- Bdinková V.: Zlomky z celotáborové hry 2.republikového tábora malých debrujárů - Budislav u Litomyšle, 29.7. – 10.8.2001, Veletrh 6, Olomouc 2001
Ukázky z celotáborové hry malých debrujárů. Stroboskop a návod na výrobu řady pohyblivých obrázků. Návod na výrobu létající vrtulky. Motivační text o Archimédovi a příklady vesměs praktických úkolů souvisejících s jeho objevy a vynálezy, které děti plnily.
- Bochníček Z.: Experimentální studium náhlého zmrznutí podchlazené vody, Veletrh 14, Brno 2009
Tento příspěvek je o experimentálním studiu náhlého zmrznutí podchlazené vody.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Smyslové klamy, Veletrh 4, Příbram 1999
25 příkladů smyslových klamů se stručným objasněním.
- Brockmeyerová-Fenclová J., Drozd Z.: Pokusy s vejci, Veletrh 1, Praha 1996
15 poutavě podaných jednoduchých motivačních pokusů s vejci z různých oblastí fyziky.
- Dvořáková I.: Kostkovaná hustota, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek je věnován návrhu metodiky badatelsky orientované výuky na téma Hustota. Při této výuce jsou využívány pomůcky z běžného života, žáci mají možnost se aktivně na výuce podílet.
- Dvořáková I.: Z cizích luhů a hájů, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku budou představeny experimenty a fyzikální zajímavosti, které jsme buď získali od kolegů z ciziny, nebo jsme si je přivezli z cest po světě.
- Goldová K., Holík M.: Dva jednoduché pokusy, Veletrh 5, Praha 2000
Hraní si se strunou - na čem závisí výška tónu a co lze pomocí struny změřit, známe-li její rovnici. Návod, jak jednoduše a levně vyrobit optické vlákno.
- Hajdusianek A., Ciżman A.: Fun with Archimedes’ principle, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek se zabývá Archimédovým zákonem. Obsahuje popis pěti jednoduchých experimentů, které by měl zvládnout každý i doma.
- Hrdý J., Šiková M.: Když se řekne fyzikální jarmark, Veletrh 16, Olomouc 2011
Tento příspěvek popisuje úspěšné nebo všeobecně zajímavé fyzikální pokusy realizované od počátku Jarmarku chemie, fyziky a matematiky v Olomouci v roce 2001 do roku 2010 a Jarmarku vědy a umění v Uherském Hradišti od prvního ročníku v roce 2008 až do roku 2011.
- Konečný P.: Z jídelního lístku Fyzikální kavárny při ÚFE PŘF MU aneb Kundtova a Rubensova trubice, Veletrh 12, Praha 2007
Nejefektnější demonstrace stojatého vlnění v plynu a možná jedna z nejefektnějších demonstrací ve fyzice vůbec, je stojaté vlnění na Rubensově trubici. Poněkud méně experimentálně náročná, ale také méně efektní, je demonstrace stojatého vlnění pomocí Kundtovy trubice. Kundtova trubice zobrazuje stojaté vlnění „otiskem“ kmitajícího vzduchu do vhodného granulárního materiálu, Rubensova trubice zobrazuje akustický tlak pomocí plamínků hořícího plynu unikajícího z řady malých otvorů podél trubice. V obou případech mohou zvídavější žáci objevit jevy, jejichž interpretace není jednoduchá a které byly svého času předmětem diskuse známých fyziků v odborných časopisech. S postupem doby se na závěry tehdejší diskuse, zdá se, poněkud zapomnělo a příslušné práce jsou málo citovány. Cílem článku je tuto oblast připomenout a doplnit o některé experimentální zkušenosti autora.
- Mandíková D., Drozd Z.: Emanovy pokusy, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku je podrobně popsáno několik pokusů, které mají autoři příspěvku obzvláště spojeny s Emanuelem Svobodou. U jednotlivých pokusů najdete seznam pomůcek, doporučení, jak pokus provádět, a stručné vysvětlení. K popisovaným pokusům jsou připojeny návodné fotografie.
- Miosgová A.: Hustota kapalin, Veletrh 1, Praha 1996
Pokus demonstruje odstraňování olejových skvrn z vodní hladiny.
- Onderová Ľ.: Zaujímavé nápady pre vyučovanie fyziky, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku je prezentováno několik jednoduchých nápadů a experimentů z různých oblastí fyziky, ktoré mohou pomoci učitelům zpestřit vyučovaní fyziky jak na základní, tak na střední škole.
- Ondrušek V.: Pokusy s jednoduchými pomůckymi, Veletrh 2, Plzeň 1997
Tři pokusy -jak odčerpat olej z hladiny vody, jak ve dvou spojených lahvích dostat co nejrychleji vodu z jedné do druhé a jak si vyrobit raketu z plastových lahví.
- Patč B.: Méně obvyklá měření, Veletrh 6, Olomouc 2001
Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
- Polák Z.: Pokusy s CD, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Měření mechanických a dalších vlastností CD, jednoduché pokusy s využití CD (celkem 13 návodů). Popis některých součástí CD mechaniky a osm pokusů s nimi.
- Rauner K.: Několik psychokinetických experimentů s fyzikálním podtextem, Veletrh 5, Praha 2000
Deset působivých experimentů zdánlivě navozujících nadpřirozené schopnosti předvádějícího s komentáři a fyzikálním vysvětlením.
- Rojko M.: Pokusy s plyny, Veletrh 1, Praha 1996
Deset pokusů se vzduchem, propanem, CO, jejichž cílem je naučit žáky „vidět“ neviditelné a jednoduchými prostředky zkoumat vlastnosti těchto plynů.
- Sládek P., Pawera L.: Hustota plynů - jak ji změřit?, Veletrh 19, Cheb 2014
Měření hustoty pevných látek a kapalin je běžná laboratorní úloha na řadě škol, nicméně měření hustoty plynů bývá mlčky opomíjeno. Těžkosti totiž jsou způsobeny jednak absolutní hodnotou hustoty plynů, kdy nemůžeme zanedbat vztlakovou sílu, jednak závislostí objemu a zejména tlaku ve stavové rovnici. Pro měření hustoty plynů jsme využili metodu měření pomocí vakua a přetlaku vytvořeného pomocí kuchyňské sady vakuových dóz, resp. hustilky.
- Svobodová J.: Slaná voda pro fyzika?, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku je popsán rozdíl fyzikálních vlastnosti čisté a mořské vody. Tyto poznatky jsou využity při zkoumání solárního jezírka a ke zkonstruování experimentu.
- Trna J.: Fyzika na toaletě, Veletrh 7, Praha 2002
Autor uvádí sérii pokusů, při kterých používá jednak celou roli toaletního papíru, ale především papírovou trubičku, na které je papír namotán. Je uvedeno celkem 20 experimentů z různých oblastí fyziky.
- Trna J.: Fyzika v lékárničce, Veletrh 6, Olomouc 2001
30 jednoduchých pokusů s injekčními stříkačkami z různých partií fyziky.
- Trna J.: Polystyrénová fyzika, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Soubor 50 jednoduchých experimentů z různých oblastí fyziky s předměty z pěnového polystyrénu.
- Votruba V., Sekal O., Novák J.: Archimedův zákon neplatí, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku jsou uvedeny čtyři experimenty na demonstraci Archimedova zákona.
- Žák V.: Fyzika na cestách a v terénu, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek má dvě části. V první ukážeme, jak lze využít zajímavých fotografií z cest ve výuce fyziky. Druhá část se soustředí na náměty fyzikálních měření studentů, např. když cestují vlakem.