Veletrh 13, Plzeň 2008
Webové stránky: http://vnuf.cz/2008
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Bdinková V.: Některé zkušenosti z činnostního učení fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008V příspěvku jsou uvedeny konkrétní zkušenosti a výsledky práce žáků z činnostního učení fyziky ve fyzikálním semináři na základní škole.
- Böhm P., Koudelková V., Žilavý P.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma „teplo a teplota“, Veletrh 13, Plzeň 2008V tomto příspěvku je krátce shrnut průběh tábora na téma teplo a teplota. Jsou zde představeny čtyři projekty realizované účastníky v rámci odborného programu.
- Bochníček Z., Strumienský J.: Pokusy s ultrafialovým a infračerveným zářením, Veletrh 13, Plzeň 2008Tento článek ukazuje pokusy s ultrafialovým a infračerveným zářením.Dozvíte se zde o luminiscenci, změně barvy světla odrazem, oddělení IR záření od viditelného světla a dalších věcech.
- Degro J.: Experimentujeme s meračom spotreby energie, Veletrh 13, Plzeň 2008V příspěvku je popsaný soubor námětů na jednoduché experimenty s měřením spotřeby energie. Kolik energie spotřebujeme, kolik zaplatíme a zda šetříme nebo plýtváme.
- Dirlbeck J.: Jak objasnit pojmy vztahující se ke kruhovému pohybu a jak soustavu inerciální a neinerciální?, Veletrh 13, Plzeň 2008Žáci mají v dnešní době problém porozumět obrázkům v učebnici. Tento článek vás navede, jakými způsoby se mohou fyzikální pojmy vysvětlovat a názorně ukazovat v dnešní době.
- Dvořák L.: Pokusy na Malé Hraštici – tentokrát s teplem, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek popisuje jednoduchou demonstraci adiabatického děje,resp. rozdílu mezi adiabatickým a izometrickým dějem. Je zde skupina pokusů na demosntraci a měření přenosu tepla zářením pomocí ICT i jednoduchých pomůcek za pár korun.
- Dvořák L., Novák P.: Experimenty s textilem ve výuce fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek popisuje experimenty s využitím různých vlastností textilií a jejich využití ve fyzice na ZŠ. Soubor experimentů vzniká ve spolupráci s TZÚ Brno a klade si za cíl podpořit v žácích větší zájem o vědeckou a výzkumnou činnost.
- Hanč J., Degro J., Onderová Ľ.: Videoanalýza v spektroskopii, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek představuje netradiční využití videoanalýzy, konkrétně s použitím volně šířitelného programu Tracker v oblasti spektroskopie, které aplikaci najdeme v astronomii a astrofyzice, kvantovej fyzice, chemii, či environmentální fyzice.
- Havránek V.: Akustické hrátky, Veletrh 13, Plzeň 2008Článek uvádí tři náměty pro zpestření výuky akustiky. První je návodem, jak sestrojit panovu flétnu z použitých školních fixů, druhý pak popisuje xylofon sestrojený z natlakovaných PET láhví. Ve třetí části je popsáno, jak lze vyrobit funkční a překvapivě kvalitní reproduktor z polystyrénové destičky, drátku a dvou magnetů.
- Hubeňák J.: Paralyzér v hodině fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008Experimenty s elektrickou jiskrou a s výboji v plynech jsou působivou součástí hodiny fyziky a mohou vyvolat trvalý zájem o předmět. V řadě pokusů můžeme využít běžně dostupný paralyzér.
- Jindra J.: Hydrostatika v plastové láhvi, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek představuje dva jednoduché pokusy z hydrostatiky. Experimenty jsou zaměřeny na Pascalův zákon, Archimédův zákon a na demonstraci účinků hydrostatického tlaku.
- Kielbusová Z.: Hrátky s bublinami, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek prezentuje 3 jednoduché recepty na hrátky s bublinami a výrobu pomůcek, které vám tuto činnost ulehčí.
- Kohout J.: Plazma v mikrovlnné troubě, Veletrh 13, Plzeň 2008V tomto příspěvku je prezentována série netradičních experimentů souvisejících se vznikem plazmatu a dalšími zajímavými jevy probíhajícími v obyčejné kuchyňské mikrovlnné troubě (MW).
- Konečný M.: Co je to luminiscence?, Veletrh 13, Plzeň 2008Co je to luminiscence? Vysvětlené druhy luminiscence a experimenty pro ukázku jednotlivých druhů.
- Konečný P.: Několik dalších pokusů s termocitlivými fóliemi, Veletrh 13, Plzeň 2008Tato práce se zabývá využitím reverzních teplocitlivých fólií pro detekci změn teploty v experimentech s adiabatickou kompresí či expanzí plynu. Také je zde demonstrace 3. Newtonova zákona akce a reakce v mechanice tekutin.
- Koudelková V.: Několik netradičních pokusů z magnetismu, Veletrh 13, Plzeň 2008V příspěvku jsou popsány tři netradiční pokusy z magnetismu – použití LED pro demonstraci elektromagnetické indukce, demonstrace diamagnetismu a magnetické kyvadlo brzděné vířivými proudy.
- Kratochvíl P.: Měření teploty vakua, Veletrh 13, Plzeň 2008Tento článek se zabývá, jakou teplotu ukáže teploměr umístěný ve vývěvě, šířením tepla zářením a také stavovou rovnicí.
- Lustig F.: Internetový laboratorní park, Veletrh 13, Plzeň 2008Internetový laboratorní park přináší technologii sdílení laboratorních prostředků. Umožňuje internetový přístup nejenom k hotovým vzdáleným laboratorním úlohám, ale i volný přístup do technologie základu vlastní vzdálené úlohy.
- Masopust P.: Lifter (asymetrický kondenzátor), Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek se zabývá popisem elektrokinetického jevu (Biefeldova–Brownova jevu) a konstrukcí lifteru, který tento jev využívá.
- Onderová Ľ.: Niekoľko nápadov na vyučovanie fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008V příspěvku je prezentováno devět jednoduchých experimentů z různých oblastí fyziky, které můžou pomoci učitelům zpestřit vyučování fyziky.
- Pawlik J., Widuch S.: Udivující vlastnosti atmosféry, Veletrh 13, Plzeň 2008Naše atmosféra vznikla jako výsledek kompromisu mezi tendencí rychlých částic k úniku a gravitací, která je přitahovala co nejblíže k Zemi. Tento článek ukazuje velmi zajímavé experimenty, které zpodobňují náš život a fungovaní našeho těla v atmosféře i mimo ni.
- Pazdera V.: LabQuest – měření v „terénu“, Veletrh 13, Plzeň 2008LabQuest je jednoduchý měřící přístroj pro fyzikální, chemická i biologická měření ve třídě i v přírodě. V příspěvku jsou prezentovány jednoduchá měření v "terénu".
- Petřík J.: Měření na sekvenčních digitálních obvodech se zvukovou kartou, Veletrh 13, Plzeň 2008Tento příspěvek ukazuje, jak s pomocí zvukové karty s velmi jednoduchými měřícími jednotkami je možné měřit základní elektrické veličiny a zobrazovat jejich časové závislosti.
- Polák Z.: Střídavý proud v experimentech, Veletrh 13, Plzeň 2008V tomto článku se dozvíte, jak jednoduše a rychle naměřit veličiny v obvodech se střídavým proudem a využití je k zadávání úloh s předem známým (naměřeným) výsledkem. A také co všechno lze změřit vhodným měřičem spotřeby energie.
- Prokšová J.: Některé pokusy z vlnové optiky, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek popisuje tři jednoduché experimenty z vlnové optiky: difrakci na zácloně, Quételetovy kruhy a Pohlův pokus.
- Rauner K.: Magnetohydrodynamický generátor a pohon, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek popisuje demonstraci magnetohydrodynamického jevu pomocí elektrolytu a ukázku magnetohydrodynamického pohonu.
- Rauner K., Kubů Z.: Vážíme reproduktorem a ampérmetrem, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek popisuje využití reproduktoru jako kompenzačního měřicího převodníku síly.
- Richterek L., Jakl P.: Easy Java Simulations aneb vlastní applety (poměrně) snadno a rychle, Veletrh 13, Plzeň 2008V příspěvku je popsáno volně dostupné prostředí Easy Java Simulations (dále EJS) a na čtyřech konkrétních příkladech jsou ilustrovány možnosti jeho využití k numerickému řešení fyzikálních úloh.
- Svobodová J.: Leslieho kostka a Ritchieho pokus, Veletrh 13, Plzeň 2008V tomto příspěvku jde o osvěžení zákonů vyzařování a sestavení dvou polozapomenutých pokusů s dlouhovlnným infračerveným zářením - sáláním.
- Šabatka Z.: Vybrané experimenty v rotujících soustavách, Veletrh 13, Plzeň 2008Příspěvek popisuje netradiční experimenty v rotujících soustavách. Jedná se především o různé modifikace pokusu s kónickým kyvadlem. Je nastíněno jak jejich teoretické odvození, tak praktické provedení.
- Tesař J., Bartoš P.: Kmitavý pohyb trochu jinak, Veletrh 13, Plzeň 2008Cílem tohoto příspěvku je ukázat komplexní přístup k dvěma netradičním experimentům na kmitavý pohyb.
- Trna J.: Ruce ve fyzice, Veletrh 13, Plzeň 2008Lidské ruce mohou sloužit jako učební pomůcka ve výuce fyziky a přírodovědy. Zde se dočtete, jaké možnosti naše ruce mají.
- Vícha V., Slabý J., Šedivý P., Bouchner P.: Druhý rok projektu CZELTA – směry spršek kosmického záření, Veletrh 13, Plzeň 2008Tento článek navazuje na příspěvek na loňském Veletrhu nápadů učitelů fyziky 12 s názvem: CZELTA v Pardubicích. V prvním roce fungování stanice na Gymnáziu Pardubice, Dašická jsme se zaměřili na počítání událostí. V roce druhém jsme se naučili rekonstruovat směr příchodu spršky a začali na obloze hledat potenciální zdroje vysokoenergetického kosmického záření.
- Žák V.: Odhad ve fyzice a v životě, Veletrh 13, Plzeň 2008Obsahem příspěvku jsou náměty na odhad a budování představ o velikosti a množství, včetně zkušeností z realizace při výuce.
- Žilavý P.: Tajemství indukčního vařiče, Veletrh 13, Plzeň 2008Co všechno se dá dělat s indukčním vařičem a jaké pokusy s ním lze předvést (nejen) v hodině fyziky.