- Baník I.: Optické experimenty s data-projektorom, Veletrh 11, Olomouc 2006
V článku je ukázáno, že dataprojektor může mít ve vyučování fyziky i určité specifické uplatnění. Je to přístroj vhodný i na živé optické demonstrační experimenty či už v rámci výuky geometrické nebo vlnové optiky.
- Baník I.: Vlnová dĺžka svetla vo vode – jednoduché meranie pomocou CD-platne, Veletrh 5, Praha 2000
Stručný teoretický úvod o měření vlnové délky světla odrazem na mřížce. Návod na měření vlnové délky světla ve vodě odrazem od CD.
- Brockmeyerová J., Drozd Z.: Moderní technika ve vaší ruce, Veletrh 6, Olomouc 2001
Několik návrhů na využití moderních technických přístrojů a zařízení běžných v domácnostech při výuce fyziky. Měření pevnosti suchého zipu. Zkoumání vlastností infračerveného záření vysílaného dálkovým ovladačem. Porovnání osvětlení kompaktní zářivkou a běžnými žárovkami pomocí fotometru. Měření mřížkové konstanty CD, použití CD jako spektrometru. Princip funkce fototropních skel, zkoumání jejich reakce na osvětlení různými zdroji.
- Houfková J., Hubáček Z., Koudelková V., Lipertová K., Mandíková D., Soukupová J., Žilavý P.: Zajímavosti ze Science on Stage 2019 očima české výpravy, Veletrh 25, Praha 2020
Účastníci mezinárodního festivalu učitelů přírodovědných předmětů Science on Stage 2019 v Portugalsku ve společném kombinovaném příspěvku prezentují vybrané pokusy, které je na festivalu zaujaly nebo které vzbudily velký ohlas, když je tam sami prezentovali.
- Hubeňák J.: Přímé měření rychlosti zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce elektretového mikrofonu a výroby teflonového elektretu. Měření rychlosti zvuku s pomocí 2 mikrofonů a systému IP COACH. Demonstrace interference zvuku.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Historické pokusy s elektromagnetickou vlnou a dnešní technické možnosti, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí historické experimenty týkající se elektromagnetického vlnění. Podstatná část příspěvku je věnována různým experimentům s Lecherovým vedením.
- Jandus J.: LEGO LIGO, Veletrh 25, Praha 2020
Ten, kdo zná pojem interferometr, si obvykle vybaví složitý a velmi precizní přístroj vytvářející prazvláštní světelné obrazce. Příspěvek se snaží ukázat nejen to, jak samotný interferometr funguje, ale i jak si ho vyrobit doma, či ve škole.
- Lepil O.: Přístroje spotřební elektroniky ve školní experimentální technice, Veletrh 4, Příbram 1999
Využití spotřební elektroniky při školních experimentech. Měření účinnosti ohřevu vody různými ohřívači s využitím elektrického wattmetru a digitálního teploměru, demonstrace vlastností elektromagnetických vln pomocí dálkového ovladače, návod na výrobu přijímače.
- Machalická J.: Experimenty z Interaktivní fyzikální laboratoře: Optika, Veletrh 22, Olomouc 2017
Tento článek popisuje experimentální sadu Optika, kterou mohou studenti od školního roku 2016/2017 navštívit v Interaktivní fyzikální laboratoři na MFF UK. Zároveň je zde stručně shrnuto fungování této laboratoře.
- Podlahová V.: Laserové ukazovátko, Veletrh 2, Plzeň 1997
Náměty, jak využít v optice laserové ukazovátko k demonstraci jevů jako je průchod světla různými prostředími, odraz, úplný odraz, lom, interference a jak ho využít k měření vlnové délky světla.
- Polák Z.: Elektromagnetické vlny v experimentech, Veletrh 16, Olomouc 2011
V článku se uvádí jak pomocí radiopřijímače, televizního přijímače a videomagnetofonu můžeme předvést většinu podstatných experimentů k problematice šíření elektromagnetických vln.
- Polák Z.: Pokusy s CD, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Měření mechanických a dalších vlastností CD, jednoduché pokusy s využití CD (celkem 13 návodů). Popis některých součástí CD mechaniky a osm pokusů s nimi.
- Prokšová J.: Některé pokusy z vlnové optiky, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek popisuje tři jednoduché experimenty z vlnové optiky: difrakci na zácloně, Quételetovy kruhy a Pohlův pokus.
- Tesař J.: Klasické a inovované měření rychlosti zvuku, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Možnosti měření rychlosti zvuku ve fyzikálním praktiku – pomocí Kundtovy trubice, Quinckeho trubice a srovnáním fáze zvukového vlnění s referenčním zdrojem.
- Tokar J.: Zařízení pro pokusy s infračerveným světlem, Veletrh 4, Příbram 1999
Návod na sestavení jednoduchého vysílače a přijímáče infračerveného světla. Šest pokusů s využitím tohoto zařízení.
- Vícha V., Formánek P.: Náhoda v chování fyzikálních objektů, Veletrh 10, Praha 2005
Popis vlnově-částicového dualismu elementárních částic a elektronového mikroskopu, program demonstrující vznik interference elektronů, popis stavby Daltonovy desky jako mechanického modelu náhodného procesu.