O příspěvku

Tématické zařazení

Klíčová slova

Použití

  • SŠ/VŠ
  • Mimo třídu

Pomůcky

  • S opravdu jednoduchými pomůckami
PDF ke stažení

Raketka

Lánský S., Hejný J.

Příspěvek popisuje výrobek dětí z Klubu malých debrujárů při ZŠ Brankovice.

Materiál:

Úlomek (asi 4x2 cm) ze starého pravítka z celuloidu, špejle, alobal, nit, krabička od zápalek, drátek nebo lepidlo, kleště, hřebík, svíčka, zápalky

Příprava a provedení:

Úlomek pravítka zabalte do alobalu. Aby v raketce zůstal otvor na únik hořících plynů, přiložte před zabalením kousek špejle tak, jak to vidíte na obrázku. Krabičku od zápalek propíchněte větším hřebíkem a vzniklým otvorem protáhněte špejli. Špejli zavěste pomocí niti na místě pokusu (třeba na větev stromu). Raketku připevněte pomocí drátku (nebo vhodného lepidla) ke krabičce od zápalek.

Z raketky vytáhněte opatrně špejli a svíčkou nahřívejte zadní část raketky v okolí otvoru. Za chvíli se „palivo“ vznítí, vzniklé plyny unikají otvorem a raketka se roztočí.

Lánský S., Hejný J.: Raketka - image001.png

Vysvětlení:

Stlačený plyn v uzavřené nádobě „tlačí“ stejnoměrně na všechny strany. Horké plyny vznikající při hoření pravítka rychle unikají otvorem v alobalu, na alobal přitom tlačí opačně než je směr úniku a roztáčejí raketku. Naše raketka ukazuje princip raketového pohonu.

Pokus je zcela bezpečný, je třeba ale počítat s velkým zápachem při hoření umělé hmoty, proto je lepší jej provádět na volném prostranství.