První část příspěvku seznamuje s různými vědeckotechnickými aktivitami pro žáky školy i širokou veřejnost a zdrojem, kde jsou podrobněji popsány. Ve druhé části příspěvku je několik odzkoušených pokusů s jednoduchými pomůckami.
Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
V tomto příspěvku jsou stručně představeny nejzajímavější projekty realizované v rámci odborného programu Soustředění mladých matematiků a fyziků – konkrétně jde o tyto projekty: bublinologie, kouzlo okamžiku, theremin, planimetr, konferenční časomíra, digitální hodiny a plotter.
Příspěvek popisuje vývoj posílání zpráv na větší vzdálenost. Jsou uvedeny jednoduché experimenty ilustrující různé druhy přenosu. Na závěr je připojen scénář divadelního představení k tomuto tématu.
Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
Pět pokusů s hořlavými plyny (metan, propan), které demonstrují jejich vlastnosti a vlastnosti tekutin obecně. Příspěvek byl inspirován vystoupením Luciena McLellana na Physics on Stage 2004 v listopadu 2003, experimenty jsou upraveny na české podmínky.
Bublina vyfouknutá z malého bublifuku vytvoří tvar dokonalé koule. V našem příspěvku se však zaměříme na tvar hranatých bublin. Pomocí teorie grafů prozkoumáme, zda i hranaté bubliny respektují minimální povrch.