- Bochníček Z.: Amatérská videokamera jako detektor infračerveného záření, Veletrh 10, Praha 2005
Využití videokamery k zviditelnění infračerveného záření, několik jednoduchých optických experimentů a experiment demostrující rozdílnou absorpci viditelného a infračerveného záření v křemíku a GaAs.
- Bochníček Z., Kolaříková V.: Domácí experimenty z termiky, Veletrh 26, Brno 2021
V příspěvku jsou popsány kvantitativní experimenty z termiky, které lze realizovat s obvyklým vybavením běžné domácnosti. V příspěvku jsou komentovány podmínky, za kterých je možné dosáhnout nejlepších výsledků a nejmenší odchylku od tabulkových hodnot. Text je doplněn analýzou nejistot měření kapacity kalorimetru směšovací metodou, ze které plyne, že v domácích podmínkách nemá smysl se o toto měření vůbec pokoušet.
- Bochníček Z.: Experimentální studium náhlého zmrznutí podchlazené vody, Veletrh 14, Brno 2009
Tento příspěvek je o experimentálním studiu náhlého zmrznutí podchlazené vody.
- Bochníček Z.: Green Deal v příkladech, Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek se věnuje zamýšleným změnám struktury zdrojů energie, jak jsou plánovány v rámci Zelené dohody pro Evropu. Pomocí jednoduchých kvantitativních výpočtů jsou hodnoceny obnovitelné zdroje energie a jejich potenciál v ČR. Pozornost je věnována akumulaci energie i elektromobilitě.
- Bochníček Z.: Jaké je maximální zrychlení osobního automobilu?, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
V článku se můžeme dozvědět, jak rychle může auto zrychlit a zda je to vůbec v normálním životě možné. Máme 3 modely aut a jejich rozbor.
- Bochníček Z.: Jednoduché výpočty ve fyzice živé přírody, Veletrh 23, České Budějovice 2018
V příspěvku je ukázáno několik příkladů použití jednoduchých fyzikálních vztahů na popis dějů v živé přírodě, převážně v souvislosti s lidským tělem.
- Bochníček Z.: Lidské tělo ve vakuu, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku jsou popsány fyzikální procesy v lidském těle, je-li vystaveno velmi nízkému tlaku. Hlavní riziko vážného poškození zdraví hrozí zejména expanzí plynu v tělních dutinách a odplynění tekutin.
- Bochníček Z.: Několik poznámek o povrchovém napětí, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je navržen alternativní středoškolský výklad vzniku povrchového napětí včetně doprovodných experimentů. Jsou uvedeny málo zmiňované důsledky existence povrchové energie a podrobněji je rozebrán problém plavání drobných předmětů na vodní hladině.
- Bochníček Z.: Několik příkladů využití elektronických snímačů mechanických veličinpři výuce, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje několik experimentů z mechaniky, ve kterých využití elektronických snímacích čidel přináší nesporné výhody. Dále jsou uvedeny úlohy s řešením, díky kterým lze elektronická čidla zařadit do aktivní výuky.
- Bochníček Z.: Padající pružina, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku jsou popsány dva experimenty, při kterých se volným pádem pohybuje soustava kombinující pružnou a setrvačnou hmotu. Popsané experimenty reprezentují dvě krajní situace: 1) pružná hmota je zanedbatelná, 2) veškerá padající hmota je pružná.
- Bochníček Z., Strumienský J.: Pokusy s ultrafialovým a infračerveným zářením, Veletrh 13, Plzeň 2008
Tento článek ukazuje pokusy s ultrafialovým a infračerveným zářením.Dozvíte se zde o luminiscenci, změně barvy světla odrazem, oddělení IR záření od viditelného světla a dalších věcech.
- Bochníček Z.: Využití lineární halogenové žárovky pro demonstrační experimenty, Veletrh 20, Praha 2015
Tento příspěvek obsahuje detailní popis zesílení intenzity světelného spektra při použití lineární žárovky ve srovnání s klasickou žárovkou stejného výkonu a využití lineární žárovky v experimentech.
- Bochníček Z.: Vzhůru do oblak, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Příspěvek se věnuje vzniku aerodynamického vztlaku a jeho vysvětlení pomocí Newtonových pohybových zákonů. Tímto výkladem se zamezí nesrovnalostem a úskalím spojených s použitím Bernoulliovy rovnice. V další části je popsán let ptáků a hmyzu. Při popisu letu hmyzu jsou komentovány příčiny odlišností mezi malými a velkými letci.
- Bochníček Z.: Zobrazení v IR oblasti s využitím termocitlivých fólií, Veletrh 17, Praha 2012
Infračervené záření lze detekovat v podstatě třemi způsoby - fotodioda, digitální fotoaparát nebo videokamera a termocitlivé fólie.