- Baník I., Baník R.: Hra so silami – nitkové váhy, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na zhotovení jednoduchých vah z nitě a rozbor principu jejich funkce. Námět, jak zkoumat skládání sil pomocí trojramenných nitkových vah.
- Böhm P.: Experimenty s digitálními vahami, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje dva experimenty používající digitální váhy. V první části je popsána změna hmotnosti při hoření svíčky a ocelové vlny. Druhá část se věnuje tělesu ponořenému do kapaliny a (ne)závislosti vztlakové síly na hmotnosti.
- Dirlbeck J.: Injekční stříkačka ve fyzice, Veletrh 3, Praha 1998
Pomocí injekčních stříkaček jsou demonstrovány např. pružnost vzduchu, modely hydraulických zařízení, var za sníženého tlaku, princip tepelného motoru, píšťala, listovní váhy.
- Drozd Z., Brockmeyerová J., Houfková J.: Hračky ve výuce fyziky, Veletrh 5, Praha 2000
Popis 11 hraček, vysvětlení principu činnosti a návrhy jejich využití ve výuce.
- Dvořák L.: Jak vážit pomocí ampérmetru a voltmetru aneb vyrobte si (skoro) Kibblovy váhy, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek popisuje, jak si lze zhotovit jednoduchou levnou pomůcku, která umožní demonstrovat základní princip Kibblových vah, což je zařízení, které umožňuje přesné měření hmotnosti.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje, Veletrh 6, Olomouc 2001
Konstrukce tří měřících přístrojů. První umožňuje měření velikosti magnetické indukce, druhým je voltmetr z LEDek, třetím váhy tvořené traktůrkem popojíždějícím po houpačce
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Goldová K., Holík M.: Dva jednoduché pokusy, Veletrh 5, Praha 2000
Hraní si se strunou - na čem závisí výška tónu a co lze pomocí struny změřit, známe-li její rovnici. Návod, jak jednoduše a levně vyrobit optické vlákno.
- Kaštilová D.: Co je těžší?, Veletrh 1, Praha 1996
Pokus či problémová úloha týkající se rovnováhy na páce, ke které potřebujete pouze 2 tyčky s různě rozloženou hmotností.
- Koupil J., Kycl P.: Cvičení z fyziky pro sekundu, Veletrh 14, Brno 2009
V textu je krátce popsán nově vzniklý předmět na Gymnáziu Dašická „Cvičení z fyziky“ pro třídy nižšího gymnázia. Náplň tvoří především seznam nápadů na cvičení – jakési laboratorní práce z proběhlého prvního ročníku.
- Machovič Ľ., Baník I.: Nie je váženie ako váženie, Veletrh 9, Brno 2004
Devět netradičních jednoduchých metod jak vážit.
- Malinová H.: Hydrostatické váhy, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku je prezentována metoda hydrostatického vážení, která se používá na určování hustoty různých materiálů. Žáci si mohou tuto metodu vyzkoušet v jednodušší verzi v podobě laboratorní úlohy.
- Onderová Ľ.: Detský balónik a fyzika, Veletrh 12, Praha 2007
V príspevku je prezentovaný súbor 16 jednoduchých pokusov z rôznych oblastí fyziky, pri ktorých sa využíva detský gumený balónik.
- Onderová Ľ.: Zaujímavé nápady pre vyučovanie fyziky, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku je prezentováno několik jednoduchých nápadů a experimentů z různých oblastí fyziky, ktoré mohou pomoci učitelům zpestřit vyučovaní fyziky jak na základní, tak na střední škole.
- Patč B.: Méně obvyklá měření, Veletrh 6, Olomouc 2001
Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
- Pavel J.: Dnešní běžné výrobky ve fyzikálních experimentech, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku jsou popsány experimenty s neodymovými magnety, Fresnelo-vou čočkou a štítkem pro elektronickou ochranu zboží.
- Reichl J.: Optické klamy a další náměty na experimenty, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je popsáno několik jednoduchých experimentů na téma optické klamy, třecí síla a momentová věta. Popisy jsou doplněny podrobným návodem, vysvětlením i didaktickými poznámkami.
- Trna J.: Fyzika v peněžence, Veletrh 5, Praha 2000
35 velmi jednoduchých pokusů s mincemi z různých partií fyziky.
- Trna J.: Polystyrénová fyzika, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Soubor 50 jednoduchých experimentů z různých oblastí fyziky s předměty z pěnového polystyrénu.