O příspěvku

Tématické zařazení

Klíčová slova

Použití

  • SŠ/VŠ

Pomůcky

  • S jednoduchými pomůckami
  • S běžným vybavením kabinetu
PDF ke stažení

Mechanická demonstrace Dopplerova efektu

Piskač V.

Příspěvek je popisem prototypu pomůcky demonstrující princip Dopplerova efektu.

Při demonstraci je použito zařízení vypouštějící v pravidelných intervalech kuličky, sada kuliček, nárazová deska a metronom.

Prototypové provedení: hliněné kuličky (na cvrnkání) jsou vypouštěny konstrukcí vyrobenou ze stavebnice MERKUR (motorek pohání velké kolo s děrami v disku, kterými propadávají kuličky ze zásobníku) na nakloněnou rovinku (z výstražné tabule). Po spuštění zařízení postavím kuličkám do cesty nárazovou desku (krabičku od magnetofonové kazety) tak, aby odrážela kuličky kolmo k jejich původní trajektorii (jinak by následně zavazely).

Nastavím metronom na frekvenci shodnou s frekvencí úderů kuliček do desky a nechám jej v provozu. Poté znovu naplním zásobník, ale deskou nyní pohybuji proti směru pohybu kuliček – frekvence nárazů se zvýší. Když následně pohybuji deskou opačným směrem, frekvence se sníží. Změny frekvencí jsou dobře slyšitelné díky metronomu.

Poznámky:

1. Nejtěžší je vyrobit zařízení pro vypouštění kuliček; provedení z Merkuru je pouze provizorní, přesto si však myslím, že je nutné nějakým způsobem využít při jeho konstrukci rovnoměrně jdoucího motorku.

2. Náraz kuličky do desky by měl být dobře slyšitelný, lze použít obdélníkový podnos z nerezové oceli, skleněnou tabulku, v nouzi i obyčejnou sklenici (náraz musí být hlasitější než hluk motorku a pohyb kuliček).