- Baník I.: Domácí TV-stroboskop, Veletrh 5, Praha 2000
Demonstrace stroboskopického efektu pomocí televizoru a rotující pokličky či kmitající tužky. Odhad frekvence otáčení pokličky a rychlosti tužky. Námět na porovnání rychlosti kývající kuličky v nejnižší poloze určené stroboskopickým měřením a teoretickým výpočtem.
- Boček V.: Magnety a cívky s proudem, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Prozkoumáme síly působící na magnet, který je umístěný do magnetického pole cívky, tzv. elektromagnetické kyvadlo. Postupným vypínáním a zapínáním proudu, který prochází cívkou, budeme hledat rezonanční frekvenci kyvadla.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: co lze měřit na člověku, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Některé partie fyziky lze učinit atraktivnější tak, že objektem, jehož vlastnosti měříme, je člověk. Vyzkoušeli jsme na letošním soustředění měření týkající se citlivosti našich smyslů, rychlosti reakční doby, síly, kterou jsme schopni vyvynout, i toho, zda naše výška se různí ve stoje a vleže.
- Dvořák L.: Fyzika s Veselou krávou – aneb pokusy s opravdu jednoduchými pomůckami, Veletrh 10, Praha 2005
Soubor jednoduchých pokusů z mechaniky, kmitání, akustiky a optiky s využitím krabiček od sýra.
- Goldová K., Holík M.: Dva jednoduché pokusy, Veletrh 5, Praha 2000
Hraní si se strunou - na čem závisí výška tónu a co lze pomocí struny změřit, známe-li její rovnici. Návod, jak jednoduše a levně vyrobit optické vlákno.
- Holubová R.: Co všechno můžeme slyšet, Veletrh 7, Praha 2002
16 jednoduchých experimentů týkajících se akustiky.
- Hubáček Z.: Multimédia jako měřicí přístroje, Veletrh 17, Praha 2012
Měření úsťové rychlosti vzduchovky či frekvence síťového napětí je běžně prováděno pomocí profesionálních kalibrovaných měřicích přístrojů. Je však vzrušující provést tato měření s „multimédii“, která máme běžně v pracovně
- Kodejška Č.: SCLPX - Fyzikální experimenty se zvukovou kartou PC, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Fyzikální experimenty prováděné pomocí moderních měřících zařízení a zejména pak využívající počítače jsou pro studenty často atraktivnější než experimenty klasické. Tato práce se zabývá návrhem fyzikálních experimentů, ve kterých lze s úspěchem využít zvukovou kartu počítače jako měřícího zařízení.
- Konečný P.: Z jídelního lístku Fyzikální kavárny při ÚFE PŘF MU aneb Kundtova a Rubensova trubice, Veletrh 12, Praha 2007
Nejefektnější demonstrace stojatého vlnění v plynu a možná jedna z nejefektnějších demonstrací ve fyzice vůbec, je stojaté vlnění na Rubensově trubici. Poněkud méně experimentálně náročná, ale také méně efektní, je demonstrace stojatého vlnění pomocí Kundtovy trubice. Kundtova trubice zobrazuje stojaté vlnění „otiskem“ kmitajícího vzduchu do vhodného granulárního materiálu, Rubensova trubice zobrazuje akustický tlak pomocí plamínků hořícího plynu unikajícího z řady malých otvorů podél trubice. V obou případech mohou zvídavější žáci objevit jevy, jejichž interpretace není jednoduchá a které byly svého času předmětem diskuse známých fyziků v odborných časopisech. S postupem doby se na závěry tehdejší diskuse, zdá se, poněkud zapomnělo a příslušné práce jsou málo citovány. Cílem článku je tuto oblast připomenout a doplnit o některé experimentální zkušenosti autora.
- Kundracik F.: Tajemství akustiky píšťal, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Informace o základních principech vniku tónů v píšťalách a jejich ladění. Náměty na výrobu jednoduchých píšťal.
- Machovič Ľ., Baník I.: Motivačné pokusy z mechaniky, Veletrh 10, Praha 2005
Náměty na tři „exotická“ kyvadla, která lze realizovat s běžnými pomůckami
- Marenčík A.: Transformácia chemickej energie na prácu svalov, Veletrh 7, Praha 2002
Článek je věnován kvantitativnímu stanovení transformace chemické energie na práci svalů u člověka.
- Patč B.: Chvění tyčí, Veletrh 7, Praha 2002
Autor se v příspěvku věnuje zkoumání podélného, příčného a torzního vlnění tyčí různých rozměrů, tvarů i materiálu.
- Patč B.: Pokusy s kyvadly, Veletrh 2, Plzeň 1997
Pět experimentů s kyvadly – zkoumají vliv silového pole na frekvenci kyvadla a parametrickou rezonanci. V 6. pokusu se zkoumá pohyb bublin v kapalině.
- Piskač V.: Tři nové experimenty, Veletrh 12, Praha 2007
První částí příspěvku je demonstrační experiment, který pomocí žárovkového reostatu předvádí zátěž vodičů při průchodu proudu. Druhou částí jsou akustické pomůcky (Seebeckova siréna a monochord) demonstrované pomocí elektromagnetických snímačů.
- Reichl J., Dvořák J.: Rubensova trubice, Veletrh 23, České Budějovice 2018
V příspěvku je popsána konstrukce přístroje, který je vhodný jako ukázka stlačitelnosti plynu vlivem akustických vln, demonstrace stojatého vlnění, šíření zvuku v plynu, … Přístroj vznikl na základě přípravy nadaného žáka Jakuba Dvořáka na praktický domácí úkol z fyziky.
- Rojko M.: Střídavý proud, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návrh, jak lze učit o střídavém proudu na základní škole s využitím signálního generátoru, a popis experimentů s ním (záznam časového průběhu střídavého napětí a proudu, a to i usměrněného, modelování točivého magnetického pole v trojfázovém elektromotoru).
- Tesař J.: Klasické a inovované měření rychlosti zvuku, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Možnosti měření rychlosti zvuku ve fyzikálním praktiku – pomocí Kundtovy trubice, Quinckeho trubice a srovnáním fáze zvukového vlnění s referenčním zdrojem.
- Tomáš M.: Pokusy s dielektriky, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku se zaměřím na možnosti výroby kompozitních dielektrik a měření jejich vlastností. Ukáži výsledky svých měření frekvenční a teplotní závislosti dielektrické konstanty kompozitních materiálů. Dále se zaměřím na poměrně málo známý termodielektrický jev. Vysvětlím princip a popíši současné poznatky o tomto jevu.
- Vícha V.: Vrtule v laboratorních úlohách, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Tři náměty na laboratorní práce (Otáčivý pohyb, Vrtule a monitor, Tažná síla vrtule) a jedna problémová experimentální úloha (Vrtule jako setrvačník) s využitím jednoduché vrtulky