Veletrh 2, Plzeň 1997
Celý sborník konference ve formátu pdf
- Baník I.: Exotické kmitavé sústavy, Veletrh 2, Plzeň 1997Čtyři pokusy s netradičními oscilátory. V prvním se zkoumají nucené kmity a rezonance jablka na gumě, v dalších dvou se určuje perioda fyzického a torzního kyvadla z kolíčků na prádlo a brčka, v posledním je pak určována rychlost vodní střely z amplitudy a periody kmitající láhve.
- Baník I., Baník R.: Hra so silami – nitkové váhy, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na zhotovení jednoduchých vah z nitě a rozbor principu jejich funkce. Námět, jak zkoumat skládání sil pomocí trojramenných nitkových vah.
- Bdinková V.: Střípky z laboratoře malých debrujárů, Veletrh 2, Plzeň 1997Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
- Belluš M.: Rovnomerný priamočiary pohyb, Veletrh 2, Plzeň 1997Námět, jak zkoumat rovnoměrný přímočarý pohyb pomocí pomalu se pohybující vzduchové bubliny uzavřené v trubici s vodou.
- Bolek J.: Tři jednoduché pokusy, Veletrh 2, Plzeň 1997První pokus demonstruje působení vztlakové síly na balónek v proudu vzduchu z vysavače, druhý udává návod na výrobu karteziánka na dálkové ovládání a třetí ukazuje snížení tlaku po kondenzaci par v baňce.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Jednoduché pokusy a otázky kolem nich, Veletrh 2, Plzeň 1997Náměty na řadu jednoduchých pokusů s návrhem, jak s nimi ve výuce pracovat, s otázkami pro žáky a jejich stručným vysvětlením.
- Černá M.: Neviditelné ruce elektrického pole, Veletrh 2, Plzeň 1997Pět poutavých netradičních pokusů z elektrostatiky s využitím jednoduchých pomůcek. Uvedeny jsou dále otázkami pro žáky, rozbor a vysvětlení pozorovaných jevů.
- Drozd Z.: Elektronický elektroskop, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na konstrukci dvou typů detektoru elektrického náboje.
- Gocalová S.: Dvojkužeľ do kopca, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na realizaci pokusu, při kterém dvojkužel zdánlivě vyjíždí do kopce, včetně vysvětlení.
- Havel V.: Demonstrační měření krátkých časových intervalů, Veletrh 2, Plzeň 1997Uvedeny jsou tři návody, jak ve školních podmínkách měřit krátké časové intervaly - za prvé pomocí Millerova integrátoru, druhý návod využívá generátor přesné frekvence a čítač a jako poslední je uveden návod, jak zkonstruovat světelnou závoru.
- Kaštilová D.: Jednoduché setrvačníky, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na výrobu dřevěných setrvačníků.
- Kvapil L.: Proč letadlo létá?, Veletrh 2, Plzeň 1997Demonstrace působení vztlakové aerodynamické síly na model křídla.
- Lefner K.: Jednoduchá pomůcka pro Archimedův zákon, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na výrobu jednoduché pomůcky k ověření platnosti Archimédova zákona.
- Lepil O.: Fyzika okolo dynama na kolo, Veletrh 2, Plzeň 1997Pět pokusů s dynamem jízdního kola. První ukazuje, že se jedná o alternátor a demonstruje vznik střídavého napětí nízké frekvence, ve druhém se znázorňuje průběh indukovaného napětí, třetí pokus je věnován principu jednocestného usměrňovače, čtvrtý se zabývá přeměnami mechanické energie na elektrickou.poslední je ukázkou laboratorní úlohy.
- Lysenko V.: Elektrostatický motor, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na výrobu jednoduchého elektrostatického motoru, s nímž lze demonstrovat řadu jevů z elektrostatiky - elektrostatickou indukci, nabíjení a vybíjení kondenzátoru, silové působení na náboj v elektrostatickém poli.
- Macek M.: GeNeK I ve školních demonstracích, Veletrh 2, Plzeň 1997Popis funkce generátoru netlumených kmitů a čtyři experimenty s ním - demonstrace elektromagnetických kmitů, vznik rezonance oscilačních obvodů, závislost vazby oscilačních obvodů na vzájemné poloze cívek a jednoduchý vysílač.
- Ondrušek V.: Pokusy s jednoduchými pomůckymi, Veletrh 2, Plzeň 1997Tři pokusy -jak odčerpat olej z hladiny vody, jak ve dvou spojených lahvích dostat co nejrychleji vodu z jedné do druhé a jak si vyrobit raketu z plastových lahví.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly, Veletrh 2, Plzeň 1997Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.
- Pecen I.: Elektrostatický „mlynček“, Veletrh 2, Plzeň 1997Kvantitativní vyhodnocení experimentu s otáčejícím se elektrostatickým mlýnkem, určení úhlového zrychlení, odhad počtu elektronů narážejících na hrot za 1s.
- Podlahová V.: Laserové ukazovátko, Veletrh 2, Plzeň 1997Náměty, jak využít v optice laserové ukazovátko k demonstraci jevů jako je průchod světla různými prostředími, odraz, úplný odraz, lom, interference a jak ho využít k měření vlnové délky světla.
- Randa M.: Skákající prstenec trochu jinak, Veletrh 2, Plzeň 1997Vylepšení známého pokusu s prstencem vyskakujícím z cívky při sepnutí obvodu.
- Rauner K.: Rutherfordův rozptyl částic alfa, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na výrobu jednoduchého detektoru radioaktivního záření a na jeho použití při detekci rozptýlených α částic.
- Rojko M.: Střídavý proud, Veletrh 2, Plzeň 1997Návrh, jak lze učit o střídavém proudu na základní škole s využitím signálního generátoru, a popis experimentů s ním (záznam časového průběhu střídavého napětí a proudu, a to i usměrněného, modelování točivého magnetického pole v trojfázovém elektromotoru).
- Slabý M.: Hrajeme si s fyzikou, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na výrobu dřevěného hlavolamu, plechové píšťalky a dvou her pro jistou ruku.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod na výrobu dvou demonstračních pomůcek - k demonstraci tlakové síly v kapalině a elektrostatického filtru kouřových plynů.
- Svoboda M.: Několik netradičních pokusů z elektrostatiky, Veletrh 2, Plzeň 1997Tři pokusy z elektrostatiky. V prvním je návod na výrobu elektrostatického motoru, ve druhém je demonstrováno oddělení nábojů indukovaných na žácích pomocí elektrostatické indukce, třetí popisuje zelektrování kovové desky třením.
- Trna J.: Několik pokusů z mechaniky kapalin a plynů, Veletrh 2, Plzeň 1997Čtyři pokusy z mechaniky kapalin a plynů. První demonstruje Pascalův zákon, druhý principy létání a poslední dva jsou věnovány hydrostatickým paradoxům.
- Veselý M.: Od hraček k fyzice, Veletrh 2, Plzeň 1997Návod, jak vyrobit jojo z knoflíků, papírové postavičky pohybující se díky elektrostatickému působení a jak uspořádat závody ucházejících balónků.