- Dvořák L.: Využití ping-pongových míčků ve fyzice, Veletrh 9, Brno 2004
Několik desítek jednoduchých pokusů z různých oblastí fyziky, které využívají ping-pongové míčky.
- Dvořák L.: Wherigo aneb další využití GPS přijímače ve výuce, Veletrh 15, Praha 2010
Některé GPS přijímače, kapesní počítač i mobilní telefony s GPS čipem je možné využít pro hru Wherigo. V příspěvku je popsáno využití této hry při výuce a jejich tvorba.
- Franc T.: Co vše se skrývá pod slapovými jevy?, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Většina studentů si pod slapovými jevy představí pouze příliv a odliv. Slapové jevy jsou však mnohem rozsáhlejší téma zahrnující mnoho efektů způsobených působením slapových sil. V příspěvku je uveden přehled slapových jevů, se kterými se lze setkat ve sluneční soustavě.
- Hložek F.: Astronomické kroužky a dalekohledy jako mimoškolní aktivity, Veletrh 27, Olomouc 2022
Představíme výsledky dotazníku mezi učiteli fyziky ohledně výuky dalekohledů. Dále průběžné výsledky probíhajícího výzkumu astronomických kroužků v České republice. Hlavní náplní příspěvku pak budou vybrané aktivity a experimenty převzaté z návštěv astronomických kroužků.
- Holubová R.: Když si fyzik chce hrát, vymyslí ASTROJAX, Veletrh 9, Brno 2004
Popis dvou moderních hraček (Beyblade, Astrojax). Využití Astrojaxu k ukázce pohybu planet a chaotického pohybu dvojitého kyvadla. Příspěvek obsahuje i výpočet polohy kuliček při orbitálním pohybu.
- Hosnedl J.: Zajímavé pokusy z atmosférické optiky, Veletrh 4, Příbram 1999
Návody k řadě pokusů demonstrujících různé optické jevy v atmosféře, např. zrcadlení, mihotání, změna tvaru Slunce (Měsíce) u obzoru, zvednutí obzoru způsobené refrakcí a duhu.
- Kéhar O.: Astronomické pokusy trochu jinak, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku představím zajímavé možnosti využití katalogů astronomických objektů, které jsou dostupné na stránkách Astronomia (astronomia.zcu.cz).
- Kéhar O.: Astronomie z papíru, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek obsahuje ukázku zajímavých pomůcek pro výuku astronomických poznatků (např. HR diagram, Kirkwoodovy mezery, planetky skupiny Hilda), které jsou vytvořené především z papíru. Hodí se pro zpestření výuky nebo pro případ, že nefunguje výpočetní technika.
- Kéhar O.: Astronomie: Jak si představit nepředstavitelné, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku se zaměřím na praktické ukázky, kde pomocí srovnávací metody ilustruji základní představu o velikostech vesmírných těles různých typů, prostorových vzdáleností mezi nimi, případně složitě představitelných fyzikálních veličin (např. tlak nebo množství vody v atmosféře).
- Kéhar O.: Mnemotechnické pomůcky v astronomii, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Díky mnemotechnickým pomůckám jsme schopni si vrýt do paměti jinak těžko zapamatovatelná data nebo abstraktní pojmy. V příspěvku je poukázáno na několik mnemotechnických pomůcek z oblasti astronomie.
- Reichl J., Jíra V.: Panská fyzika ze Štupky, Veletrh 5, Praha 2000
Návod na sestavení jednoduchého modelu sluneční soustavy a jednotlivých planet, informace o studentském počítačovém programu o planetách. Návod na výrobu setrvačníku z kola od jízdního kola a jeho využití při objasnění pojmu kinetická energie rotujícího tělesa a na jeden hezký pokus z oblasti změn skupenství.
- Veselý J.: Astronomické modely - budování správné představy o poměrech velikostí a vzdáleností vesmírných těles, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Představy žáků, studentů i dospělých lidí o relativních velikostech a vzdálenostech vesmírných objektů jsou v převážné většině naprosto zcestné. Jako pomůcku k řešení problému jsme vytvořili sady modelů planet, hvězd a celé planetární soustavy. V každé sadě jsou modely v jednotném měřítku, vzájemně jsou měřítka sad v jednoduchých poměrech.
- Veselý J., Krajčová V.: Astrofyzikální videa, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku jsou představena videa zachycující pokusy či výklad s demonstračními pomůckami. Videa jsou zaměřena na astronomii a astrofyziku, a vznikla v prostředí Hvězdárny a planetária v Hradci Králové.
- Vojkůvková I.: K výuce fyziky v 9. ročníku ZŠ (několik námětů, jak zpestřit výuku), Veletrh 5, Praha 2000
Několik námětů na neobvyklé žákovské projekty.