- Bartoš J., Konečný P.: „Gravitační“ katapult, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Výpočet optimální parametrů katapultu typu TREBUCHET a popis jeho konstrukce.
- Divišová H., Hrubeš K.: Laboratorky jinak a nově, nejen v Covidové době: Teplota – kouzla s daty, tabulkami a grafy, Veletrh 26, Brno 2021
Cílem aktivity LABORKY JINAK je, aby se žáci už na základních školách učili přirozeným způsobem rozumět veřejně dostupným datům, dokázali z nich vyhledat potřebné údaje a nebáli se číst v grafech. Snaží se využít získaných IT dovedností žáků i učitelů a ukázat zajímavé možnosti propojení fyziky s informatikou, v návaznosti na nový RVP.
- Hofrichter T.: Porovnání rychlosti zvuku ve vzduchu a ve vodě., Veletrh 4, Příbram 1999
Popis přibližného měření rychlosti zvuku ve vzduchu a ve vodě pomocí školního počítačového systému IP COACH.
- Horvátová D., Rakovská M., Zelenický Ľ.: Svet netopiera a delfína, Veletrh 7, Praha 2002
V článku je rozebrána otázka vnímání zvuku různými živočichy jak z hlediska biologie, tak z hlediska fyziky. Jsou zde uvedeny jednoduché problémy a experimenty týkající se této otázky, ale také experimenty využívající ultrazvukový senzor polohy.
- Hubeňák J.: Přímé měření rychlosti zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce elektretového mikrofonu a výroby teflonového elektretu. Měření rychlosti zvuku s pomocí 2 mikrofonů a systému IP COACH. Demonstrace interference zvuku.
- Kubinec P.: Riešenie úloh Turnaja mladých fyzikov pomocou programu IP-Coach, Veletrh 10, Praha 2005
Popis dvou úloh ze soutěže Turnaj mladých fyzíků - modelování kmitavého pohybu kostky ledu v oleji a nemechanické roztáčení ocelové kuličky. V obou úlohách je použit program IP-Coach.
- Lepil O.: Videoanalýza fyzikálních dějů, Veletrh 9, Brno 2004
Videoanalýza různých mechanických pohybů (kmitání pružiny, kyvadlo, chaotický pohyb, ...) pomocí volně šířitelných programů.
- Lustig F.: Internetový laboratorní park, Veletrh 13, Plzeň 2008
Internetový laboratorní park přináší technologii sdílení laboratorních prostředků. Umožňuje internetový přístup nejenom k hotovým vzdáleným laboratorním úlohám, ale i volný přístup do technologie základu vlastní vzdálené úlohy.
- Lustig F.: Jak si jednoduše postavit vzdálenou laboratoř na internetu, Veletrh 9, Brno 2004
Návod na přípravu experimentu, který je měřen po internetu, s pomocí ISESu a software „ISES WEB Control“.
- Piskač V.: Low-cost hi-tech, Veletrh 7, Praha 2002
Autor se ve svém příspěvku pokusil sloučit dva přístupy současné výuky fyziky: hi-tech, tj. špičkové vybavení (mobilní telefon, cyklistý tachometr, reproduktory) a low-cost, tj. pomůcky téměř zadarmo.
- Ryston M.: Fyzikální animace pomocí VPythonu aneb 3D programování pro smrtelníky, Veletrh 21, Brno 2016
Účelem příspěvku je seznámit zájemce s programovacím nástrojem VPython, který umožňuje na obrazovce vytvářet jednoduché 3D objekty a dále s nimi manipulovat v „prostoru“, čímž můžeme, mimo jiné, vytvářet i fyzikální animace jednoduchým a návodným způsobem.
- Stach V., Straňák V.: Syté páry a demonstrace jejich vlastností, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku se autoři zabývají základními vlastnostmi sytých par. Uvádějí experimenty týkající se závislosti tlaku sytých par na teplotě a tlaku a vlastnostmi parciálního tlaku par.
- Špulák F.: Kmity a vlnění, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku je uvedeno několik experimentů týkajících se kmitání a vlnění: kmity tělesa na vzduchovém sloupci, kmity zkumavky ponořené v kapalině, kmity kapaliny v U-trubici, kmity tělesa na struně, demonstrace Dopplerova jevu, rezonance.
- Urbanová M.: Pokusy podle návodů z internetu, Veletrh 5, Praha 2000
Návody na dva jednoduché experimenty inspirované materiály z internetu s odkazy na další. Popis konstrukce elektromotoru a elektromagnetického klaksonu.
- Vícha V.: Ukázka laboratorních prací měřených soupravou ISES, Veletrh 7, Praha 2002
Ukázka tří laboratorních úloh měřených soupravou ISES: kulička na nakloněné rovině, volný pád - výpočet z volného pádu, vybíjecí křivka kondenzátoru
- Vícha V.: Vrtule v laboratorních úlohách, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Tři náměty na laboratorní práce (Otáčivý pohyb, Vrtule a monitor, Tažná síla vrtule) a jedna problémová experimentální úloha (Vrtule jako setrvačník) s využitím jednoduché vrtulky
- Vícha V.: Využití mikrofonu k měřením v mechanice, Veletrh 9, Brno 2004
Dvě laboratorní úlohy, ve kterých mikrofon připojený na zvukovou kartu počítače slouží k přesnému měření krátkých časů.