O příspěvku

Použití

  • Mimo třídu

Pomůcky

  • S opravdu jednoduchými pomůckami
PDF ke stažení

Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu)

Pachlová J.

Krátká ukázka vychází z projektu členů malých debrujárů a dětí školní družiny při ZŠ Stráž u Tachova.

Vítězný projekt soutěže RAFAN (Radost–Fantazie–Nápady).

Proměny obyčejného mikrotenového obalu… Funkce těchto obalů je zcela prozaická a už ani nevnímáme, že jsme se bez těchto obalů dříve také bez problémů obešli. Ale když už tu jsou, můžeme zkusit proměnit je v něco jiného, hrát si s nimi… A najednou už to není obal, ale tvořivý materiál, který se promění v živoucí loutku, padáček nebo balón, v neodbytnou příšerku či zcela prozaický mop na prach, neobyčejný prosvítající obrázek na okno. Dokonce se může proměnit v tajuplný šperk, paruku a to stále není vše. Chcete míček do vody nebo prostírání? Vše se dá splnit…

Zkuste s námi tvořit a proměnit obyčejnou realitu v nevšední dobrodružství!

Obsah:

• Historie plastu, plastových obalů, vlastnosti

• Využití mikrotenových sáčků a taštiček k pokusům

• Výrobky a netradiční zpracování mikrotenového obalu

Ukázky:

1. Ve spárech elektrostatiky aneb příšerky přítulné či přítulnice neodbytné

Potřeby: mikrotenové sáčky či taštičky, nůžky, provázek, fix

Pachlová J.: Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu) - image002.jpg

Provedení: z mikrotenového sáčku si vystřihneme kruhy (průměr 10 cm a více), obdélníky (různých velikostí) a nastříháme chapadélka. Můžeme vytvořit i jakýsi střapec (jako chobotnici).

Popis funkce: třením o vlasy nebo mezi suchými prsty vytvoříme větší elektrostatický náboj a „přítulnice“ z našich rukou, holých paží apod. nespadnou a neodbytně se na nás „lepí“.

Na podobném principu vyrobíme i elektrostatický mop. Nastříhané sáčky obtočíme okolo tyčky a přivážeme (přilepíme). Mikrotenový mop „nabijeme“ a sbíráme jím drobné částečky a prach. Atd.

2. Padáček

Potřeby: čtverec z mikrotenového sáčku (strana 20–30 cm), bavlnka, obal z kindervajíčka, nůžky, pravítko

Provedení: na koncích čtverce uvážeme bavlnku. Do obalu od kindervajíčka propíchneme malý otvor, kterým protáhneme všechna 4 vlákna a z vnitřní strany obalu uděláme uzel. Je-li padák větší, můžeme použít jako zátěž celý obal, u menšího padáku stačí jen polovina.

Pachlová J.: Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu) - image004.jpg   Pachlová J.: Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu) - image006.jpg

Další nápady na jednoduché pokusy: balony na teplý vzduch, taštičky plné energie (při zavíjení taštičky s „nákladem“ jí děti dodají energii, která se uvolní při roztáčení, měníme počty zatočení, typy tašek a porovnáváme…), vodní bomby a sprchy (sledujeme tlak vody), pokusy s pružností mikrotenového obalu, pomocí mikrotenového obalu můžeme vytvořit celou škálu zvuků, z průhledných mikrotenových obalů můžeme vytvořit tzv. OKÉNKA (tato okénka natáhnutá na rám poslouží jako základ k mnoha hrám, píšeme na ně měkkým fixem), atd.

3. Netradiční zpracování mikrotenového obalu

Mikrotenové sáčky můžeme dále tepelně zpracovávat, a to buď pečením (viz loňský příspěvek Kámen mudrců) nebo žehlením.

Potřeby na „žehlení“: mikrotenové obaly, pečící papír, žehlička, nůžky

Provedení: různobarevné mikrotenové obaly nastříháme na určitou velikost. Pak je podle potřeby a síly navrstvíme (2–6 vrstev) a vložíme mezi dva pečící papíry. Žehličku rozpálíme na 2. stupeň (~150°C) a obaly zažehlíme. Obal můžeme nechat „strukturovat“ a nevyrovnávat po vyžehlení nebo ihned po vyžehlení vyrovnat na rovnou podložku a zatížit. Při žehlení se vrstvy teplem spojí, mikroten se stane pevnějším, nepružným.

Co dále:

• takto zažehlený mikroten můžeme dále využít k dalším pokusům (plave, je nepromokavý, …)

transparentní obrázky ze zažehleného mikrotenu (ze zažehleného mikrotenu nastříháme části budoucího obrázku, zkompletujeme a pomocí průhledné samolepící fólie nebo izolepy přilepíme na okno).