- Bolek J.: Tři jednoduché pokusy, Veletrh 2, Plzeň 1997
První pokus demonstruje působení vztlakové síly na balónek v proudu vzduchu z vysavače, druhý udává návod na výrobu karteziánka na dálkové ovládání a třetí ukazuje snížení tlaku po kondenzaci par v baňce.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 4: tíhové zrychlení stokrát jinak, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek předkládá sedm námětů na pokusy vyzkoušených i nově vyvinutých na jarním soustředění pro budoucí a současné učitele fyziky. V úlohách nejde o co nejpřesnější měření, spíše o to, jak si na úloze změřit gravitační zrychlení mohou žáci a studenti procvičit leccos z mechaniky.
- Holubová R.: Co všechno můžeme slyšet, Veletrh 7, Praha 2002
16 jednoduchých experimentů týkajících se akustiky.
- Houfková j.: Fyzika v mateřských školkách a na prvním stupni ZŠ, Veletrh 20, Praha 2015
Větší i menší pokusy pro větší i menší děti – deset vybraných pokusů, které se během posledních osmi let osvědčily při práci s předškolními a mladšími školními dětmi, a které mají návaznost ve výuce fyziky.
- Kielbusová Z.: Pouťový balónek v hodinách fyziky, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek ukáže pět zajímavých využití pouťových balónků v hodinách fyziky
- Kubínová Š., Navrátilová A.: Fyzika v příběhu, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku jsou zařazeny jednoduché fyzikální experimenty, které jsou sestaveny tak, aby přesně zapadaly do děje konkrétního, všem dobře známého příběhu, jejich příprava nebyla časově náročná a použité pomůcky nebyly příliš nákladné. Vše je předkládáno žákům ve formě soutěžní hry pro skupiny.
- Milbrandt R.: Public Demonstration Shows, Veletrh 12, Praha 2007
This presentation discusses public demonstration shows, benefits and goals of such shows, and discusses in detail two pressure demonstrations: balloons under a large piece of wood with people atop it, and a bed of nails with some modifications.
- Onderová Ľ.: Detský balónik a fyzika, Veletrh 12, Praha 2007
V príspevku je prezentovaný súbor 16 jednoduchých pokusov z rôznych oblastí fyziky, pri ktorých sa využíva detský gumený balónik.
- Pawlik J., Widuch S.: Udivující vlastnosti atmosféry, Veletrh 13, Plzeň 2008
Naše atmosféra vznikla jako výsledek kompromisu mezi tendencí rychlých částic k úniku a gravitací, která je přitahovala co nejblíže k Zemi. Tento článek ukazuje velmi zajímavé experimenty, které zpodobňují náš život a fungovaní našeho těla v atmosféře i mimo ni.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů IV, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek je věnován třem jednoduchým pomůckám, které si může každý učitel fyziky sám vyrobit: "Tlak plynu v balónku", "Zpívající trubky" a "Zpívající tyčky". Také v příspěvku předvedu, jak změřit časový průběh, frekvenci a rychlost zvuku s těmito pomůckami.
- Raczkowska-Tomczak K.: Ponorka s použitím šumivé tablety, Veletrh 12, Praha 2007
Zde se dočtete o tématu projektu o problémech spojených s plováním těles. Mezi pokusy, které prováděli žáci, byly modely ponorek. Uvedu návrh jednoho z nich s použitím šumivé tablety.
- Veselý M.: Od hraček k fyzice, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod, jak vyrobit jojo z knoflíků, papírové postavičky pohybující se díky elektrostatickému působení a jak uspořádat závody ucházejících balónků.
- Vollmer M.: Fun with physics – hands on experiments in physics teaching, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku je popsáno 13 známých nebo méně známých jednoduchých experimentů s jednoduchými pomůckami.