- Bezděk A., Dekoj V., Kovařík F.: Teslův transformátor, Veletrh 4, Příbram 1999
V první části je popsáno několik pokusů s Teslovým transformátorem, který si vyrobili sami studenti. V druhé části se pomocí galvanometru demonstruje elektromagnetická indukce a zákon lomu.Třetí část popisuje konstrukci dilatometru a pokusy s ním.
- Böhm P.: Experimenty s digitálními vahami, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje dva experimenty používající digitální váhy. V první části je popsána změna hmotnosti při hoření svíčky a ocelové vlny. Druhá část se věnuje tělesu ponořenému do kapaliny a (ne)závislosti vztlakové síly na hmotnosti.
- Bochníček Z.: Amatérská videokamera jako detektor infračerveného záření, Veletrh 10, Praha 2005
Využití videokamery k zviditelnění infračerveného záření, několik jednoduchých optických experimentů a experiment demostrující rozdílnou absorpci viditelného a infračerveného záření v křemíku a GaAs.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Kouzelnické triky pro zábavu a odhalení, Veletrh 3, Praha 1998
Popis a vysvětlení 14 kouzelnických triků, které lze využít jak k demonstraci fyzikálních jevů, tak k oživení výuky.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Moderní technika ve vaší ruce, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.
- Brockmeyerová-Fenclová J., Drozd Z.: Pokusy s vejci, Veletrh 1, Praha 1996
15 poutavě podaných jednoduchých motivačních pokusů s vejci z různých oblastí fyziky.
- Drozd Z., Brockmeyerová J.: Pokusy z volné ruky, Veletrh 7, Praha 2002
První dva pokusy jsou věnovány vzduchu. Jedná se o předvedení aerodynamického paradoxu a soutěž o nejlépe létající brčko. Další dva náměty obsahují problémové experimenty - první využívá teplotní roztažnost slídy, druhý se týká vnímání tepla rukou. Poslední část příspěvku je věnována ověření použitelnosti zjednodušeného modelu stříkání vody z nádoby.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 2: „špagetová fyzika“, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek informuje o několika pokusech a měřeních mechanických vlastností látek, k nimž lze využít poněkud netradiční materiál – nevařené špagety.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Dvořák L., Novák P.: Experimenty s textilem ve výuce fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek popisuje experimenty s využitím různých vlastností textilií a jejich využití ve fyzice na ZŠ. Soubor experimentů vzniká ve spolupráci s TZÚ Brno a klade si za cíl podpořit v žácích větší zájem o vědeckou a výzkumnou činnost.
- Dvořáková I.: Kostkovaná hustota, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek je věnován návrhu metodiky badatelsky orientované výuky na téma Hustota. Při této výuce jsou využívány pomůcky z běžného života, žáci mají možnost se aktivně na výuce podílet.
- Erhart J.: Tvarová paměť chytrých materiálů, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek přináší čtenářům vysvětlení jevu tvarové paměti i dalších vlastností materiálů s tvarovou pamětí (včetně historických zajímavostí) a jejich nejběžnějších aplikací. Obsahuje také praktické informace k provedení vlastního pokusu s drátem ze slitiny Nitinol.
- Holubová R.: Fyzika kolem nás – vybrané experimenty, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Několik jednoduchých experimentů, které demonstrují vlastnosti polymerů, granulí a suspenzí a jejich vysvětlení.
- Holubová R.: Hrátky s nenewtonovskými kapalinami, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku jsou představeny dva experimenty, které by mohly jednoduchým způsobem přiblížit problematiku ne-newtonovských kapalin a které jsou také můstkem k fraktální geometrii ve fyzice.
- Konečný P.: Zavěšení břemene a zachycení pádu do závěsu, Veletrh 15, Praha 2010
Cílem navrhovaného experimentu bylo ukázat rozdíl mezi statickou pevností materiálu a schopností absorbovat energii při dynamickém namáhání. Dalším cílem bylo postavit jednoduché zařízení umožňující měření creepu při maximální jednoduchosti a dostupnosti komponent.
- Kopecká V.: Pokusy s teplem aneb co se stane s různými plasty po zahřátí, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek popisuje pokusy s běžně dostupnými plastovými nádobami, které demonstrují odlišné tepelné vlastnosti různých plastů.
- Nevedelová M.: Záhadná sila robí zázraky, Veletrh 4, Příbram 1999
Jednoduchý pokus, ve kterém je zkoumána přilnavost předmětů z různých materiálů k potravinářské fólii.
- Pachlová J.: Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu), Veletrh 5, Praha 2000
Ukázky z dětského projektu zaměřeného na nejrůznější využití mikrotenových obalů. Návod na výrobu přítulných příšerek, elektrostatického mopu, padáčku, obrázků ze zažehleného mikrotenu apod.
- Patč B., Berger J., Eger D.: Pevnost přírodních materiálů, Veletrh 3, Praha 1998
Popis měření pevnosti v tahu lidského vlasu a pavoučího vlákna a pevnosti v ohybu rákosu. Vše je provedeno s jednoduchými pomůckami.
- Pawera L., Sládek P.: Plazmatická úprava povrchu materiálů ve školní laboratoři, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek představuje možnosti využití chladného plazmatu ve školské praxi.
- Piskač V.: Led – přítel fyzika, Veletrh 10, Praha 2005
Popis několika anomálií vody a ledu a zajímavé experimenty, které je demonstrují - změna objemu při tání a tuhnutí, relegace ledu, postup zamrzaní nádoby s vodou a polarizační vlastnosti ledu
- Rotter M.: Hrátky s kapalným dusíkem – dodatek, Veletrh 10, Praha 2005
Popis Leidenfrostova jevu, pohybu na magnetickém polštáři a porovnání měrné tepelné kapacity a měrného skupenského tepla tání vody pomocí tekutého dusíku
- Slabá L., Březina P.: Několik pokusů pro studenty, Veletrh 3, Praha 1998
Tři jednoduché pokusy. V prvním pokusu se vytváří oválná kapka na novinovém papíře jako důkaz anizotropie struktury papíru. Druhý je modifikací pokusu ukazujícího snížení tlaku plynů pod sklenicí, kterou se přiklopí hořící svíčka, popsáno je i využití v léčitelství. Ve třetím je zkoumán pohyb sklenice naplněné vodou a sklenice se směsí pilin a písku po nakloněné rovině.
- Svoboda E.: Elektrická vodivost látek, Veletrh 3, Praha 1998
Proměření voltampérové charakteristiky wolframového vlákna ze žárovky a zkoumání teplotní závislosti elektrické vodivosti wolframového vlákna a magnetovce.