Veletrh 3, Praha 1998
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I.: Štyri malé triky hydrodynamiky, Veletrh 3, Praha 1998Popis dvou vodních čerpadel. První je vytvořené pomocí rotující hadice, druhé pomocí vodorovně kmitající hadice. Návod na výrobu Mariottovy láhve z plastové láhve od limonády. Demonstrace hydrodynamického paradoxu s dvěma brčky.
- Baník I., Machovič Ľ.: Vynútené kmity - netradičné experimenty, Veletrh 3, Praha 1998Zkoumání rezonanční křivky židle kmitající na dvou gumách. Další náměty jak demonstrovat rezonanci s běžnými pomůckami (smeták na gumě, jablko na niti, cívka a magnet).
- Bezděk A., Jeřábek J.: Vysavač. Dopplerův jev, Veletrh 3, Praha 1998Demonstrace hydrodynamického paradoxu pomocí vysavače. Demonstrace Dopplerova jevu pomocí rotujícího reproduktoru.
- Bezděk A., Kovařík F.: Coriolisova síla. Torricelliho pokus. Brnkačka, Veletrh 3, Praha 1998Tři experimenty provedené s běžnými pomůckami. V prvním se pomocí gramofonu demonstruje působení Coriolisovy síly. Druhý popisuje Torricelliho pokus a navrhuje jeho provedení s vodou. Třetí je návodem k výrobě jednoduché pomůcky určené k demonstraci 3. Newtonova zákona.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Kouzelnické triky pro zábavu a odhalení, Veletrh 3, Praha 1998Popis a vysvětlení 14 kouzelnických triků, které lze využít jak k demonstraci fyzikálních jevů, tak k oživení výuky.
- Dirlbeck J.: Injekční stříkačka ve fyzice, Veletrh 3, Praha 1998Pomocí injekčních stříkaček jsou demonstrovány např. pružnost vzduchu, modely hydraulických zařízení, var za sníženého tlaku, princip tepelného motoru, píšťala, listovní váhy.
- Dvořák L., Koudelková I., Gottwald V., Krása A., Molič J., Švec M.: Pár věcí z tábora..., Veletrh 3, Praha 1998Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.
- Hubeňák J.: Deset válců a podnětů k přemýšlení, Veletrh 3, Praha 1998Popis deseti válcových černých skříněk a jejich chování. Náměty, jak je využít ve výuce.
- Lánský S., Hejný J.: Raketka, Veletrh 3, Praha 1998Výroba rotující „raketky“ z jednoduchých pomůcek k demonstraci raketového pohonu.
- Lysenko V.: Indukční motor, Veletrh 3, Praha 1998Příspěvek popisuje konstrukci indukčního motoru (z cívek školního transformátoru a hliníkového kotouče) a vysvětluje jeho funkci.
- Patč B., Berger J., Eger D.: Pevnost přírodních materiálů, Veletrh 3, Praha 1998Popis měření pevnosti v tahu lidského vlasu a pavoučího vlákna a pevnosti v ohybu rákosu. Vše je provedeno s jednoduchými pomůckami.
- Rauner K., Hůrka J., Suchý J.: Primitivní galvanické články, Veletrh 3, Praha 1998Návod na výrobu jednoduchých galvanických článků z ovoce, zeleniny apod., měření jejich elektromotorických napětí, vnitřních odporů a určení náboje. Jsou též popsány jednoduché galvanické články s nimiž lze rozsvítit žárovku či diodu.
- Rojko M., Vomastek P.: Jednoduchý reproduktor, Veletrh 3, Praha 1998Návod na výrobu jednoduchého papírového reproduktoru.
- Slabá L., Březina P.: Několik pokusů pro studenty, Veletrh 3, Praha 1998Tři jednoduché pokusy. V prvním pokusu se vytváří oválná kapka na novinovém papíře jako důkaz anizotropie struktury papíru. Druhý je modifikací pokusu ukazujícího snížení tlaku plynů pod sklenicí, kterou se přiklopí hořící svíčka, popsáno je i využití v léčitelství. Ve třetím je zkoumán pohyb sklenice naplněné vodou a sklenice se směsí pilin a písku po nakloněné rovině.
- Slabý M.: Těžiště, Veletrh 3, Praha 1998Návod, jak postavit naplněnou plastovou láhev a prkénko do zdánlivě nereálné polohy.
- Svoboda E.: Elektrická vodivost látek, Veletrh 3, Praha 1998Proměření voltampérové charakteristiky wolframového vlákna ze žárovky a zkoumání teplotní závislosti elektrické vodivosti wolframového vlákna a magnetovce.
- Tokar J.: Světloemitující diody (LED) jako indikátory průchodu elektrického proudu, Veletrh 3, Praha 1998Využití dvou světelných diod k indikaci směru elektrického proudu a pět konkrétních návodů na pokusy s tímto indikátorem.
- Vohlídalová M., Vizingr T.: Detektor IR záření. Vysílač FM v pásmu 60 MHz a 70 MHz, Veletrh 3, Praha 1998Návod na konstrukci detektoru IR záření a vysílače FM z běžně dostupných součástek.