- Bdinková V.: Zlomky z celotáborové hry 2.republikového tábora malých debrujárů - Budislav u Litomyšle, 29.7. – 10.8.2001, Veletrh 6, Olomouc 2001
Ukázky z celotáborové hry malých debrujárů. Stroboskop a návod na výrobu řady pohyblivých obrázků. Návod na výrobu létající vrtulky. Motivační text o Archimédovi a příklady vesměs praktických úkolů souvisejících s jeho objevy a vynálezy, které děti plnily.
- Brockmeyerová-Fenclová J., Drozd Z.: Pokusy s vejci, Veletrh 1, Praha 1996
15 poutavě podaných jednoduchých motivačních pokusů s vejci z různých oblastí fyziky.
- Dirlbeck J.: Injekční stříkačka ve fyzice, Veletrh 3, Praha 1998
Pomocí injekčních stříkaček jsou demonstrovány např. pružnost vzduchu, modely hydraulických zařízení, var za sníženého tlaku, princip tepelného motoru, píšťala, listovní váhy.
- Drozd Z.: Fyzika s hrncem, Veletrh 11, Olomouc 2006
V následujícím příspěvku jsou popsány pokusy s hrncem. Je to pomůcka snadno dostupná jak pro učitele, tak pro žáky a v hodině fyziky je to předmět dostatečně neobvyklý, aby budil pozornost.
- Drozd Z., Brockmeyerová J.: Fyzikální kvízy, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Šest jednoduchých pokusů předvedených formou kvízu nebo soutěže Názvy pokusů: Podivné míčky, Přeseknutá laťka, Podivný válec, Záhadné vahadlo, Rozbije se, nebo ne?
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Dvořáková I.: Z cizích luhů a hájů, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku budou představeny experimenty a fyzikální zajímavosti, které jsme buď získali od kolegů z ciziny, nebo jsme si je přivezli z cest po světě.
- Hajdusianek A., Ciżman A.: Fun with Archimedes’ principle, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek se zabývá Archimédovým zákonem. Obsahuje popis pěti jednoduchých experimentů, které by měl zvládnout každý i doma.
- Hejsková P.: Doma s fyzikou, Veletrh 26, Brno 2021
Výuka fyziky distančním způsobem zaznamenala mnoho příležitostí, jak oživit výuku různými novými metodami a technikami. K využití přišly experimenty, které se do domácího použití musely přetransformovat, žákům i jejich rodičům přinesly nové poznání i radost z kreativní činnosti. Článek představuje transformaci školních pokusů do domácího prostředí zejména pomocí vyrobeného siloměru.
- Janás J.: Inovace výuky fyziky na základní škole a gymnáziu, Veletrh 9, Brno 2004
Dva jednoduché demonstrační pokusy (trajektorie a Archimedův zákon) sloužící k motivaci a rozvoji fyzikálního myšlení studentů.
- Jermář J.: Experimenty s digitálními siloměry Vernier, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku jsou představeny aktivity a rychlé demonstrační pokusy s digitálními siloměry Vernier. Důraz je kladen na rychlost, snadnost a přímočarost provedení, aby každý experiment bylo možné zařadit do vyučovací hodiny.
- Jindra J.: Hydrostatika v plastové láhvi, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek představuje dva jednoduché pokusy z hydrostatiky. Experimenty jsou zaměřeny na Pascalův zákon, Archimédův zákon a na demonstraci účinků hydrostatického tlaku.
- Koudelková I.: Laboratorní práce jako problémová úloha, Veletrh 12, Praha 2007
V příspěvku jsou prezentovány vybrané náměty na laboratorní práce z fyziky na druhém stupni ZŠ. Tyto práce mají formu problémových úloh a nutí žáky aktivně přemýšlet nad postupem a řešením. Jako ukázka jsou zde popsány úlohy Archimedův zákon, lom světla, radioaktivní rozpad a elektrické obvody.
- Kubicová J.: Debrujárské pokusy v hodinách fyziky, Veletrh 5, Praha 2000
Návody na sedm velmi jednoduchých experimentů týkajících se povrcového napětí vody a atmosferického tlaku.
- Kubinec P.: Riešenie úloh Turnaja mladých fyzikov pomocou programu IP-Coach, Veletrh 10, Praha 2005
Popis dvou úloh ze soutěže Turnaj mladých fyzíků - modelování kmitavého pohybu kostky ledu v oleji a nemechanické roztáčení ocelové kuličky. V obou úlohách je použit program IP-Coach.
- Lefner K.: Jednoduchá pomůcka pro Archimedův zákon, Veletrh 2, Plzeň 1997
Návod na výrobu jednoduché pomůcky k ověření platnosti Archimédova zákona.
- Onderová Ľ.: Detský balónik a fyzika, Veletrh 12, Praha 2007
V príspevku je prezentovaný súbor 16 jednoduchých pokusov z rôznych oblastí fyziky, pri ktorých sa využíva detský gumený balónik.
- Onderová Ľ.: Zaujímavé nápady pre vyučovanie fyziky, Veletrh 16, Olomouc 2011
V příspěvku je prezentováno několik jednoduchých nápadů a experimentů z různých oblastí fyziky, ktoré mohou pomoci učitelům zpestřit vyučovaní fyziky jak na základní, tak na střední škole.
- Onderová Ľ., Ondera J.: Niekoľko nápadov pre vyučovanie fyziky IV, Veletrh 17, Praha 2012
V příspěvku jsou ukázany jednoduché nápady a experimenty z různých oblastí fyziky. Učitelům pomohou zpestřit vyučovací hodiny a žákům pomohou lépe pochopit látku.
- Patč B.: Archimedův zákon a plavání těles, Veletrh 9, Brno 2004
Šest pokusů na téma vztlaková síla, Archimedův zákon a plování těles.
- Patč B.: Méně obvyklá měření, Veletrh 6, Olomouc 2001
Náměty na šest netradičních měření a pokusů z různých oblastí fyziky. Měření hustoty kapalin komparačním hustoměrem. Měření tlaku a teploty varu v Papinově hrnci. Určování chyby při vážení, která je důsledkem působení vztlakové síly vzduchu. Proměřování magnetických sil, kterými na sebe působí dva ferity. Měření tlaku v saponátových bublinách. Demonstrace chování termického kyvadla.
- Piskač V.: Ohňová show podle Luciena McLellana, Veletrh 9, Brno 2004
Pět pokusů s hořlavými plyny (metan, propan), které demonstrují jejich vlastnosti a vlastnosti tekutin obecně. Příspěvek byl inspirován vystoupením Luciena McLellana na Physics on Stage 2004 v listopadu 2003, experimenty jsou upraveny na české podmínky.
- Reichl J.: Panská fyzika 4, Veletrh 8, České Budějovice 2003
19 jednoduchých pokusů s krabičkami od filmů a jeden bonusový o těžišti
- Rojko M.: Pokusy s plyny, Veletrh 1, Praha 1996
Deset pokusů se vzduchem, propanem, CO, jejichž cílem je naučit žáky „vidět“ neviditelné a jednoduchými prostředky zkoumat vlastnosti těchto plynů.
- Svoboda E.: Pokusy s jednoduchými prostředky, Veletrh 1, Praha 1996
Tři pokusy s jednoduchými prostředky. V prvním je návod na výrobu přetlakového dasymetru v plastové láhvi, druhý pokus popisuje návod na výrobu lodi na reaktivní pohon z plastových lahví, třetí pokus se týká tlaku sytých éterových par.
- Svoboda E.: Tři pokusy s jednoduchými pomůckami, Veletrh 8, České Budějovice 2003
V prvním pokusu je pomocí svíčky a měděné spirály demostrován přenos vnitřní energie tepelnou výměnnou. Druhý pokus popisuje možnost, jak frontálně demonstrovat Archimedův zákon pomocí plastových lahví. Třetí pokus ukazuje rozdíl v pohlcování tepelného záření tmavým a světlým povrchem.
- Trna J.: Několik pokusů, Veletrh 1, Praha 1996
První tři pokusy ukazují přeměnu tepla v mechanickou práci prostřednictvím teplotní roztažnosti kovů, vody a vzduchu. Čtvrtý pokus demonstruje existenci a vlastnosti vztlakové síly působící na předměty v kapalině. Vše je prováděno s jednoduchými pomůckami.
- Trna J.: Několik pokusů z mechaniky kapalin a plynů, Veletrh 2, Plzeň 1997
Čtyři pokusy z mechaniky kapalin a plynů. První demonstruje Pascalův zákon, druhý principy létání a poslední dva jsou věnovány hydrostatickým paradoxům.
- Trna J.: Polystyrénová fyzika, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Soubor 50 jednoduchých experimentů z různých oblastí fyziky s předměty z pěnového polystyrénu.
- Váňová K.: Archimédes a jeho odkaz pro současnou výuku, Veletrh 20, Praha 2015
V příspěvku jsou uvedeny Archimédovy vynálezy a objevy. Nejen Archimédův zákon, ale také stomachion, postup pro nalezení těžiště, pískový počet a další. Dále jsou zde popsány možnosti propojení fyziky s dalšími předměty, např. s hudební výchovou, českým jazykem a dalšími.
- Votruba V., Sekal O., Novák J.: Archimedův zákon neplatí, Veletrh 7, Praha 2002
V příspěvku jsou uvedeny čtyři experimenty na demonstraci Archimedova zákona.