- Baník I.: Vlnová dĺžka svetla vo vode – jednoduché meranie pomocou CD-platne, Veletrh 5, Praha 2000
Stručný teoretický úvod o měření vlnové délky světla odrazem na mřížce. Návod na měření vlnové délky světla ve vodě odrazem od CD.
- Bednárová R.: Hrátky s geometrickou optikou, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku jsou uvedeny čtyři pokusy na oživení klasické výuky geometrické optiky.
- Böhm P., Koudelková V., Žilavý P.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma „teplo a teplota“, Veletrh 13, Plzeň 2008
V tomto příspěvku je krátce shrnut průběh tábora na téma teplo a teplota. Jsou zde představeny čtyři projekty realizované účastníky v rámci odborného programu.
- Burdová V., Tesař J., Vochozka V., Bednář V.: Žárovka v projektové výuce, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek je zaměřen na projektovou výuku zaměřenou na světelné zdroje. Dozvíme se zde něco málo o historii žárovek, výsledcích měření účinnosti a spektrálních složení žárovek, ale i úspěšnosti daného projektu ve výuce.
- Degro J.: Zdroje svetla, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku je prezentovaný středoškolský projekt Zdroje světla a jeho výsledky. V rámci projektu sme studovali (teoreticky a experimentálně) vlastnosti klasických a výbojových zdrojů světla. Porovnali jsme elektrické a optické vlastnosti vybraných zdrojů světla.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: co s čočkami, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku jsou prezentovány možnosti využití čoček z Meopty Přerov. Jde o optické sklo vyřazené při výrobě přesných optických zařízení, které ale může velmi dobře posloužit při výuce fyziky.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora II – tentokrát o světle, Veletrh 4, Příbram 1999
Náměty na výrobu několika optických zařízení, která vytvořili účastníci letního tábora pro středoškoláky.
- Hejnová E.: Bublinové úlohy z optiky s náměty na jednoduché pokusy, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je prezentován soubor 27 úloh zadaných formou diskuze na téma optika. Úlohy zahrnují typické mylné představy, které žáci v této oblasti mívají. V příspěvku jsou vybrané tři úlohy doplněny o náměty na pokusy, které jsou realizovatelné s jednoduchými pomůckami a jsou dobře použitelné v běžné školní výuce.
- Horváthová M.: Jednoduché pokusy s optickými vlákny, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
V příspěvku je navrhnutý model laparoskopického přístroje a popsané další 4 experimenty s cenově nenáročnými pomůckami na demonstraci principu šíření světla v optických vláknech a jejich využití v praxi.
- Hubeňák J.: Hezká optika s LCD a LED, Veletrh 14, Brno 2009
Na střední škole je jednou z posledních kapitol optika. Samozřejmě se nestíhá vyložit všechnu látku a tady se můžete dozvědět o zajímavých experimentech s LCD a LED.
- Jermář J.: Kuchařka II – další jednoduché experimenty s Vernierem, Veletrh 22, Olomouc 2017
V článku jsou popsány tři vybrané experimenty z druhého dílu Kuchařky jednoduchých experimentů – publikace obsahující experimenty do hodin chemie, fyziky a přírodopisu.
- Kácovský P., Reichel J., Polák Z.: Několik projektů z tábora, tentokrát na téma "Kdo to za nás pracuje aneb energie kam se podíváš", Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek představuje pět z celkem 22 projektů zpracovaných účastníky tradičního Soustředění mladých fyziků a matematiků, které je organizováno Matematicko-fyzikální fakultou UK.
- Kusák R.: Večerní laboratorní práce na téma světlo, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Zajímavým nápadem, jak přilákat studenty do školy mimo vyučování jsou večerní laboratorní práce. Tématem, které se do večerních hodin náramně hodí, je právě téma světlo.
- Ličmanová L., Koníček L.: Badatelské úlohy s ICT v učivu optiky, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
V dnešní době se každý snaží šetřit energií a vybírá si úsporné zdroje do domácností. Zároveň všichni chtějí dbát o své zdraví. Proměřením navržených úloh z fotometrie zjistíme, které zdroje světla jsou pro lidské oko zdravé a zároveň které nám šetří energii. Úlohy mají badatelský charakter a jsou pro žáky atraktivní, neboť využívají při měření ICT.
- Ličmanová L., Koníček L.: Spektrální charakteristiky světelných zdrojů a světla prošlého a odraženého, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek se zabývá popisem nových moderních úloh v kurzu Fyzikální praktikum z optiky na Ostravské univerzitě. Přínos spočívá v zatraktivnění úloh pomocí modernějšího pojetí s využitím informačních a komunikačních technologií a moderních pomůcek.
- Navrátil Z.: Demonstrace skládání barev, Veletrh 11, Olomouc 2006
K demonstraci skládání barev ve výuce fyziky na střední škole lze použít různé pomůcky, od nejjednodušších až po nejdokonalejší. V následujícím textu se zmíníme, jak se dají sládat barvy a dočtete se o experimentech vhodné do hodin optiky.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů V, Veletrh 19, Cheb 2014
V první části je příspěvek věnován měření rychlosti zvuku ve vzduchu pomocí ohňostrojové rakety. V druhé části je příspěvek věnován LED zdrojům světla, které lze použít k míšení barev.
- Piskač V.: Amatérská astronomie s fotoaparátem, Veletrh 14, Brno 2009
Cílem článku je ukázat některé z možností, které nabízí současná technika (tj. digitální fotoaparát v kombinaci s počítačem) při sledování jevů na obloze.
- Polák Z.: Několik pokusů s LED, Veletrh 17, Praha 2012
Vyzkoukáme základní vlastnosti jedné LED. Příspěvek ukazuje nápady, ve kterých jsou použity LED a kde se projevuje kvantový charakter světla. Odhad Planckovy konstanty. Závislost luminiscenčních účinků světla na látku na vlnové délce světla.
- Prokšová J.: Některé pokusy z vlnové optiky, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek popisuje tři jednoduché experimenty z vlnové optiky: difrakci na zácloně, Quételetovy kruhy a Pohlův pokus.
- Valenta J.: Pokusy s tzv. fosforescencí: Setrvalá luminiscence jako termoluminiscence při ambientní teplotě, Veletrh 20, Praha 2015
V tomto příspěvku je ukázáno, jak lze demonstrovat podstatu termoluminiscence za pokojové (ambientní) teploty. a jak jej využít k zajímavým pokusům.