- Ambrožová M.: Bublinárium, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek nabízí praktické rady a vyzkoušené postupy pro přípravu a provádění efektních a zajímavých pokusů s bublinami.
- Baník I., Baník R.: Experimenty k téme: Povrchové jevy, Veletrh 9, Brno 2004
Devět jednoduchých pokusů demonstrující povrchové napětí vody.
- Bdinková V.: Střípky z laboratoře malých debrujárů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
- Bochníček Z.: Několik poznámek o povrchovém napětí, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je navržen alternativní středoškolský výklad vzniku povrchového napětí včetně doprovodných experimentů. Jsou uvedeny málo zmiňované důsledky existence povrchové energie a podrobněji je rozebrán problém plavání drobných předmětů na vodní hladině.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 6, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Nápady a náměty z odborného soustředění pro středoškoláky na téma: Síly a interakce. Podrobný popis měření síly, kterou je napínána struna, konstrukce Heronovy fontány a několika pokusů s povrchovým napětím vody.
- Jermář J.: Experimenty s digitálními siloměry Vernier, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku jsou představeny aktivity a rychlé demonstrační pokusy s digitálními siloměry Vernier. Důraz je kladen na rychlost, snadnost a přímočarost provedení, aby každý experiment bylo možné zařadit do vyučovací hodiny.
- Jílek M.: Praktické projekty ve výuce fyziky, Veletrh 10, Praha 2005
Příspěvek popisuje strukturu projektů vhodných pro doplnění výuky fyziky na střední škole (konkrétní ukázka: měření povrchového napětí vody) a studentský projekt výroby Magdeburských polokoulí.
- Kielbusová Z.: Experimenty u vody i ve vodě, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek obsahuje návody na čtyři jednoduché experimenty pro malé i velké, které lze realizovat nejen doma, ale i u vody.
- Kielbusová Z.: Několik hraničních experimentů, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek seznamuje s experimenty na pomezí fyziky, chemie a biologie, které jsou vhodné k rozvíjení mezipředmětových vazeb.
- Koudelková V.: Když máte dost peněz…, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány tři pomůcky (tlustá měděná trubka, hydrofobní sprej a gadolinium), které sice patří mezi pomůcky dražší, ale lze pomocí nich ukázat netradičním způsobem některé známé jevy. Popsány jsou zkušenosti s danou pomůckou, některé experimenty a uvedeno je i to, kde lze pomůcku koupit.
- Koudelková V., Konečný M., Polák Z.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma Voda – základ života, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek popisuje nejzajímavější projekty zpracované účastníky Soustředění mla-dých fyziků a matematiků.Konkrétně jde o tyto projekty: Lávová lampa, Vodní binární sčítačka, Nenewtonovské kapaliny, Stirlingův stroj a Vznášedlo.
- Kouhout J., Masopust P.: Hrátky s povrchovým napětím a kapilaritou, Veletrh 27, Olomouc 2022
Ačkoliv povrchové napětí a kapilarita patří ke klasickým konceptům řešeným v rámci středoškolské fyziky, jsou zde stále některé otázky a nejasnosti týkající se výuky tohoto tématu. V rámci příspěvku bude vedle stručného teoretického rozboru potíží týkajících se této problematiky představeno několik souvisejících experimentů. Budou rovněž uvedeny netradičně pojaté laboratorní práce zaměřené na stanovení povrchového napětí.
- Koupil J., Vícha V.: 1200 FPS, Veletrh 15, Praha 2010
Článek popisuje sérii záběrů, které se natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice
- Kubicová J.: Debrujárské pokusy v hodinách fyziky, Veletrh 5, Praha 2000
Návody na sedm velmi jednoduchých experimentů týkajících se povrcového napětí vody a atmosferického tlaku.
- Polák Z.: Pokusy s CD, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Měření mechanických a dalších vlastností CD, jednoduché pokusy s využití CD (celkem 13 návodů). Popis některých součástí CD mechaniky a osm pokusů s nimi.
- Rakovská M., Gál T.: Je voľný povrch vody pružný aj zdola?, Veletrh 1, Praha 1996
Pomocí jednoduchého pokusu je demonstrována existence povrchové blány vody, a to netradičně odspoda.
- Trna J.: Fyzika v peněžence, Veletrh 5, Praha 2000
35 velmi jednoduchých pokusů s mincemi z různých partií fyziky.
- Trna J.: Fyzika v krabičce zápalek, Veletrh 9, Brno 2004
Více než 40 jednoduchý fyzikálních experimentů s krabičkou od zápalek a několik námětů na mezipředmětové projekty.
- Trna J.: Polystyrénová fyzika, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Soubor 50 jednoduchých experimentů z různých oblastí fyziky s předměty z pěnového polystyrénu.
- Vícha V.: Hranaté bubliny, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Bublina vyfouknutá z malého bublifuku vytvoří tvar dokonalé koule. V našem příspěvku se však zaměříme na tvar hranatých bublin. Pomocí teorie grafů prozkoumáme, zda i hranaté bubliny respektují minimální povrch.