Pět poutavých netradičních pokusů z elektrostatiky s využitím jednoduchých pomůcek. Uvedeny jsou dále otázkami pro žáky, rozbor a vysvětlení pozorovaných jevů.
Příspěvek nabízí čtenářům základní informaci o piezoelektrickém a pyroelektrickém jevu, historii jejich objevování a základních vlastnostech keramiky PZT.
Sedm pokusů pro oživení hodin fyziky nebo pro fyzikální semináře a kroužky (odstředivá síla, střelba do špalíků, Brownův pohyb, rovnovážný stav, energie pružiny, Faradayova klec, elektromagnetická indukce)
Příspěvek popisuje čtyři experimenty (tři z elektrostatiky a jeden z elektromagnetismu) ze semináře pro posluchače prvního ročníku učitelství fyziky.Příspěvek je doplněn experimentem ukazujícím možnost využití indikátoru napětí vyrobeného z LED diod.
Kvantitativní vyhodnocení experimentu s otáčejícím se elektrostatickým mlýnkem, určení úhlového zrychlení, odhad počtu elektronů narážejících na hrot za 1s.
Přípěvek seznamuje s demonstračními pomůckami pro výuku elektrostatiky – úvodní experimenty při zavádění pojmu elektrická síla a náboj, piezoelektrické zdroje náboje a demonstrační elektroskopy.
Návod na výrobu jednoduchých galvanických článků z ovoce, zeleniny apod., měření jejich elektromotorických napětí, vnitřních odporů a určení náboje. Jsou též popsány jednoduché galvanické články s nimiž lze rozsvítit žárovku či diodu.
Model vodní elektrárny založené na elektrostatické indukci. Demonstrace nabíjení vody třením při průtoku trubicí, nabíjení kovových nádob odkapávající vodou, ovlivňování náboje nádoby elektrostatickou indukcí.
Školní Van de Graaffův generátor je jednou ze základních pomůcek pro pokusy z elektrostatiky. Přesto je princip jeho činnosti pro mnohé lidi často obestřen tajemstvím. Jak vlastně doopravdy funguje? Jak hledat chybu, když nepracuje správně? Neobvyklý způsob hledání odpovědí na tyto otázky pomocí digitálního osciloskopu s vysokonapěťovou sondou je obsahem tohoto příspěvku.