- Beňuška J.: Od popularizácie fyziky k vyučovacej hodine, Veletrh 19, Cheb 2014
V tomto příspěvku jsou stručné informace o dosavadní činnosti Centra popularizace fyziky a popis čtyř experimentů.
- Böhm P., Jermář J.: Experimenty z Přírodovědných Inspiromatů, Veletrh 20, Praha 2015
V článku jsou popsány tři náměty na experimentování se žáky: I. Dlouhodobé měření venkovní intenzity osvětlení (podařilo se nám tak zachytit například zatmění Slunce). II. Modelování kmitavého pohybu metodou „od oka“. III. Ochrana před UV zářením.
- Drozd Z., Mandíková D., Štumpfová P., Houfková J.: Kýblokmity – jak na pokusy s kmitáním netradičním způsobem, Veletrh 27, Olomouc 2022
Mechanické kmitání je důležitou součástí mechaniky. Jako ke každému fyzikálnímu tématu i ke kmitání je vhodné zařadit experimenty. V příspěvku se zabýváme náměty na experimentování s poněkud netradičními pomůckami, které jsou ale vždy k dispozici – s kbelíky. Jde sice o tytéž experimenty, jaké lze předvádět se zmíněnými závažíčky, nitěmi a pružinami, vzhledem k netradičním pomůckám ale vzbudí zájem žáků.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: Jáma a kyvadlo, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je popsán experiment sestavený na jarním soustředění na Malé Hraštici. S jednoduchými pomůckami bylo sestaveno kyvadlo, na kterém lze zkoumat a proměřit kmity s větší amplitudou. Následně byla konstrukce zlepšována, aby se minimalizovaly chyby měření.
- Horváth P.: Mechanické kmitanie, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku se zabýváme kyvadlem a také, jak s jednoduchými pomůckami objasnit a utvrdit pojmy popisující mechanické kmitání.
- Hrdý J., Šiková M.: Moderní počítačové metody při výuce fyziky na SŠ, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Tento příspěvek podává stručný přehled problematiky a významu pro výuku fyziky tzv. „statických“ počítačových animací, a to včetně více než desíti praktických ukázek jejich různého provedení.
- Jermář J.: Experimenty s USB teploměrem Vernier Go!Temp a se sonarem Vernier Go!Motion, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku je popsána aktivita „soutěž teploměrů“ realizovaná pomocí USB teplo-měru Vernier Go!Temp a dvě aktivity s USB sonarem Vernier Go!Motion – měření kmitání závaží na pružině a tzv. „napodobování grafu“.
- Kácovský P.: Videoanalýza v době chytrých telefonů, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek představuje využití videoanalýzy ve středoškolské fyzice, a to včetně tipů, které usnadňují začlenění této techniky do výuky.
- Kodejška Č.: SCLPX - Fyzikální experimenty se zvukovou kartou PC, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Fyzikální experimenty prováděné pomocí moderních měřících zařízení a zejména pak využívající počítače jsou pro studenty často atraktivnější než experimenty klasické. Tato práce se zabývá návrhem fyzikálních experimentů, ve kterých lze s úspěchem využít zvukovou kartu počítače jako měřícího zařízení.
- Konečný P.: Z jídelního lístku Fyzikální kavárny při ÚFE PŘF MU aneb Kundtova a Rubensova trubice, Veletrh 12, Praha 2007
Nejefektnější demonstrace stojatého vlnění v plynu a možná jedna z nejefektnějších demonstrací ve fyzice vůbec, je stojaté vlnění na Rubensově trubici. Poněkud méně experimentálně náročná, ale také méně efektní, je demonstrace stojatého vlnění pomocí Kundtovy trubice. Kundtova trubice zobrazuje stojaté vlnění „otiskem“ kmitajícího vzduchu do vhodného granulárního materiálu, Rubensova trubice zobrazuje akustický tlak pomocí plamínků hořícího plynu unikajícího z řady malých otvorů podél trubice. V obou případech mohou zvídavější žáci objevit jevy, jejichž interpretace není jednoduchá a které byly svého času předmětem diskuse známých fyziků v odborných časopisech. S postupem doby se na závěry tehdejší diskuse, zdá se, poněkud zapomnělo a příslušné práce jsou málo citovány. Cílem článku je tuto oblast připomenout a doplnit o některé experimentální zkušenosti autora.
- Kratochvíl P.: Akustické a kmitavé pokusy, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek nabízí návody na výrobu několika netradičních hudebních nástrojů. Demonstruje vznik zvuku v různých typech hudebních nástrojů za pomoci plastových trubek.
- Lepil O.: Videoanalýza fyzikálních dějů, Veletrh 9, Brno 2004
Videoanalýza různých mechanických pohybů (kmitání pružiny, kyvadlo, chaotický pohyb, ...) pomocí volně šířitelných programů.
- Pavel J.: Dnešní běžné výrobky ve fyzikálních experimentech, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku jsou popsány experimenty s neodymovými magnety, Fresnelo-vou čočkou a štítkem pro elektronickou ochranu zboží.
- Pecen I., Koubek V., Horňanský Ľ.: Kmitanie magnetky v homogénnom magnetickom poli., Veletrh 1, Praha 1996
Ověření hypotézy, že kmitání magnetky v homogenním magnetickém poli je analogické kmitání kyvadla v gravitačním poli. Proměření závislosti a matematické zpracování.
- Piskač V.: Tři nové experimenty, Veletrh 12, Praha 2007
První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.
- Reichl J.: Experimenty se systémem firmy Vernier, Veletrh 15, Praha 2010
V případě zkoumání některých fyzikálních dějů a jevů může být problematické experiment vyhodnotit bez použití měřicího přístroje. Jednou z možností, jak reálné experimenty vyhodnocovat, je i použití sond firmy Vernier. V příspěvku jsou popsány některé experimenty, které lze s tímto systémem provádět.
- Reichl J.: Využití systému firmy Vernier při řešení úloh, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěcku budou popsány možnosti využití dataloggeru LabQuest od firmy Vernier a sady čidel pro měření různých fyzikálních veličin.
- Richterek L., Jakl P.: Easy Java Simulations aneb vlastní applety (poměrně) snadno a rychle, Veletrh 13, Plzeň 2008
V příspěvku je popsáno volně dostupné prostředí Easy Java Simulations (dále EJS) a na čtyřech konkrétních příkladech jsou ilustrovány možnosti jeho využití k numerickému řešení fyzikálních úloh.
- Špulák F.: Kmity a vlnění, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku je uvedeno několik experimentů týkajících se kmitání a vlnění: kmity tělesa na vzduchovém sloupci, kmity zkumavky ponořené v kapalině, kmity kapaliny v U-trubici, kmity tělesa na struně, demonstrace Dopplerova jevu, rezonance.
- Tesař J., Bartoš P.: Kmitavý pohyb trochu jinak, Veletrh 13, Plzeň 2008
Cílem tohoto příspěvku je ukázat komplexní přístup k dvěma netradičním experimentům na kmitavý pohyb.
- Válek J., Sládek P.: Jak znázornit 2D kmity a Lissajousovy obrazce pomocí 3D projekce, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek prezentuje možnosti dynamického modelování vyvinuté pomocí PHP pro skládání navzájem kolmých souměřitelných kmitů v rovině, které je doplněné o skutečný 3D model realizovatelný na průhledné folii, jehož projekcí do 2D lze výsledky se studenty ověřit.
- Vícha V.: Využití mikrofonu k měřením v mechanice, Veletrh 9, Brno 2004
Dvě laboratorní úlohy, ve kterých mikrofon připojený na zvukovou kartu počítače slouží k přesnému měření krátkých časů.
- Vochozka V., Tesař J.: Videoanalýza kmitavého pohybu TRASKERem, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek seznamuje čtenáře s třemi úlohami, ve kterých je použita videoanalýza k získání dat z měření. První část příspěvku porovnává metodu měření koeficientu útlumu pružiny pomocí videanalýzy v TRACKERU a optické závory s programem Phywe Cobra 3. Analýza matematického kyvadla představuje úlohu s velkou dobou trvání, kde Tracker automaticky vyhodnotí celý experiment. Následující část nastiňuje měření koeficientu útlumu v U-trubici a je komplexním vyhodnocením celého experimentu pomocí softwaru TRACKER.