- Bezděk A., Dekoj V., Kovařík F.: Teslův transformátor, Veletrh 4, Příbram 1999
V první části je popsáno několik pokusů s Teslovým transformátorem, který si vyrobili sami studenti. V druhé části se pomocí galvanometru demonstruje elektromagnetická indukce a zákon lomu.Třetí část popisuje konstrukci dilatometru a pokusy s ním.
- Černá M.: Neviditelné ruce elektrického pole, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět poutavých netradičních pokusů z elektrostatiky s využitím jednoduchých pomůcek. Uvedeny jsou dále otázkami pro žáky, rozbor a vysvětlení pozorovaných jevů.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 2: Indikátor malých proudů, Veletrh 7, Praha 2002
Několik návrhů konstrukce jednoduchého indikátoru malých proudů - od jednoduchého, obsahujícího jeden tranzistor až po plnou verzi se třemi tranzistory. Náměty na využití tohoto přístroje např. v elektrostatice.
- Dvořák L.: Využití ping-pongových míčků ve fyzice, Veletrh 9, Brno 2004
Několik desítek jednoduchých pokusů z různých oblastí fyziky, které využívají ping-pongové míčky.
- Hubeňák J.: Elektrování těles a nové materiály, Veletrh 12, Praha 2007
Klasické pomůcky pro získání elektrických nábojů mají své kouzlo, ale získat liščí ohon a ebonitovou tyč je takřka nemožné. Moderní plasty jsou pro elektrostatiku ideální a umožní i konstrukci staronové "třecí elektriky". S elektronickým elektroskopem rozlišujícím kladné a záporné náboje lze třídit tělesa a materiály podle znaménka ná-boje, který získají třením.
- Lánský S.: Vznášející se vata. Magnetické pole Země. Vířivé proudy, Veletrh 4, Příbram 1999
Tři jednoduché pokusy, které si žáci mohou vyzkoušet sami doma - první z elektrostatiky, druhý ukazuje účinek zemského magnetického pole, třetím se demonstrují vířivé proudy
- Lysenko V.: Elektrostatický motor, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu jednoduchého elektrostatického motoru, s nímž lze demonstrovat řadu jevů z elektrostatiky - elektrostatickou indukci, nabíjení a vybíjení kondenzátoru, silové působení na náboj v elektrostatickém poli.
- Onderová Ľ.: Detský balónik a fyzika, Veletrh 12, Praha 2007
V príspevku je prezentovaný súbor 16 jednoduchých pokusov z rôznych oblastí fyziky, pri ktorých sa využíva detský gumený balónik.
- Pachlová J.: Projekt: PROMO (proměny obyčejného mikrotenového obalu), Veletrh 5, Praha 2000
Ukázky z dětského projektu zaměřeného na nejrůznější využití mikrotenových obalů. Návod na výrobu přítulných příšerek, elektrostatického mopu, padáčku, obrázků ze zažehleného mikrotenu apod.
- Patč B.: Netradiční pokusy z elektrostatiky, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod na 13 jednoduchých pokusů z elektrostatiky.
- Patč B.: Rezonance pokaždé jinak, Veletrh 5, Praha 2000
Několik experimentů s různými oscilátory - rezonance a rázy s elektricky nabitými kyvadly, s magnety zavěšenými na nitích a s deformačními kyvadly s magnetickou vazbou, rezonance mechanického deformačního kyvadla a hliníkové fólie s reproduktorem
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 003, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Přípěvek seznamuje s demonstračními pomůckami pro výuku elektrostatiky – úvodní experimenty při zavádění pojmu elektrická síla a náboj, piezoelektrické zdroje náboje a demonstrační elektroskopy.
- Svoboda E.: Pokus z elektrostatiky (malá vodní influenční elektrárna), Veletrh 6, Olomouc 2001
Model vodní elektrárny založené na elektrostatické indukci. Demonstrace nabíjení vody třením při průtoku trubicí, nabíjení kovových nádob odkapávající vodou, ovlivňování náboje nádoby elektrostatickou indukcí.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu dvou demonstračních pomůcek - k demonstraci tlakové síly v kapalině a elektrostatického filtru kouřových plynů.
- Svoboda M.: Několik netradičních pokusů z elektrostatiky, Veletrh 2, Plzeň 1997
Tři pokusy z elektrostatiky. V prvním je návod na výrobu elektrostatického motoru, ve druhém je demonstrováno oddělení nábojů indukovaných na žácích pomocí elektrostatické indukce, třetí popisuje zelektrování kovové desky třením.
- Šabatka Z.: Základy elektrostatiky v pokusech (Coulombův zákon, kondenzátor), Veletrh 15, Praha 2010
Většina vyučujících začíná kapitolu o elektřině a magnetismu elektrostatikou. Tento článek se zabývá dvěma ze základních pojmů tohoto tématu, kondenzátorem a Coulombovým zákonem, a dává námět na experimenty.
- Tokar J., Fulneczek H.: Integrující role fyzikálních pokusů ve výuce Přírody v základní škole a Fyziky ve vyšších etapách všeobecného vzdělávání, Veletrh 10, Praha 2005
Osm jednoduchých experimentů z elektrostatiky, magnetismu a mechaniky doplněné o teoretický rozbor možnosti využít fyzikální pokus jako integrujicí mezioborový prvek.
- Trna J.: Fyzika na toaletě, Veletrh 7, Praha 2002
Autor uvádí sérii pokusů, při kterých používá jednak celou roli toaletního papíru, ale především papírovou trubičku, na které je papír namotán. Je uvedeno celkem 20 experimentů z různých oblastí fyziky.
- Veselý M.: Od hraček k fyzice, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod, jak vyrobit jojo z knoflíků, papírové postavičky pohybující se díky elektrostatickému působení a jak uspořádat závody ucházejících balónků.
- Žilavý P.: Neposlušná elektrostatika I, Veletrh 21, Brno 2016
Co se děje při nabíjení kovového tělesa či školního elektroskopu zelektrovanou tyčí? Jak hledat chybu, když nám něco nefunguje? Neobvyklý způsob hledání odpovědí na tyto otázky pomocí digitálního osciloskopu je obsahem tohoto příspěvku.
- Žilavý P., Tekverk D.: Fyzikální experimenty nejen z letního tábora, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Popis jednoduché konstrukce Van de Graaffova generátoru a modelu elektroměru z běžně dostupných materiálů a součástek. Tyto přístroje byly vyrobeny na letním odborném soustředění pro středoškoláky