- Bezděk A., Kovařík F.: Coriolisova síla. Torricelliho pokus. Brnkačka, Veletrh 3, Praha 1998
Tři experimenty provedené s běžnými pomůckami. V prvním se pomocí gramofonu demonstruje působení Coriolisovy síly. Druhý popisuje Torricelliho pokus a navrhuje jeho provedení s vodou. Třetí je návodem k výrobě jednoduché pomůcky určené k demonstraci 3. Newtonova zákona.
- Jílek M.: Kroužek fyziky pro středoškolské studenty, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí několik námětů z kroužku fyziky - zjišťování, zda se rozjede plachetnice, budeme- li stát na zádi a foukat do plachet, zkoumání rotace letícího míčku, sledování účinků Coriolisovy síly, pozorování letu bumerangu, sestavení modelu výbušného motoru.
- Koudelková V.: Když máte dost peněz…, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány tři pomůcky (tlustá měděná trubka, hydrofobní sprej a gadolinium), které sice patří mezi pomůcky dražší, ale lze pomocí nich ukázat netradičním způsobem některé známé jevy. Popsány jsou zkušenosti s danou pomůckou, některé experimenty a uvedeno je i to, kde lze pomůcku koupit.
- Lánský S., Hejný J.: Raketka, Veletrh 3, Praha 1998
Výroba rotující „raketky“ z jednoduchých pomůcek k demonstraci raketového pohonu.
- Lysenko V.: „Světelný“ motor, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod na výrobu Heronovy baňky v úpravě, kde ohřev náplně je řešen absorpcí záření žárovky.
- Masopust P., Kohout J.: Nové experimenty a učební úlohy k zákonu akce a reakce jako kritickému místu kurikula, Veletrh 26, Brno 2021
Zákon akce a reakce byl identifikován jako tzv. kritické místo kurikula ve výuce fyziky na středních školách. V tomto příspěvku představíme sérii originálních experimentů a učebních úloh, které mají potenciál přispět k překonání jeho kritičnosti. Rovněž budeme prezentovat návrh testových otázek sloužících k ověření toho, do jaké hloubky žáci tomuto tématu rozumí.
- Ondrušek V.: Pokusy s jednoduchými pomůckymi, Veletrh 2, Plzeň 1997
Tři pokusy -jak odčerpat olej z hladiny vody, jak ve dvou spojených lahvích dostat co nejrychleji vodu z jedné do druhé a jak si vyrobit raketu z plastových lahví.
- Polák Z.: Měření rychlosti vzduchu, Veletrh 5, Praha 2000
Jednoduché měření rychlosti vzduchu vycházejícího z „fukaru“ a popis několika dalším experimetů jako bonus (setrvačník, karteziánek, raketa, ...)
- Rotter M.: Pokusy s kapalným dusíkem, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku je uvedeno několik fyzikálních experimentů s tekutým dusíkem - demonstrace Leidenfrostova jevu; změna mechanických vlastností pevných látek, objemu plynu, rozměrů pevných látek a elektrického odporu s teplotou; reaktivní pohyb; zviditelnění vodních par.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 1, Praha 1996
Tři pokusy s jednoduchými prostředky. V prvním je návod na výrobu přetlakového dasymetru v plastové láhvi, druhý pokus popisuje návod na výrobu lodi na reaktivní pohon z plastových lahví, třetí pokus se týká tlaku sytých éterových par.
- Trna J.: Fyzika v lékárničce, Veletrh 6, Olomouc 2001
30 jednoduchých pokusů s injekčními stříkačkami z různých partií fyziky.
- Trna J.: Fyzika v krabičce zápalek, Veletrh 9, Brno 2004
Více než 40 jednoduchý fyzikálních experimentů s krabičkou od zápalek a několik námětů na mezipředmětové projekty.
- Trna J.: Polystyrénová fyzika, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Soubor 50 jednoduchých experimentů z různých oblastí fyziky s předměty z pěnového polystyrénu.
- Veselý M.: Od hraček k fyzice, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod, jak vyrobit jojo z knoflíků, papírové postavičky pohybující se díky elektrostatickému působení a jak uspořádat závody ucházejících balónků.