- Belluš M.: Vodič s prúdom v magnetickom poli. Jednoduchý „elektromotor“., Veletrh 1, Praha 1996
Návod na výrobu jednoduchého elektromotoru z drátu, magnetu a baterie.
- Boček V.: Magnety a cívky s proudem, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Prozkoumáme síly působící na magnet, který je umístěný do magnetického pole cívky, tzv. elektromagnetické kyvadlo. Postupným vypínáním a zapínáním proudu, který prochází cívkou, budeme hledat rezonanční frekvenci kyvadla.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 5: Jak silné jsou magnety?, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek nabízí několik jednoduchých možností, jak přibližně změřit hodnotu magnetické indukce v blízkosti magnetů, i když jde již o hodnoty mimo rozsah běžných měřičů magnetické indukce. Věnuje se také síle, kterou se magnety přitahují.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice, tentokrát s vodou, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje několik pokusů s vodou provedených na jarních soustředěních na Malé Hraštici: 1) efekt diamagnetismu vody na hladinu vody nad magnetem, 2) zdánlivou hloubku předmětů pod vodou při pozorování z různých úhlů, 3) jednoduché měření viskozity vody a 4) svislé a vodorovné „vrhy vodou“ pomocí plastové stříkačky a jejich souvislost s rovnicí kontinuity.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: odpuzování magnetů, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Příspěvek prezentuje několik pokusů s jednoduchými pomůckami pro měření síly mezi malými magnety, které byly navrhnuty na jarním soustředění v Malé Hraštici.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Dvořák L., Koudelková I., Gottwald V., Krása A., Molič J., Švec M.: Pár věcí z tábora..., Veletrh 3, Praha 1998
Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.
- Hejsková P.: Magnety v hodině fyziky, Veletrh 27, Olomouc 2022
Magnety jsou velmi zajímavými prostředky pro oživení výuky ve školách, ovšem i v praktickém životě mají nezastupitelnou roli. Magnetismus je součástí různých technologií. Magnety mohou mít uplatnění v konstrukci modelů nebo se mohou stát praktickými pomocníky v běžném životě. Článek představuje využití magnetů ve výuce fyziky.
- Hubeňák J.: Deset válců a podnětů k přemýšlení, Veletrh 3, Praha 1998
Popis deseti válcových černých skříněk a jejich chování. Náměty, jak je využít ve výuce.
- Hubeňák J.: Měření magnetické indukce, Veletrh 9, Brno 2004
Měření magnetické indukce Hallovou sondu získanou z 5,25″ CD mechaniky počítače.
- Kolářová L., Tuček J.: Čištění vody využitím nanotechnologií a začlenění tohoto tématu do výuky fyziky, Veletrh 20, Praha 2015
Čistá voda není na mnohých místech světa samozřejmostí. K čištění kontaminovaných vod se využívají magnetické nanočástice železa a proto můžeme snadno zařadit tyto moderní technologie do výuky fyziky do učiva o magnetických vlastnostech látek a jejich aplikací.
- Koudelková V.: Když máte dost peněz…, Veletrh 22, Olomouc 2017
V příspěvku jsou popsány tři pomůcky (tlustá měděná trubka, hydrofobní sprej a gadolinium), které sice patří mezi pomůcky dražší, ale lze pomocí nich ukázat netradičním způsobem některé známé jevy. Popsány jsou zkušenosti s danou pomůckou, některé experimenty a uvedeno je i to, kde lze pomůcku koupit.
- Koudelková V.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma Není malých úkolů, jsou jen různá měřítka, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku jsou popsány nejzajímavější projekty zpracované účastníky Soustředění mladých fyziků a matematiků v Nekoři v Orlických horách. Jedná se o projekty: Přechlazené kapaliny, Detektory záření, Malé síly a levitace, Fyzikální fotografie a Kreslení světlem a Jak inteligentně počítat velká množství.
- Koudelková V., Dvořák L.: Dva experimenty s magnetickým polem (+ 1 jako bonus), Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek představí tři experimenty z magnetismu vhodné pro studenty středních škol. První z nich se týká jednoduché a přitom jednoznačné demonstrace vlastností diamagnetických a paramagnetických látek, druhý demonstruje ne zcela tradiční transformátor. Třetí, bonusový experiment, ukazuje chování magnetického obvodu transformátoru
- Patč B.: Méně obvyklá měření, Veletrh 6, Olomouc 2001
Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
- Patč B.: Rezonance pokaždé jinak, Veletrh 5, Praha 2000
Několik experimentů s různými oscilátory - rezonance a rázy s elektricky nabitými kyvadly, s magnety zavěšenými na nitích a s deformačními kyvadly s magnetickou vazbou, rezonance mechanického deformačního kyvadla a hliníkové fólie s reproduktorem
- Piskač V.: W. L. Bragg: Elektřina, Veletrh 6, Olomouc 2001
Tři experimenty podle W. L. Bragga. Konstrukce loďky s cívkou „poháněné“ magnetem plovoucí v elektrolytu. Demonstrace funkce elektromotorku jako dynama, signalizace směru proudu pomocí LED. Kreslení elektřinou pomocí roztoku jodidu draselného v tekutém škrobu.
- Polák Z.: Jednoduché pokusy, Veletrh 7, Praha 2002
Několik jednoduchých experimentů použitelných jak na demonstraci při výuce, tak např. jako laboratorní práce (vážení na listu papíru, pružný středový ráz, vzájemná přeměna elektrické a mechanické energie, model turbíny, vířivé proudy, raketka na lihové páry).
- Polák Z.: Kinematika rovnoměrného a zrychleného pohybu, Veletrh 9, Brno 2004
Sedm netradičních demonstračních experimentů z kinematiky rovnoměrného a zrychleného pohybu.
- Polák Z.: Měření rychlosti vzduchu, Veletrh 5, Praha 2000
Jednoduché měření rychlosti vzduchu vycházejícího z „fukaru“ a popis několika dalším experimetů jako bonus (setrvačník, karteziánek, raketa, ...)
- Polák Z.: Několik postřehů ze SonS festivalu 2015 v Londýně, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek obsahuje pozvání k účasti na příštím ročníku Science on Stage a tři nápady od tří různých delegací SonS v Londýně 2015: skládací modely těles z brček a vlasce, kroužek rotující nad magnetem a malý generátor vysokého napětí z pěti součástek.
- Polák Z.: Pokusy s CD, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Měření mechanických a dalších vlastností CD, jednoduché pokusy s využití CD (celkem 13 návodů). Popis některých součástí CD mechaniky a osm pokusů s nimi.
- Rauner K.: Několik psychokinetických experimentů s fyzikálním podtextem, Veletrh 5, Praha 2000
Deset působivých experimentů zdánlivě navozujících nadpřirozené schopnosti předvádějícího s komentáři a fyzikálním vysvětlením.
- Reichl J.: Panská fyzika 5, Veletrh 9, Brno 2004
Sedm pokusů s elektřiny a magnetismu
- Rojko M., Vomastek P.: Jednoduchý reproduktor, Veletrh 3, Praha 1998
Návod na výrobu jednoduchého papírového reproduktoru.
- Slabý M.: Magnetické kleště, Veletrh 1, Praha 1996
Pomocí zmagnetovaných čelistí kleští a drobných plíšků je ukazáno zeslabování a zesilování magnetického účinku při přibližování opačných a souhlasných pólů magnetu.
- Tokar J.: Světloemitující diody (LED) jako indikátory průchodu elektrického proudu, Veletrh 3, Praha 1998
Využití dvou světelných diod k indikaci směru elektrického proudu a pět konkrétních návodů na pokusy s tímto indikátorem.
- Trna J.: Fyzika v peněžence, Veletrh 5, Praha 2000
35 velmi jednoduchých pokusů s mincemi z různých partií fyziky.
- Wilke H.: Zajímavé pokusy s keramickými magnety, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik pokusů s keramickými magnety. Zkoumání pohybu kruhového magnetu po železné tyčce. Konstrukce různých spřažených kyvadel. Modelování Brownova pohybu, difúze, krystalizace elektrického proudu a magnetických indukčních čar. Zkoumání magnetického pole cívky s proudem. Demonstrace principu elektromagnetické pumpy.