- Bednář V., Vochozka V., Tesař J.: Jsou všechny žárovky stejné?, Veletrh 19, Cheb 2014
Článek se zabývá základními principy běžných žárovek, které se používají v domácnostech (klasické žárovky, úsporné žárovky a LED žárovky). Prezentuje měření porovnávající jejich směrové fotometrické vyzařovací diagramy a světelné účinnosti daných žárovek. Tato měření lze zařadit do fyzikálního praktika na vyšších stupních škol.
- Boček V.: Elektřina vlastníma rukama, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek představuje experimenty z elektřiny a magnetismu, které jsou efektní a zároveň jednoduché na konstrukci. Lze je využít v rámci fyzikálních kroužků nebo jako didaktickou pomůcku.
- Boček V.: Elektřina z tuňáka a z dalších netradičních zdrojů, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek popisuje tři netradiční způsoby „výroby“ elektřiny. Zaprvé pomocí potravin a Peltierova článku budeme napájet motorek. Zadruhé rozsvítíme piezoreproduktorem LED. Zatřetí se zaměříme na prkno, v jehož blízkosti se díky elektromagnetické indukci rozsvítí LED.
- Burdová V., Tesař J., Vochozka V., Bednář V.: Žárovka v projektové výuce, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek je zaměřen na projektovou výuku zaměřenou na světelné zdroje. Dozvíme se zde něco málo o historii žárovek, výsledcích měření účinnosti a spektrálních složení žárovek, ale i úspěšnosti daného projektu ve výuce.
- De Jong G.: Measuring Planck´s konstant with LED´s, Veletrh 17, Praha 2012
Cílem tohoto článku je měření Planckovy konstanty. Tentokrát to budeme provádět pomocí jednobarevných LED různých barev..
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: co s čočkami, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku jsou prezentovány možnosti využití čoček z Meopty Přerov. Jde o optické sklo vyřazené při výrobě přesných optických zařízení, které ale může velmi dobře posloužit při výuce fyziky.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje, Veletrh 6, Olomouc 2001
Konstrukce tří měřících přístrojů. První umožňuje měření velikosti magnetické indukce, druhým je voltmetr z LEDek, třetím váhy tvořené traktůrkem popojíždějícím po houpačce
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 4, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje jednoduchý měřič napětí s indikací pomocí sloupečku svítivých diod. Druhá část příspěvku popisuje, jak lze měřit velmi malé proudy pomocí běžného multimetru.
- Dvořák L., Koudelková I., Gottwald V., Krása A., Molič J., Švec M.: Pár věcí z tábora..., Veletrh 3, Praha 1998
Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.
- Hajdusianek A., Hajdusianek I.: Mobile laboratories of the "Academy of Young Explorers", Veletrh 20, Praha 2015
V rámci projektu byly vyvinuty nové experimenty, které mohou být přezentovány na školách. Jsou zde popsané nápady a řešení, které jsme sami vyzkoušeli. Cílem těchto experimentů je rozšířit znalosti žáků a přesvědčit je, že fyzika je užitečný vědní obor.
- Houfková J., Mandíková D.: Fyzika v krabičce, Veletrh 17, Praha 2012
Krabičku o rozměrech 10,2 cm × 6,2 cm × 2,2 cm jsme naplnily pomůckami, se kterými lze předvést přes šedesát demonstrací různých fyzikálních jevů. V příspěvku představujeme obsah krabičky a vybrané pokusy provedené s jejím obsahem.
- Hrdý J.: Školní stroboskop se svítivými diodami, Veletrh 5, Praha 2000
Popis konstrukce prototypu jednoduchého školního stroboskopu využívajícího vysoce svítivé diody LED.
- Hrdý J., Rohlena I.: Fyzikální demonstrace s využitím LED pásků, Veletrh 23, České Budějovice 2018
Použití barevných LED pásků pro základní fyzikální demonstrace z oblasti skládání barev (podle modelu RGB). Popisované pokusy mají jednak posílit výuku učiva o vnímání a skládání barev, ale také podnítit zájem studentů o studium fyzikálních a technických oborů.
- Hubeňák J.: Fotometrie moderně – s fototranzistorem a digitálním multimetrem, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Návod na výrobu jednoduché sondy osvětlení pomocí fototranzistoru. Postup měření úhlové závislosti svítivosti žárovky a světelné diody (výsledky jsou zakresleny do polárních grafů) a výpočet kvantové účinnosti světelné diody. Výroba polarizačního filtru s displeje mobilního telefonu a měření polarizace světla žárovky a svítivé diody.
- Hubeňák J.: Hezká optika s LCD a LED, Veletrh 14, Brno 2009
Na střední škole je jednou z posledních kapitol optika. Samozřejmě se nestíhá vyložit všechnu látku a tady se můžete dozvědět o zajímavých experimentech s LCD a LED.
- Hubeňák J.: LED a laser, Veletrh 5, Praha 2000
Proměřování elektromotorických napětí diod při osvětlení zpětným projektorem a laserem s teoretickým zdůvodněním výsledků.
- Hubeňák J.: Několik experimentů se zvonkovým transformátorem, Veletrh 17, Praha 2012
Zvonkový transformátor je levným zdrojem malého napětí. Jako oddělovací transformátor má vinutí primární a sekundární bezpečně odděleno a lze jej pod dohledem učitele použít ke skupinové práci žáků základních nebo středních škol.
- Hubeňák J.: Superjasné LED, Veletrh 11, Olomouc 2006
V tomto článku se dozvíte více o LED a možnostech pokusů a bádání s nimi.
- Jerje T.: Experimenty za všechny prachy, nebo raději jen za dvacku, Veletrh 19, Cheb 2014
Asi každý fyzikář ví, jak těžké je si do svého kabinetu fyziky pořídit novou pomůcku, případně demonstrační sadu. Učiteli, který to myslí s fyzikou a žáky alespoň trochu dobře nezbývá nic jiného, než se do výroby pomůcek pustit vlastními silami, porozhlédnout se po okolí a získat cit, že ne vše se musí vyhodit. V následujícím příspěvku je ukázka, jakými pokusy může učitel obohatit svou vyučovací hodinu.
- Kéhar O.: Měření setrvačnosti lidského oka, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek si klade za cíl představit experiment, jak změřit setrvačnost lidského oka. Úloha vychází z principu skládání barev. Metoda je snadno aplikovatelná i v prostředí školní třídy.
- Koudelková V.: RGB LED aneb skládání barev jednoduše, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Cílem příspěvku je představit součástku RGB LED, pomocí které lze jednoduše ukazovat experimenty týkající se jak skládání barev, tak i vlastností LED jako takových.
- Koudelková V., Dvořák L., Dvořáková I.: Několik experimentů ze semináře „Elektřina a magnetismus krok za krokem“, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje čtyři experimenty (tři z elektrostatiky a jeden z elektromagnetismu) ze semináře pro posluchače prvního ročníku učitelství fyziky.Příspěvek je doplněn experimentem ukazujícím možnost využití indikátoru napětí vyrobeného z LED diod.
- Ličmanová L., Koníček L.: Spektrální charakteristiky světelných zdrojů a světla prošlého a odraženého, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek se zabývá popisem nových moderních úloh v kurzu Fyzikální praktikum z optiky na Ostravské univerzitě. Přínos spočívá v zatraktivnění úloh pomocí modernějšího pojetí s využitím informačních a komunikačních technologií a moderních pomůcek.
- Lustig F., Svoboda M., Hejnová E.: Vzdálené laboratoře na Přírodovědecké fakultě UJEP Ústí nad Labem a na Matematicko-fyzikální fakultě UK Praha, Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek přináší informaci o nových vzdálených experimentech na Přírodovědecké fakultě Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a o inovaci vzdálených laboratoří na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Hlavní přínosem příspěvku je předložit souhrnný seznam funkčních vzdálených experimentů na obou pracovištích.
- Machalická J., Polák Z., Reichl J.: Několik projektů z tábora, tentokrát na téma „Modelování bez plastelíny aneb když nemůže fyzik k černé díře, musí si ji namodelovat“, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek představuje čtyři z celkem 18 projektů zpracovaných účastníky tradičního Soustředění mladých fyziků a matematiků, které je organizováno Matematicko-fyzikální fakultou UK.
- Nečas T.: Pokusy na zdi a na okně, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku bude představena sada interaktivních exponátů, které jsem vyrobil a umístil na chodbě naší školy. Všechny jsou dostatečně jednoduché a levné na výrobu, určené k tomu, aby si s nimi mohli kolemjdoucí hrát.
- Onderová Ľ.: Niekoľko nápadov pre vyučovanie fyziky II, Veletrh 14, Brno 2009
V příspěvku jsou prezentovány jednoduché experimenty s LED, které mohou pomoci učitelům zpestřit vyučování fyziky na základní, i na strední škole.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů III Generátor funkcí jako zdroj k blikání LEDek, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek je věnován jednomu využití Generátoru funkcí k blikání LEDek.
- Pazdera V.: Pár zajímavých nápadů V, Veletrh 19, Cheb 2014
V první části je příspěvek věnován měření rychlosti zvuku ve vzduchu pomocí ohňostrojové rakety. V druhé části je příspěvek věnován LED zdrojům světla, které lze použít k míšení barev.
- Piskač V.: Barevné čelovky a spousta mikrofonů, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek se zabývá dvěma okruhy experimentů – nejprve seznamuje s novými výkonovými svítivými diodami a možnosti jejich využití při výuce „obyčejné“ i „barevné“ optiky. Poté rozebírá možnosti měření krátkých časových intervalů pomocí zvukového záznamu.
- Piskač V.: W. L. Bragg: Elektřina, Veletrh 6, Olomouc 2001
Tři experimenty podle W. L. Bragga. Konstrukce loďky s cívkou „poháněné“ magnetem plovoucí v elektrolytu. Demonstrace funkce elektromotorku jako dynama, signalizace směru proudu pomocí LED. Kreslení elektřinou pomocí roztoku jodidu draselného v tekutém škrobu.
- Polák Z.: Náměty na experimenty s infračerveným zářením, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek je určen pro učitele, kteří hledají náměty pro samostatnou výzkumnou činnost žáků. V příspěvku ukazuji, že i s velmi jednoduchými a snadno dostupnými pomůckami lze zkoumat takové vlastnosti věcí, které nemůžeme přímo vnímat svými smysly.
- Polák Z.: Několik pokusů s LED, Veletrh 17, Praha 2012
Vyzkoukáme základní vlastnosti jedné LED. Příspěvek ukazuje nápady, ve kterých jsou použity LED a kde se projevuje kvantový charakter světla. Odhad Planckovy konstanty. Závislost luminiscenčních účinků světla na látku na vlnové délce světla.
- Reichl J.: Panská fyzika 4, Veletrh 8, České Budějovice 2003
19 jednoduchých pokusů s krabičkami od filmů a jeden bonusový o těžišti
- Rotter M.: Elektřina v kapalném dusíku, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek se zabývá některými elektrickými jevy, které lze demonstrovat pomocí kapalného dusíku. Na ohřívaném odporovém vlákně se pozoruje projev Leidenfrostova jevu, demonstruje se změna odporu kovu nebo polovodiče s klesající teplotou a také využití křemíkové diody jako teploměru. Je demonstrováno chování elektroluminiscenčních diod v kapalném dusíku, změny vyzařovaného světla a souvislost se změnami jejich volt-ampérových charakteristik.
- Tokar J.: Světloemitující diody (LED) jako indikátory průchodu elektrického proudu, Veletrh 3, Praha 1998
Využití dvou světelných diod k indikaci směru elektrického proudu a pět konkrétních návodů na pokusy s tímto indikátorem.
- Valenta J.: Výroba „bílých“ svítivých diod a související pokusy: Foto- a elektro-luminiscence jako základ revoluce v osvětlování, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek popisuje pokusy s výrobou „bílé“ LED (lumidky) kombinací „jednobarevné“ LED a luminoforů (fotoluminiscenčních látek) a související optické jevy. Pokusy mají vést studenty k pochopení fyzikálních principů nových světelných zdrojů, které brzy ovládnou trh.