Popis dvou vodních čerpadel. První je vytvořené pomocí rotující hadice, druhé pomocí vodorovně kmitající hadice. Návod na výrobu Mariottovy láhve z plastové láhve od limonády. Demonstrace hydrodynamického paradoxu s dvěma brčky.
Návody na několik jednoduchých pokusů a výrobu různých fyzikálních hraček a létajících těles (vrtulník, bumerang, létající talíř, helikoptéra, vznášedlo).
V prvním efektním pokusu voda po prudkém úderu do hrdla lahve vyrazí její dno. Ve druhém pokusu se demonstruje odlišná měrná tepelná kapacita různých kovů.
Šest jednoduchých pokusů předvedených formou kvízu nebo soutěže Názvy pokusů: Podivné míčky, Přeseknutá laťka, Podivný válec, Záhadné vahadlo, Rozbije se, nebo ne?
Článek popisuje sérii záběrů, které jsme natočili cenově dostupnou rychloběžnou kamerou, a komentuje jejich použití pro motivaci studentů, studium průběhu fyzikálních dějů a měření ve školské fyzice.
V příspěvku je popsáno měření dvou z řady fyzikálních jevů, které lze zaznamenat a alespoň kvalitativně analyzovat při jízdě výtahem; konkrétně jde o přítomnost setrvačných sil v neinerciální vztažné soustavě a změnu tlaku vzduchu s nadmořskou výškou
Autor uvádí sérii pokusů, při kterých používá jednak celou roli toaletního papíru, ale především papírovou trubičku, na které je papír namotán. Je uvedeno celkem 20 experimentů z různých oblastí fyziky.