O příspěvku

Tématické zařazení

Klíčová slova

Použití

  • SŠ/VŠ

Pomůcky

  • S opravdu jednoduchými pomůckami
PDF ke stažení

Proč letadlo létá?

Kvapil L.

Potřeby: Dvě špejle, špendlík, plastelína, lepidlo, korková zátka a tvrdý výkres.

Příprava: Vystřihneme pruh papíru s rozměry asi 200x30 mm, z kterého vytvarujeme profil křídla.Ve středu zátky uděláme hřebíkem otvor pro špejli a model křídla přilepíme na korkovou zátku. Špejli představující stojánek můžeme upevnit do stojánku nebo plastelíny, případně stojánek držíme v ruce. Obě špejle spojíme podle obrázku špendlíkem.

Nyní je nutné vyvážit rameno protizávažím – plastelínou.

Provedení: Foukáme-li na čelní-náběžnou hranu křídla, vzniká vztlaková aerodynamická síla, rovnováha je porušena – model křídla stoupá vzhůru – letadlo letí.

Kvapil L.: Proč letadlo létá? - image001.gif

Vysvětlení: Letadla mohou létat, protože proudící vzduch působící na profil křídla, musí nad křídlem proudit rychleji, jeho tlak klesá. Pod křídlem proudí vzduch pomaleji, jeho tlak je vyšší a tento rozdíl tlaku udržuje letadlo ve vzduchu.

Poznámka: U konců křídel proudí vzduch svisle vzhůru, to vypozorovali i ptáci (husy, čápi), proto létají za sebou v šipce. První pták z tohoto efektu nezíská nic, ostatní však letí v proudu vzduchu směřujícím vzhůru, proto se méně unaví. Vedoucí pták se občas střídá. Podobný úkaz vzniká i při letu v řadě za sebou.

Kvapil L.: Proč letadlo létá? - image003.gif

Literatura:

[1] kol. pracovníků UNESCO: Základy přírodních věd v pokusech. SPN, Praha 1971.