkwoodovy mezery, planetky skupiny Hilda), které jsou vytvořené především z papíru. Hodí se pro zpestření výuky nebo pro případ, že nefunguje výpočetní technika.
- Kéhar O.: Astronomie: Jak si představit nepředstavitelné, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku se zaměřím na praktické ukázky, kde pomocí srovnávací metody ilustruji základní představu o velikostech vesmírných těles různých typů, prostorových vzdáleností mezi nimi, případně složitě představitelných fyzikálních veličin (např. tlak nebo množství vody v atmosféře).
- Kéhar O.: Mnemotechnické pomůcky v astronomii, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Díky mnemotechnickým pomůckám jsme schopni si vrýt do paměti jinak těžko zapamatovatelná data nebo abstraktní pojmy. V příspěvku je poukázáno na několik mnemotechnických pomůcek z oblasti astronomie.
- Kéhar O.: Východ a západ slunce, Veletrh 22, Olomouc 2017
Popíšeme si, jak chápat časový údaj východu a západu slunce, který se dozvídáme při relacích o předpovědi počasí. Najdeme odpovědi na otázky, který den slunce vychází nejpozději a který naopak zapadá nejdříve.
- Kolářová L., Tuček J.: Čištění vody využitím nanotechnologií a začlenění tohoto tématu do výuky fyziky, Veletrh 20, Praha 2015
Čistá voda není na mnohých místech světa samozřejmostí. K čištění kontaminovaných vod se využívají magnetické nanočástice železa a proto můžeme snadno zařadit tyto moderní technologie do výuky fyziky do učiva o magnetických vlastnostech látek a jejich aplikací.
- Koupilová Z.: Mikrosvět aktivně, Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek popisuje 8 aktivit a experimentů z oblasti mikrosvěta (kvantová, atomová a jaderná fyzika, fyzika elementárních částic), které byly nachystány v rámci tří diplomových prací. Aktivity jsou nachystané tak, aby byla pro učitele minimalizována časová náročnost jejich přípravy. Všechny jsou určené pro středoškolské žáky, ale polovina z nich má i jednodušší variantu určenou pro poslední ročníky ZŠ.
- Polák Z., Polák J., Krbal M.: Pokusy z radioaktivity na střední škole, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
V článku jsou uvedeny různé typy radioaktivních zářičů a detektorů vhodných pro experimenty na střední škole. Je popsána detekce na film, ionizační a jiskrová komora. Jsou uvedeny příklady konkrétních laboratorních prací s radioaktivním zářením.
- Reichl J.: Experimenty z magnetismu a z fyziky mikrosvěta, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány čtyři experimenty, pomocí kterých lze demonstrovat vlastnosti magnetického pole a základní jevy z kvantové mechaniky.
- Tesař J., Bednář V.: Mikroskop včera a dnes a jeho využití ve fyzikálním praktiku, Veletrh 17, Praha 2012
Úvodní část příspěvku je věnována historii, vývoji a základním principům mikroskopu. Následně jsou nastíněny konkrétní možnosti zařazení mikroskopu do fyzikálního praktika: kalibrace a určení zvětšení, měření různých preparátů a komparace ochranných proužků některých českých a evropských bankovek. Poslední část se zabývá možnostmi on-line mikroskopického měření pomocí okulárové kamery a příslušného software.
- Veselý J.: Astronomické modely - budování správné představy o poměrech velikostí a vzdáleností vesmírných těles, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Představy žáků, studentů i dospělých lidí o relativních velikostech a vzdálenostech vesmírných objektů jsou v převážné většině naprosto zcestné. Jako pomůcku k řešení problému jsme vytvořili sady modelů planet, hvězd a celé planetární soustavy. V každé sadě jsou modely v jednotném měřítku, vzájemně jsou měřítka sad v jednoduchých poměrech.
- Veselý J., Krajčová V.: Astrofyzikální videa, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku jsou představena videa zachycující pokusy či výklad s demonstračními pomůckami. Videa jsou zaměřena na astronomii a astrofyziku, a vznikla v prostředí Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.
- Vícha V.: Detekce neutronů s MX-10, Veletrh 25, Praha 2020
Částicová kamera MX-10 může po doplnění konvertorem sloužit také k detekci neutronů. Článek se zabývá právě experimenty s neutrony, které mají přímý vztah např. k řízení jaderných reaktorů.
- Vícha V.: Vizualizace radioaktivity pro sekundu s detektorem MX-10, Veletrh 19, Cheb 2014
MX-10 je unikátní detektor radioaktivity, který může sloužit jako radiační kamera s výstupem na dataprojektor (pro demonstrační pokusy), nebo s výstupem na monitor notebooku (laboratorní práce studentů). V příspěvku je popsána zkušenost s využitím detektoru k vizualizaci radioaktivity ve cvičení z fyziky v sekundě osmiletého Gymnázia Pardubice Dašická.
- Vícha V.: Zpracování dat naměřených pixelovým detektorem, Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek ukazuje možnost, jak mohou žáci frontálně na libovolném množství počítačů zpracovávat data naměřená pixelovým detektorem bez připojeného detektoru. Zájemci si pro tento účel mohou stáhnout upravený software „Pixelman bez detektoru“ a také pracovní listy „Radioaktivita pro ZŠ“ s předem naměřenými daty.
- Vícha V., Kaplan M.: Radiační pozadí na Zemi, v letadle a na oběžné dráze, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku jsou prezentovány výsledky měření radiačního pozadí detektorem MX10 na povrchu Země a v dopravním letadle a měření pixelovým detektorem stejného typu na družici.
- Vícha V., Slabý J., Šedivý P., Bouchner P.: Druhý rok projektu CZELTA – směry spršek kosmického záření, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento článek navazuje na příspěvek na loňském Veletrhu nápadů učitelů fyziky 12 s názvem: CZELTA v Pardubicích. V prvním roce fungování stanice na Gymnáziu Pardubice, Dašická jsme se zaměřili na počítání událostí. V roce druhém jsme se naučili rekonstruovat směr příchodu spršky a začali na obloze hledat potenciální zdroje vysokoenergetického kosmického záření.
- Vícha V., Žilavý P.: Demonstrační experimenty s detektorem MX-10, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Polovodičový detektor Medipix/Timepix je unikátní detekční systémem ionizujícího záření vyvinutý v CERNu.V letošním roce začal být detektor s označením MX-10 včetně software a příslušenství k demonstracím vyráběn a distribuován českou firmou. V našem příspěvku předvedeme několik pokusů vhodných pro střední, ale i základní školy, ukazujících novou kvalitu v zobrazení a vyhodnocení ionizujícího záření.
- Vochozka V., Matys J., Tesař J., Bednář V.: Luxmetr, úhloměr a tónový generátor v mobilním telefonu, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku jsou proměřeny jednotlivé veličiny pomocí mobilních telefonů. Přesnost měření byla srovnána s přesností odborných přístrojů.
- Žilavý P.: Experimenty s demonstračním zdrojem záření DZZ GAMA 300 kBq, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek představuje nový demonstrační zdroj gama záření DZZ GAMA 300 kBq určený pro provádění efektních a průkazných demonstračních experimentů ve výuce fyziky. Zamýšlí se také nad otázkou detekce záření gama pomocí detektoru s Geiger-Müllerovou trubicí ze soupravy Gamabeta a také nad otázkou vlivu pozadí na interpretaci výsledků ze školních měření.