O příspěvku
PDF ke staženíHrátky s bublinami
Příspěvek prezentuje několik jednoduchých receptů na hrátky s bublinami a výrobu pomůcek, které nám tuto činnost ulehčí.
Co k tvorbě bublin potřebujeme?
Než-li se pustíme do foukání bublin, měli bychom si připravit pár jednoduchých pomůcek.
Úplně nejjednodušší pomůckou jsou naše ruce. Do bublinového roztoku namočíme ruku a vytvoříme očko v ukazováčku a palce viz obrázek 2. Jiná alternativa je, že namočíme obě ruce do bublinového roztoku a vytvoříme oko spojením ujato-váčků a palců na obou rukách. Dalším hrátkám můžete popustit svou fantazii.
Obr. 1: Bublina z prstů
Základní pomůckou pro vyfukování bublin je brčko. Již v 17. stol. jsou na obrazech zobrazeny malé děti, jak vyfukují bubliny ze slámky. Jeden konec brčka namočíme do bublinového roztoku a do druhého konce lehce foukneme.
Obr. 2: Pomůcky pro tvorbu bublin
Dalšími jednoduchými pomůckami mohou být průmyslově vyráběny očka nebo si můžeme z drátu vyrobit různé tvary, jako jsou kruh, trojúhelník nebo čtverec. Výborně se osvědčila odstřižená PET-láhev jak od 0,5 l, tak od 1,5 l či 2 l nápoje. Pro další experimenty můžeme použít fakticky, vše co nám tvoří uzavřenou smyčku, např. drátěné ramínko, hula-hop obruč či nálevku.
K tvorbě velkých bublin si vyrobíme dvě různá oka. První oko je vyrobené z kovové tyčky, dvou jezdců, provázku a prstence.
Obr. 3: Velké oko
Druhý typ oka je na výrobu jednoduší, tvoří jej dvě duté tyčky (brčka) a provázek.
Obr. 4: Oko z brček
Malá kuchařka bublin
Tvorba roztoku bublin je malá alchymie, receptů na bublinové roztoky je mnoho, mně se osvědčily 3 níže uvedené. Každý se hodí na trošku jiné využití.
První roztok se hodí na extra velké bubliny, jak je vidět na obrázku 5, kde je použito očko vyrobené z brček. Dále můžeme pomocí tohoto bublinového roztoku, dětského bazénku a hula–hop obruče zavírat různé předměty, ale nejen ty do vnitřku bubliny jak je vidět na obrázku 6.
Obr. 5: Dlouhá bublina
Obr. 6: Kluk v bublině
Obr. 7: Bublina z ramínka
Obr. 8: Bublina z PET-lahve
Recept 1:
1 šálek = 250 ml
12 šálků vody
1 šálek mycí prostředek
1 šálek směsi kukuřičného a bramborového škrobu
2 lžíce kypřicího prášku
Recept 2:
3 šálky vody
1 šálek mycího prostředku
2 šálky glycerinu
Recept 3:
2 šálky mycího prostředek
4 šálky glycerin
1 šálek ovocného sirupu
Recept číslo dvě se hodí pro tvorbu velkých uzavřených bublin, které můžeme vyfukovat pomocí brček, ustřižených PET-lahví, nálevek či průmyslově vyrobených oček.
Poslední recept je na bublinový roztok, díky kterému můžeme vyfukovat velmi trvanlivé bubliny.
Pár rad na závěr
Nejlepší voda pro přípravu roztoků je dešťová, pokud není dešťová voda, dobře poslouží destilovaná voda, jestliže nemáte ani tu, pak použijte vodu z kohoutku, ale převařte ji. Jako nejlepší mycí prostředek se osvědčil Jar, levné mycí prostředky, které prodávají velké hypermarkety, nejsou vhodné. Pokud se rozhodnete dělat velké bubliny, tak se jako důležitý faktor ukazuje počasí. Bubliny se vám nebudou dařit za slunného počasí, naopak opravdu velké bubliny se vám budou dařit, jakmile bude pod mrakem.
Literatura
[2] http://web.mac.com/davidstein6314/bubblething1/home.html