- Koupil J., Vícha V.: 1200 FPS, Veletrh 15, Praha 2010
Článek popisuje sérii záběrů, které se natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice
- Vícha V., Žilavý P.: Demonstrační experimenty s detektorem MX-10, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Polovodičový detektor Medipix/Timepix je unikátní detekční systémem ionizujícího záření vyvinutý v CERNu.V letošním roce začal být detektor s označením MX-10 včetně software a příslušenství k demonstracím vyráběn a distribuován českou firmou. V našem příspěvku předvedeme několik pokusů vhodných pro střední, ale i základní školy, ukazujících novou kvalitu v zobrazení a vyhodnocení ionizujícího záření.
- Vícha V.: Detekce neutronů s MX-10, Veletrh 25, Praha 2020
Částicová kamera MX-10 může po doplnění konvertorem sloužit také k detekci neutronů. Článek se zabývá právě experimenty s neutrony, které mají přímý vztah např. k řízení jaderných reaktorů.
- Vícha V., Slabý J., Šedivý P., Bouchner P.: Druhý rok projektu CZELTA – směry spršek kosmického záření, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento článek navazuje na příspěvek na loňském Veletrhu nápadů učitelů fyziky 12 s názvem: CZELTA v Pardubicích. V prvním roce fungování stanice na Gymnáziu Pardubice, Dašická jsme se zaměřili na počítání událostí. V roce druhém jsme se naučili rekonstruovat směr příchodu spršky a začali na obloze hledat potenciální zdroje vysokoenergetického kosmického záření.
- Vícha V.: Fyzikální bludiště a další aktivity z doby koronavirové, Veletrh 26, Brno 2021
Příspěvek pojednává o aktivitách určených pro cvičení z fyziky v sekundě osmiletého gymnázia v době pandemie. Jako domácí práci dostali žáci úkol splnit řadu fyzikálních úkolů, aby prošli třemi cestami Fyzikálního bludiště. Pro prezenční výuku jsou zahrnuty takové fyzikální aktivity, aby bylo možné plnit je pod širým nebem, a tudíž bez respirátorů. Patří mezi ně měření rychlosti vozidel, videoměření, fyzikální vycházka, model Sluneční soustavy či měření výšek a délek.
- Vícha V.: Hranaté bubliny, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Bublina vyfouknutá z malého bublifuku vytvoří tvar dokonalé koule. V našem příspěvku se však zaměříme na tvar hranatých bublin. Pomocí teorie grafů prozkoumáme, zda i hranaté bubliny respektují minimální povrch.
- Koupil J., Vícha V.: Jako zpomalený film …, Veletrh 16, Olomouc 2011
Článek popisuje sérii záběrů, které jsme natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice.
- Vícha V., Jurica J.: Mapujeme geomagnetické pole, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek je zaměřen na mapování magnetického pole Země jednak lokálně za pomoci buzoly a školního teslametru Vernier, a poté globálně za pomoci dat z teslametrů umístěných na družici Proba-V. Článek dává do souvislosti globální mapy geomagnetického pole s mapami radiačního pozadí ve výšce 820 km nad Zemí.
- Vícha V., Formánek P.: Náhoda v chování fyzikálních objektů, Veletrh 10, Praha 2005
Popis vlnově-částicového dualismu elementárních částic a elektronového mikroskopu, program demonstrující vznik interference elektronů, popis stavby Daltonovy desky jako mechanického modelu náhodného procesu.
- Vícha V., Faikl T.: Postřelené špalíky, Veletrh 22, Olomouc 2017
Jestliže diabolka vystřelená svisle vzhůru zasáhne dřevěný špalík podepřený na obou krajích, špalík vyletí a roztočí se. Při zásahu blízko těžiště se roztočí méně a při zásahu dál od těžiště se roztočí více. Když na videozáznamu porovnáme výšky, kam špalík vystoupí v prvním a ve druhém případě, je prokazatelné, že rychle roztočený špalík vyletí výše. Příspěvek se zabývá řešením tohoto problému.
- Vícha V., Kaplan M.: Radiační pozadí na Zemi, v letadle a na oběžné dráze, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku jsou prezentovány výsledky měření radiačního pozadí detektorem MX10 na povrchu Země a v dopravním letadle a měření pixelovým detektorem stejného typu na družici.
- Vícha V., Formánek P.: Termováček, Veletrh 11, Olomouc 2006
Některé kapaliny lze za určitých podmínek udržet v nestabilní kapalné fázi i za teplot a tlaků nižších, než jsou jejich hodnoty v trojném bodě. Pak lze vyvolat rychlou krystalizaci, při níž dojde k uvolnění vnitřní energie a k zahřátí. Jednoduchá měření spojená s tímto jevem lze demonstrovat např. na termováčku
- Vícha V.: Ukázka laboratorních prací měřených soupravou ISES, Veletrh 7, Praha 2002
Ukázka tří laboratorních úloh měřených soupravou ISES: kulička na nakloněné rovině, volný pád - výpočet z volného pádu, vybíjecí křivka kondenzátoru
- Vícha V.: Vizualizace radioaktivity pro sekundu s detektorem MX-10, Veletrh 19, Cheb 2014
MX-10 je unikátní detektor radioaktivity, který může sloužit jako radiační kamera s výstupem na dataprojektor (pro demonstrační pokusy), nebo s výstupem na monitor notebooku (laboratorní práce studentů). V příspěvku je popsána zkušenost s využitím detektoru k vizualizaci radioaktivity ve cvičení z fyziky v sekundě osmiletého Gymnázia Pardubice Dašická.
- Vícha V.: Vrtule v laboratorních úlohách, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Tři náměty na laboratorní práce (Otáčivý pohyb, Vrtule a monitor, Tažná síla vrtule) a jedna problémová experimentální úloha (Vrtule jako setrvačník) s využitím jednoduché vrtulky
- Vícha V.: Využití mikrofonu k měřením v mechanice, Veletrh 9, Brno 2004
Dvě laboratorní úlohy, ve kterých mikrofon připojený na zvukovou kartu počítače slouží k přesnému měření krátkých časů.
- Vícha V.: Záhada Střelkového mysu, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Které fyzikální experimenty mají odlišný výsledek na jižní a na severní polokouli? Příspěvek popisuje několik experimentů provedených (či pozorovaných) v Kapském Městě a okolí týkajících se zdánlivého pohybu Slunce, ročního období, chování buzoly a měření radiačního pozadí.
- Vícha V.: Zpracování dat naměřených pixelovým detektorem, Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek ukazuje možnost, jak mohou žáci frontálně na libovolném množství počítačů zpracovávat data naměřená pixelovým detektorem bez připojeného detektoru. Zájemci si pro tento účel mohou stáhnout upravený software „Pixelman bez detektoru“ a také pracovní listy „Radioaktivita pro ZŠ“ s předem naměřenými daty.