- Baník I.: Exotické kmitavé sústavy, Veletrh 2, Plzeň 1997
Čtyři pokusy s netradičními oscilátory. V prvním se zkoumají nucené kmity a rezonance jablka na gumě, v dalších dvou se určuje perioda fyzického a torzního kyvadla z kolíčků na prádlo a brčka, v posledním je pak určována rychlost vodní střely z amplitudy a periody kmitající láhve.
- Bdinková V.: Fyzikální hračky z odpadového materiálu, Veletrh 5, Praha 2000
12 návodů na výrobu pěkných fyzikálních hraček se stručným vysvětlením činnosti.
- Boček V.: Elektřina vlastníma rukama, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek představuje experimenty z elektřiny a magnetismu, které jsou efektní a zároveň jednoduché na konstrukci. Lze je využít v rámci fyzikálních kroužků nebo jako didaktickou pomůcku.
- Boček V.: Magnety a cívky s proudem, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Prozkoumáme síly působící na magnet, který je umístěný do magnetického pole cívky, tzv. elektromagnetické kyvadlo. Postupným vypínáním a zapínáním proudu, který prochází cívkou, budeme hledat rezonanční frekvenci kyvadla.
- Drozd Z., Mandíková D., Štumpfová P., Houfková J.: Kýblokmity – jak na pokusy s kmitáním netradičním způsobem, Veletrh 27, Olomouc 2022
Mechanické kmitání je důležitou součástí mechaniky. Jako ke každému fyzikálnímu tématu i ke kmitání je vhodné zařadit experimenty. V příspěvku se zabýváme náměty na experimentování s poněkud netradičními pomůckami, které jsou ale vždy k dispozici – s kbelíky. Jde sice o tytéž experimenty, jaké lze předvádět se zmíněnými závažíčky, nitěmi a pružinami, vzhledem k netradičním pomůckám ale vzbudí zájem žáků.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 4: tíhové zrychlení stokrát jinak, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek předkládá sedm námětů na pokusy vyzkoušených i nově vyvinutých na jarním soustředění pro budoucí a současné učitele fyziky. V úlohách nejde o co nejpřesnější měření, spíše o to, jak si na úloze změřit gravitační zrychlení mohou žáci a studenti procvičit leccos z mechaniky.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Holubová R.: Když si fyzik chce hrát, vymyslí ASTROJAX, Veletrh 9, Brno 2004
Popis dvou moderních hraček (Beyblade, Astrojax). Využití Astrojaxu k ukázce pohybu planet a chaotického pohybu dvojitého kyvadla. Příspěvek obsahuje i výpočet polohy kuliček při orbitálním pohybu.
- Horváth P.: Mechanické kmitanie, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku se zabýváme kyvadlem a také, jak s jednoduchými pomůckami objasnit a utvrdit pojmy popisující mechanické kmitání.
- Houfková J., Mandíková D.: Fyzika v krabičce, Veletrh 17, Praha 2012
Krabičku o rozměrech 10,2 cm × 6,2 cm × 2,2 cm jsme naplnily pomůckami, se kterými lze předvést přes šedesát demonstrací různých fyzikálních jevů. V příspěvku představujeme obsah krabičky a vybrané pokusy provedené s jejím obsahem.
- Koudelková V.: Několik netradičních pokusů z magnetismu, Veletrh 13, Plzeň 2008
V příspěvku jsou popsány tři netradiční pokusy z magnetismu – použití LED pro demonstraci elektromagnetické indukce, demonstrace diamagnetismu a magnetické kyvadlo brzděné vířivými proudy.
- Koudelková V., Cach R., Polák Z., Reichl J.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma Co věděli už staří Řekové…a víme to taky?, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek popisuje sedm z 18 projektů, které zpracovali účastníci Soustředění mladých fyziků a matematiků v Kořenově. Jedná se o tyto projekty: Heronovy vynálezy, Levitující motor, Pythagorejské ladění, Rádio pro trosečníka, Světelná komunikace, Vlna z kyvadel a Vodní integrátor.
- Koudelková V., Čermáková A., Houfková J., Juchelková D., Kielbusová Z., Polák Z., Reichl J., Trhlíková H., Vágnerová K.: Science on Stage 2022 pohledem českých účastníků, Veletrh 27, Olomouc 2022
Festival Science on Stage se v roce 2022 konal v Praze, účastnilo se ho proto 40 českých učitelů (a další stovky českých návštěvníků). Příspěvek popisuje vybrané experimenty, které zaujaly českou výpravu nebo které na místě měly velký ohlas.
- Koupil J.: Pružné či nepružné beranidlo?, Veletrh 10, Praha 2005
Jednoduchý experiment, při kterém se snažíme shodit postavený kvádr koulí na závěsu, jeho matematický rozbor a měření s využitím videozáznamu.
- Krejčí J., Šutová M., Dvořák L.: Využití mobilních technologií ve výuce fyziky na ZŠ, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek pojednává o využití tabletů a chytrých telefonů ve výuce fyziky na základní škole a představí blíže několik vybraných užitečných aplikací.
- Lepil O.: Videoanalýza fyzikálních dějů, Veletrh 9, Brno 2004
Videoanalýza různých mechanických pohybů (kmitání pružiny, kyvadlo, chaotický pohyb, ...) pomocí volně šířitelných programů.
- Lustig F., Svoboda M., Hejnová E.: Vzdálené laboratoře na Přírodovědecké fakultě UJEP Ústí nad Labem a na Matematicko-fyzikální fakultě UK Praha, Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek přináší informaci o nových vzdálených experimentech na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a o inovaci vzdálených laboratoří na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Hlavní přínosem příspěvku je předložit souhrnný seznam funkčních vzdálených experimentů na obou pracovištích.
- Machovič Ľ., Baník I.: Motivačné pokusy z mechaniky, Veletrh 10, Praha 2005
Náměty na tři „exotická“ kyvadla, která lze realizovat s běžnými pomůckami
- Patč B.: Pokusy s kyvadly, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly II, Veletrh 10, Praha 2005
Soubor pokusů s různými druhy kyvadel a ověřování závislostí doby kmitu na jejich parametrech a na vlivu prostředí.
- Polák Z.: Pokusy s CD, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Měření mechanických a dalších vlastností CD, jednoduché pokusy s využití CD (celkem 13 návodů). Popis některých součástí CD mechaniky a osm pokusů s nimi.
- Rauner K.: Několik demonstračních pokusů z magnetismu, Veletrh 1, Praha 1996
Šest pokusů z magnetismu. V prvním je demonstrováno působení Lorentzovy síly na nápravu kroužící po permanentním magnetu, ve druhém je popsaná výroba elektrolytického motoru. Třetím, čtvrtý a pátý pokus využívá existenci Curieova bodu ke konstrukci motoru přerušovače a kyvadla. V šesté části je ukázáno, jak se s pomocí jednoduchých pomůcek dá vytvořit, snímat a mazat magnetický záznam.
- Šabatka Z.: Vybrané experimenty v rotujících soustavách, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek popisuje netradiční experimenty v rotujících soustavách. Jedná se především o různé modifikace pokusu s kónickým kyvadlem. Je nastíněno jak jejich teoretické odvození, tak praktické provedení.
- Trna J.: Fyzika v lékárničce, Veletrh 6, Olomouc 2001
30 jednoduchých pokusů s injekčními stříkačkami z různých partií fyziky.
- Wilke H.: Zajímavé pokusy s keramickými magnety, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik pokusů s keramickými magnety. Zkoumání pohybu kruhového magnetu po železné tyčce. Konstrukce různých spřažených kyvadel. Modelování Brownova pohybu, difúze, krystalizace elektrického proudu a magnetických indukčních čar. Zkoumání magnetického pole cívky s proudem. Demonstrace principu elektromagnetické pumpy.
- Žák V.: Tíhové zrychlení na několik žákovských způsobů, Veletrh 23, České Budějovice 2018
V příspěvku jsou popsány a diskutovány tři žákovské experimenty, na jejichž základě je možné přibližně určit velikost tíhového zrychlení. Jedná se o experiment s padající kuličkou, kyvadlem a pružinovým oscilátorem.