- Bdinková V.: Fyzikální hračky z odpadového materiálu, Veletrh 5, Praha 2000
12 návodů na výrobu pěkných fyzikálních hraček se stručným vysvětlením činnosti.
- Bdinková V.: Něco ze ŠOKu, Veletrh 12, Praha 2007
V příspěvku jsou uvedeny některé konkrétní zkušenosti z výuky a práce s dětmi na ZŠ – experimenty (magnetické pole, vlastnosti látek, určování hmotnosti, objemu, hustoty), fyzikální modely (vysavač, Archimédův šroub, ucho) a ukázky z tématického projektu - Patenty a vynálezy přírody (fyzika v živé přírodě).
- Bdinková V.: Střípky z laboratoře malých debrujárů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návody, jak vyrobit dírkovou komoru, mechanickou housenku, model křídla, jak udělat velké bubliny, zviditelnit zvuk a jak snadno zkoumat magnetické pole různých magnetů.
- Dvořák L., Koudelková I., Gottwald V., Krása A., Molič J., Švec M.: Pár věcí z tábora..., Veletrh 3, Praha 1998
Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.
- Havránek V.: Expedice Kopeček aneb odhalení záhady magnetických kopců, Veletrh 11, Olomouc 2006
Příspěvek popisuje přístroje a expedici na kopec v Moravské Třebové, který má zvláštní vlastnosti z hlediska magnetismu.
- Hejsková P.: Magnety v hodině fyziky, Veletrh 27, Olomouc 2022
Magnety jsou velmi zajímavými prostředky pro oživení výuky ve školách, ovšem i v praktickém životě mají nezastupitelnou roli. Magnetismus je součástí různých technologií. Magnety mohou mít uplatnění v konstrukci modelů nebo se mohou stát praktickými pomocníky v běžném životě. Článek představuje využití magnetů ve výuce fyziky.
- Hubeňák J.: Měření magnetické indukce, Veletrh 9, Brno 2004
Měření magnetické indukce Hallovou sondu získanou z 5,25″ CD mechaniky počítače.
- Jermář J.: Kuchařka II – další jednoduché experimenty s Vernierem, Veletrh 22, Olomouc 2017
V článku jsou popsány tři vybrané experimenty z druhého dílu Kuchařky jednoduchých experimentů – publikace obsahující experimenty do hodin chemie, fyziky a přírodopisu.
- Kabrhel P.: Pracovní listy pro laboratorní práce na ZŠ a domácí pokusy, Veletrh 17, Praha 2012
Při laboratorní práci žáci kromě měření vypracovávají také protokol, který lze považovat za „žákovskou vědeckou zprávu“ o výsledcích své práce a jak k nim dospěli. V příspěvku jsou představeny pracovní listy pro klasické i méně tradiční laboratorní práce.
- Kéhar O.: Měření setrvačnosti lidského oka, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek si klade za cíl představit experiment, jak změřit setrvačnost lidského oka. Úloha vychází z principu skládání barev. Metoda je snadno aplikovatelná i v prostředí školní třídy.
- Kolářová L., Tuček J.: Čištění vody využitím nanotechnologií a začlenění tohoto tématu do výuky fyziky, Veletrh 20, Praha 2015
Čistá voda není na mnohých místech světa samozřejmostí. K čištění kontaminovaných vod se využívají magnetické nanočástice železa a proto můžeme snadno zařadit tyto moderní technologie do výuky fyziky do učiva o magnetických vlastnostech látek a jejich aplikací.
- Koudelková V., Dvořák L.: Tři experimenty inspirované miskoncepcemi SŠ studentů v elektřině a magnetismu, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek popisuje tři experimenty, které byly inspirovány velmi častými miskoncepcemi středoškolských studentů v elektřině a magnetismu. První experiment se týká náboje na izolantu, druhý kvalitativně demonstruje Coulombův zákon, třetí ukazuje chování cívky v homogenním magnetickém poli. U každého experimentu je popsána také příslušná miskoncepce a výsledky výzkumu, které na ni ukazují.
- Lánský S.: Vznášející se vata. Magnetické pole Země. Vířivé proudy, Veletrh 4, Příbram 1999
Tři jednoduché pokusy, které si žáci mohou vyzkoušet sami doma - první z elektrostatiky, druhý ukazuje účinek zemského magnetického pole, třetím se demonstrují vířivé proudy
- Lysenko V.: Indukční motor, Veletrh 3, Praha 1998
Příspěvek popisuje konstrukci indukčního motoru (z cívek školního transformátoru a hliníkového kotouče) a vysvětluje jeho funkci.
- Patč B.: Magnetická pole vodičů, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Demostrace magnetického pole vodičů různých tvarů.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly II, Veletrh 10, Praha 2005
Soubor pokusů s různými druhy kyvadel a ověřování závislostí doby kmitu na jejich parametrech a na vlivu prostředí.
- Pavel J.: Dnešní běžné výrobky ve fyzikálních experimentech, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku jsou popsány experimenty s neodymovými magnety, Fresnelo-vou čočkou a štítkem pro elektronickou ochranu zboží.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů I, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku jsou popsány 3 nápady, na kterých autor v poslední době pracoval. Většina těchto nápadů vznikla na setkáních Heuréky kolegů učitelů fyziky.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů VII, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek předkládá dva náměty na výrobu jednoduchých pomůcek. Dále jsou v příspěvku uvedeny i jednoduché nápady na pokusy s těmito pomůckami.
- Pecen I., Koubek V., Horňanský Ľ.: Kmitanie magnetky v homogénnom magnetickom poli., Veletrh 1, Praha 1996
Ověření hypotézy, že kmitání magnetky v homogenním magnetickém poli je analogické kmitání kyvadla v gravitačním poli. Proměření závislosti a matematické zpracování.
- Piskač V.: Tři nové experimenty, Veletrh 12, Praha 2007
První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.
- Polák Z.: Termočlánek jako stabilní fyzikální pokus, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku budou rozebrána následující témata: Termočlánek a jeho místo ve výuce, výroba kovového termočlánku ve školních podmínkách, termočlánkový teploměr, detekce malých napětí termočlánku, magnetické pole termoelektrického proudu, Peltierův článek jako zdroj napětí, termoelektrický motor poháněný teplem svíčky.
- Reichl J.: Experimenty z magnetismu a z fyziky mikrosvěta, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány čtyři experimenty, pomocí kterých lze demonstrovat vlastnosti magnetického pole a základní jevy z kvantové mechaniky.
- Rojko M.: Střídavý proud, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návrh, jak lze učit o střídavém proudu na základní škole s využitím signálního generátoru, a popis experimentů s ním (záznam časového průběhu střídavého napětí a proudu, a to i usměrněného, modelování točivého magnetického pole v trojfázovém elektromotoru).
- Slabý M.: Magnetické kleště, Veletrh 1, Praha 1996
Pomocí zmagnetovaných čelistí kleští a drobných plíšků je ukazáno zeslabování a zesilování magnetického účinku při přibližování opačných a souhlasných pólů magnetu.
- Svoboda E.: Jak jednoduše změřit velikost horizontální složky magnetické indukce magnetického pole Země, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod, jak s běžně dostupnými pomůckami změřit velikost horizontální složky magnetické indukce zemského magnetické pole včetně teoretického rozboru.
- Svoboda M.: Kompas bez magnetu, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na konstrukci kompasu, ve kterém je místo magnetky použita cívka plovoucí ve vodě.
- Šabatka Z.: Experimenty z Interaktivní fyzikální laboratoře: magnetické pole, Veletrh 20, Praha 2015
Tento článek popisuje především námět na přípravu vlastní aparatury pro měření magnetického pole sestávající z jednoduchého teslametru a stativu pro dlouhou cívku, a několik námětů na experimenty s popsanými pomůckami, které lze využít především na střední škole.
- Šmíd V.: Magnetická hystereze, Veletrh 1, Praha 1996
Demonstrace postupné magnetizace a demagnetizace železné tyčky zanořené v železných pilinách přibližováním a oddalováním silného magnetu.
- Tabaszewski K.: Magnetické pole kolem vodiče, kterým protéká proud. Elektromagnetická indukce., Veletrh 1, Praha 1996
Osm jednoduchých a názorných pokusů na téma elektrický proud ve vodiči, magnetické pole vodiče s proudem a elektromagnetická indukce.
- Urbanová M.: Pokusy podle návodů z internetu, Veletrh 5, Praha 2000
Návody na dva jednoduché experimenty inspirované materiály z internetu s odkazy na další. Popis konstrukce elektromotoru a elektromagnetického klaksonu.
- Urbanová M., Dolejší J.: Elektrárna na kliku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Návod na výrobu příruční elektrárny na kliku. Náměty, jak ji využít ve výuce na ZŠ a SŠ (např. ukázka, jak zjistit její účinnost). Pár nápadů na celoškolní projekt o energii.
- Vícha V., Jurica J.: Mapujeme geomagnetické pole, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek je zaměřen na mapování magnetického pole Země jednak lokálně za pomoci buzoly a školního teslametru Vernier, a poté globálně za pomoci dat z teslametrů umístěných na družici Proba-V. Článek dává do souvislosti globální mapy geomagnetického pole s mapami radiačního pozadí ve výšce 820 km nad Zemí.
- Vícha V., Slabý J., Šedivý P., Bouchner P.: Druhý rok projektu CZELTA – směry spršek kosmického záření, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento článek navazuje na příspěvek na loňském Veletrhu nápadů učitelů fyziky 12 s názvem: CZELTA v Pardubicích. V prvním roce fungování stanice na Gymnáziu Pardubice, Dašická jsme se zaměřili na počítání událostí. V roce druhém jsme se naučili rekonstruovat směr příchodu spršky a začali na obloze hledat potenciální zdroje vysokoenergetického kosmického záření.
- Votruba V.: Fyzika na špičce jehly, Veletrh 1, Praha 1996
Několik námětů na jednoduché pokusy s jehlou, např. „jehlový kompas“, proražení kovové mince jehlou, mince na špičce jehly,…
- Žák V.: Elektřina a magnetismus – v hlavní roli tužková baterie, Veletrh 22, Olomouc 2017
V tomto článku jsou popsány a diskutovány tři experimenty z elektřiny a magnetismu, které je možné zařadit jako žákovské pokusy jak na základní, tak na střední škole. Jednotlivé experimenty jsou doplněny didaktickými poznámkami.
- Žilavý P.: Obrazovka monitoru PC jako nástroj pro demonstraci pohybu elektronů v magnetickém poli, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek popisuje použití obrazovky z vyřazeného monitoru PC pro názornou de-monstraci pohybu elektronů v magnetickém poli. Je zde uveden postup mechanické úpravy levného CRT monitoru Hyundai i způsob napájení obrazovky pomocí jediného 6 V školního NiFe akumulátoru a Ruhmkorffova induktoru.
- Žilavý P.: Tajemství indukčního vařiče, Veletrh 13, Plzeň 2008
Co všechno se dá dělat s indukčním vařičem a jaké pokusy s ním lze předvést (nejen) v hodině fyziky.
- Žilavý P., Tekverk D.: Fyzikální experimenty nejen z letního tábora, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Popis jednoduché konstrukce Van de Graaffova generátoru a modelu elektroměru z běžně dostupných materiálů a součástek. Tyto přístroje byly vyrobeny na letním odborném soustředění pro středoškoláky