- Piskač V.: Amatérská astronomie s fotoaparátem, Veletrh 14, Brno 2009
Cílem článku je ukázat některé z možností, které nabízí současná technika (tj. digitální fotoaparát v kombinaci s počítačem) při sledování jevů na obloze.
- Piskač V.: Barevné čelovky a spousta mikrofonů, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek se zabývá dvěma okruhy experimentů – nejprve seznamuje s novými výkonovými svítivými diodami a možnosti jejich využití při výuce „obyčejné“ i „barevné“ optiky. Poté rozebírá možnosti měření krátkých časových intervalů pomocí zvukového záznamu.
- Piskač V.: Fyzikálního šuplíku 007, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány experimenty, kterými lze žáky (jak na základní, tak na střední škole) seznámit se základními pojmy elektrodynamiky – elektrickým odporem, odporem vodiče a měrným odporem.
- Piskač V.: Led – přítel fyzika, Veletrh 10, Praha 2005
Popis několika anomálií vody a ledu a zajímavé experimenty, které je demonstrují - změna objemu při tání a tuhnutí, relegace ledu, postup zamrzaní nádoby s vodou a polarizační vlastnosti ledu
- Piskač V.: Low-cost hi-tech, Veletrh 7, Praha 2002
Autor se ve svém příspěvku pokusil sloučit dva přístupy současné výuky fyziky: hi-tech, tj. špičkové vybavení (mobilní telefon, cyklistý tachometr, reproduktory) a low-cost, tj. pomůcky téměř zadarmo.
- Piskač V.: Mechanická demonstrace Dopplerova efektu, Veletrh 4, Příbram 1999
Popis prototypu mechanické pomůcky (vyrobené ze stavebnice Merkur) k demonstraci Dopplerova jevu.
- Piskač V.: Ohňová show podle Luciena McLellana, Veletrh 9, Brno 2004
Pět pokusů s hořlavými plyny (metan, propan), které demonstrují jejich vlastnosti a vlastnosti tekutin obecně. Příspěvek byl inspirován vystoupením Luciena McLellana na Physics on Stage 2004 v listopadu 2003, experimenty jsou upraveny na české podmínky.
- Piskač V.: Ohřev vodiče průchodem proudu, Veletrh 11, Olomouc 2006
Příspěvek popisuje názorné demonstrační experimenty zaměřené na tepelné účinky elektrického proudu a na změnu odporu vodiče s teplotou.
- Piskač V.: Střídavý proud, Veletrh 5, Praha 2000
Popis ůskalí, která skrýtá výuka střídavého proudu na ZŠ a SŠ, a praktické náměty, jak se s nimi vypořádat. Problémová úloha na závěr.
- Piskač V.: Tři nové experimenty, Veletrh 12, Praha 2007
První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.
- Piskač V.: Vodorovný a šikmý vrh, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek je zaměřen na demonstrační experimenty, pomocí kterých lze s žáky podrobně rozebrat vlastnosti vodorovného a šikmého vrhu.
- Piskač V.: W. L. Bragg: Elektřina, Veletrh 6, Olomouc 2001
Tři experimenty podle W. L. Bragga. Konstrukce loďky s cívkou „poháněné“ magnetem plovoucí v elektrolytu. Demonstrace funkce elektromotorku jako dynama, signalizace směru proudu pomocí LED. Kreslení elektřinou pomocí roztoku jodidu draselného v tekutém škrobu.
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 001, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek prezentuje tři okruhy experimentů, které byly během minulého roku zveřejněny na autorových stránkách „Fyzikální šuplík“. Přináší několik poznámek k výuce magnetostatiky, k využití termistorů ve výuce a návod na stavbu jednoduché laserové závory pro precizní měření času.
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 002, Veletrh 17, Praha 2012
Přípěvek seznamuje se dvěma soubory pomůcek pro demonstrační experimenty – „Vodič v magnetickém poli“ a „Lepenkové vozíky“.
- Piskač V.: Z fyzikálního šuplíku 003, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Přípěvek seznamuje s demonstračními pomůckami pro výuku elektrostatiky – úvodní experimenty při zavádění pojmu elektrická síla a náboj, piezoelektrické zdroje náboje a demonstrační elektroskopy.
- Piskač V.: Z Fyzikálního šuplíku 005, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek je zaměřen na dva nové soubory demonstračních pomůcek - pomalé elektrické vozíky pro výuku kinematiky a zdroje pro demonstraci usměrnění střídavého napětí.
- Piskač V.: Z Fyzikálního šuplíku 006, Veletrh 21, Brno 2016
V článku jsou stručně popsány 3 učební pomůcky z oblasti elektřiny a magnetismu. Příspěvek se zaměřuje na využití ve výuce, podrobné návody ke stavbě a využití jsou popsány na autorových stránkách.