Veletrh 7, Praha 2002
Webové stránky: http://vnuf.cz/2002
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I., Baník R.: Zaujímavá elektrolýza, Veletrh 7, Praha 2002V článku je uvedeno jednoduché měření náboje elektronu pomocí elektrolýzy.
- Drozd Z., Brockmeyerová J.: Pokusy z volné ruky, Veletrh 7, Praha 2002První dva pokusy jsou věnovány vzduchu. Jedná se o předvedení aerodynamického paradoxu a soutěž o nejlépe létající brčko. Další dva náměty obsahují problémové experimenty - první využívá teplotní roztažnost slídy, druhý se týká vnímání tepla rukou. Poslední část příspěvku je věnována ověření použitelnosti zjednodušeného modelu stříkání vody z nádoby.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 2: Indikátor malých proudů, Veletrh 7, Praha 2002Několik návrhů konstrukce jednoduchého indikátoru malých proudů - od jednoduchého, obsahujícího jeden tranzistor až po plnou verzi se třemi tranzistory. Náměty na využití tohoto přístroje např. v elektrostatice.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 5 – tentokrát o energii, Veletrh 7, Praha 2002Náměty z letního tábora pro středoškoláky: měření solární konstanty, konstrukce sluneční pece, konstrukce katapultu, využití elektromotorku jako dynama.
- Holubová R.: Co všechno můžeme slyšet, Veletrh 7, Praha 200216 jednoduchých experimentů týkajících se akustiky.
- Horvátová D., Rakovská M., Zelenický Ľ.: Svet netopiera a delfína, Veletrh 7, Praha 2002V článku je rozebrána otázka vnímání zvuku různými živočichy jak z hlediska biologie, tak z hlediska fyziky. Jsou zde uvedeny jednoduché problémy a experimenty týkající se této otázky, ale také experimenty využívající ultrazvukový senzor polohy.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Historické pokusy s elektromagnetickou vlnou a dnešní technické možnosti, Veletrh 7, Praha 2002Příspěvek uvádí historické experimenty týkající se elektromagnetického vlnění. Podstatná část příspěvku je věnována různým experimentům s Lecherovým vedením.
- Jílek M.: Kroužek fyziky pro středoškolské studenty, Veletrh 7, Praha 2002Příspěvek uvádí několik námětů z kroužku fyziky - zjišťování, zda se rozjede plachetnice, budeme- li stát na zádi a foukat do plachet, zkoumání rotace letícího míčku, sledování účinků Coriolisovy síly, pozorování letu bumerangu, sestavení modelu výbušného motoru.
- Kekule J.: Měření kinetické energie střely z praku, Veletrh 7, Praha 2002Příspěvek popisuje metodu a výsledky měření při zjišťování kinetické energie kamínku vystřeleného z praku svisle vzhůru.
- Konečný P.: Pokus o kvantitativní interpretaci jednoho hydrodynamického paradoxu, Veletrh 7, Praha 2002Příspěvek uvádí náročnější experiment na řešení problému aerodynamického paradoxu. Je zde uveden popis potřebného zařízení i teoretické odvození.
- Lysenko V.: MHD zdroj EMN, Veletrh 7, Praha 2002V příspěvku je popsána konstrukce magnetohydrodynamického zdroje elektromotorického napětí, včetně naměřených hodnot a fyzikálních principů činnosti.
- Marenčáková A., Teplanová K.: „Prvé Komenského fyzikálne divadlo v 21. storočí“ SCHOLA LUDUS – TELEFÓÓÓN, alebo niečo o tom ako sa vyvíjalo posielanie správ..., Veletrh 7, Praha 2002Příspěvek popisuje vývoj posílání zpráv na větší vzdálenost. Jsou uvedeny jednoduché experimenty ilustrující různé druhy přenosu. Na závěr je připojen scénář divadelního představení k tomuto tématu.
- Marenčík A.: Transformácia chemickej energie na prácu svalov, Veletrh 7, Praha 2002Článek je věnován kvantitativnímu stanovení transformace chemické energie na práci svalů u člověka.
- Patč B.: Chvění tyčí, Veletrh 7, Praha 2002Autor se v příspěvku věnuje zkoumání podélného, příčného a torzního vlnění tyčí různých rozměrů, tvarů i materiálu.
- Patč B.: Piezoelektrický jev obráceně, Veletrh 7, Praha 2002V článku je navrženo zařízení, které umožňuje demonstrovat deformaci piezoelektrického krystalu při jeho nabití.
- Piskač V.: Low-cost hi-tech, Veletrh 7, Praha 2002Autor se ve svém příspěvku pokusil sloučit dva přístupy současné výuky fyziky: hi-tech, tj. špičkové vybavení (mobilní telefon, cyklistý tachometr, reproduktory) a low-cost, tj. pomůcky téměř zadarmo.
- Polák Z.: Jednoduché pokusy, Veletrh 7, Praha 2002Několik jednoduchých experimentů použitelných jak na demonstraci při výuce, tak např. jako laboratorní práce (vážení na listu papíru, pružný středový ráz, vzájemná přeměna elektrické a mechanické energie, model turbíny, vířivé proudy, raketka na lihové páry).
- Reichl J.: Panská fyzika III, Veletrh 7, Praha 2002Několik námětů pro oživení a zpestření výuky fyziky na střední škole (trajektorie pohybu, vrhy těles, vzájemné působení vodičů s proudem, měření indexu lomu). Dále jsou uvedeny informace o nepovinném semináři z fyziky na Střední průmyslové škole sdělovací techniky Panská v Praze a o možnosti didaktické ho využití fólii pro zpětný projektor.
- Rotter M.: Pokusy s kapalným dusíkem, Veletrh 7, Praha 2002V příspěvku je uvedeno několik fyzikálních experimentů s tekutým dusíkem - demonstrace Leidenfrostova jevu; změna mechanických vlastností pevných látek, objemu plynu, rozměrů pevných látek a elektrického odporu s teplotou; reaktivní pohyb; zviditelnění vodních par.
- Rut-Marcinkowska M.: Physics of young artists, Veletrh 7, Praha 2002Článek je věnován netradičním metodám výuky a popularizaci fyziky v polských školách (soutěže, školní představení, apod.). Autorka uvádí své zkušenosti s touto výukou a konkrétní příklady ze škol.
- Stach V., Straňák V.: Syté páry a demonstrace jejich vlastností, Veletrh 7, Praha 2002V příspěvku se autoři zabývají základními vlastnostmi sytých par. Uvádějí experimenty týkající se závislosti tlaku sytých par na teplotě a tlaku a vlastnostmi parciálního tlaku par.
- Špulák F.: Kmity a vlnění, Veletrh 7, Praha 2002V příspěvku je uvedeno několik experimentů týkajících se kmitání a vlnění: kmity tělesa na vzduchovém sloupci, kmity zkumavky ponořené v kapalině, kmity kapaliny v U-trubici, kmity tělesa na struně, demonstrace Dopplerova jevu, rezonance.
- Trna J.: Fyzika na toaletě, Veletrh 7, Praha 2002Autor uvádí sérii pokusů, při kterých používá jednak celou roli toaletního papíru, ale především papírovou trubičku, na které je papír namotán. Je uvedeno celkem 20 experimentů z různých oblastí fyziky.
- Trzebuniak A.: Experimentální soupravy s mnoha otázkami, Veletrh 7, Praha 2002Dvě soupravy pro experimentální práci studentů doplněné problémovými otázkami s překvapivými odpověďmi. První se zabývá vlastnostmi polarizovaného světla a druhá silovým působením mezi tělesy.
- Vícha V.: Ukázka laboratorních prací měřených soupravou ISES, Veletrh 7, Praha 2002Ukázka tří laboratorních úloh měřených soupravou ISES: kulička na nakloněné rovině, volný pád - výpočet z volného pádu, vybíjecí křivka kondenzátoru
- Votruba V., Sekal O., Novák J.: Archimedův zákon neplatí, Veletrh 7, Praha 2002V příspěvku jsou uvedeny čtyři experimenty na demonstraci Archimedova zákona.