- Baník I.: Exotické kmitavé sústavy, Veletrh 2, Plzeň 1997
Čtyři pokusy s netradičními oscilátory. V prvním se zkoumají nucené kmity a rezonance jablka na gumě, v dalších dvou se určuje perioda fyzického a torzního kyvadla z kolíčků na prádlo a brčka, v posledním je pak určována rychlost vodní střely z amplitudy a periody kmitající láhve.
- Baník I., Machovič Ľ.: Vynútené kmity - netradičné experimenty, Veletrh 3, Praha 1998
Zkoumání rezonanční křivky židle kmitající na dvou gumách. Další náměty jak demonstrovat rezonanci s běžnými pomůckami (smeták na gumě, jablko na niti, cívka a magnet).
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 4 – tentokrát o zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Nápady a náměty ze dvou studentských soustředění: co vše může hrát, jak měřit rychlost zvuku jednoduchými prostředky i s pomocí počítače, rezonance strun na kytaře a kmitů vzduchu v láhvi, snímání kmitů struny, konstrukce různých reproduktorů.
- Holubová R.: Co všechno můžeme slyšet, Veletrh 7, Praha 2002
16 jednoduchých experimentů týkajících se akustiky.
- Hubáček Z.: Vibrátory, jak je děti neznají, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek pojednává o některých průmyslových využitích vibrací a seznamuje posluchače s návodem na výrobu jednoduchých modelů a modelových situací.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Historické pokusy s elektromagnetickou vlnou a dnešní technické možnosti, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí historické experimenty týkající se elektromagnetického vlnění. Podstatná část příspěvku je věnována různým experimentům s Lecherovým vedením.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Měříme rychlost zvuku v kovech, v plynech i v kapalinách, Veletrh 27, Olomouc 2022
S mobilem, metrem, kalafunou a svěrákem můžeme měřit rychlost zvuku pro ocel, mosaz, hliník i plast. Hodnoty se od tabelovaných liší o jednotky procent. V laboratoři lze uskutečnit rezonanční měření v několik decimetrů dlouhém kovovém vzorku, ve sloupci plynu i v kapalině.
- Konečný P.: Z jídelního lístku Fyzikální kavárny při ÚFE PŘF MU aneb Kundtova a Rubensova trubice, Veletrh 12, Praha 2007
Nejefektnější demonstrace stojatého vlnění v plynu a možná jedna z nejefektnějších demonstrací ve fyzice vůbec, je stojaté vlnění na Rubensově trubici. Poněkud méně experimentálně náročná, ale také méně efektní, je demonstrace stojatého vlnění pomocí Kundtovy trubice. Kundtova trubice zobrazuje stojaté vlnění „otiskem“ kmitajícího vzduchu do vhodného granulárního materiálu, Rubensova trubice zobrazuje akustický tlak pomocí plamínků hořícího plynu unikajícího z řady malých otvorů podél trubice. V obou případech mohou zvídavější žáci objevit jevy, jejichž interpretace není jednoduchá a které byly svého času předmětem diskuse známých fyziků v odborných časopisech. S postupem doby se na závěry tehdejší diskuse, zdá se, poněkud zapomnělo a příslušné práce jsou málo citovány. Cílem článku je tuto oblast připomenout a doplnit o některé experimentální zkušenosti autora.
- Lepil O.: Vlníme podélně i příčně, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis konstrukce budiče pomalých mechanických kmitů a generátoru pomalých kmitů, jejich využití při demonstraci rezonance pružinového oscilátoru a demonstrace podélného a příčného stojatého vlnění.
- Macek M.: GeNeK I ve školních demonstracích, Veletrh 2, Plzeň 1997
Popis funkce generátoru netlumených kmitů a čtyři experimenty s ním - demonstrace elektromagnetických kmitů, vznik rezonance oscilačních obvodů, závislost vazby oscilačních obvodů na vzájemné poloze cívek a jednoduchý vysílač.
- Marenčáková A., Teplanová K.: Projekt „Nitkový telefón“, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce nitkového telefonu. Praktické zkoumání toho, jaký vliv na kvalitu přenosu zvuku má tvar mluvítka a naslouchátka, materiál, tvar a způsob uchycení spojovací šňůry a membrány.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.
- Patč B.: Rezonance LC obvodů v jednoduchém provedení, Lodgeův pokus, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek popisuje pomůcky, podmínky jejich uspořádání a demonstraci rezonance jednoduchých LC obvodů.
- Patč B.: Rezonance pokaždé jinak, Veletrh 5, Praha 2000
Několik experimentů s různými oscilátory - rezonance a rázy s elektricky nabitými kyvadly, s magnety zavěšenými na nitích a s deformačními kyvadly s magnetickou vazbou, rezonance mechanického deformačního kyvadla a hliníkové fólie s reproduktorem
- Reichl J.: Panská fyzika 4, Veletrh 8, České Budějovice 2003
19 jednoduchých pokusů s krabičkami od filmů a jeden bonusový o těžišti
- Špulák F.: Kmity a vlnění, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku je uvedeno několik experimentů týkajících se kmitání a vlnění: kmity tělesa na vzduchovém sloupci, kmity zkumavky ponořené v kapalině, kmity kapaliny v U-trubici, kmity tělesa na struně, demonstrace Dopplerova jevu, rezonance.
- Trna J.: Fyzika v krabičce zápalek, Veletrh 9, Brno 2004
Více než 40 jednoduchý fyzikálních experimentů s krabičkou od zápalek a několik námětů na mezipředmětové projekty.
- Voglová K.: Měření délky zvukovodu pomocí rezonance, Veletrh 27, Olomouc 2022
Z délky a známé frekvence je možné dopočítat rychlost zvuku. Otázkou je, zda je možné postupovat i opačně a ze známé frekvence a rychlosti dopočítat délku trubice. Je pak možné změřit délku zvukovodu? V příspěvku je popsán jednoduchý pokus, který měření umožňuje.