Tento článek popisuje čtyři experimenty spadající do oblasti rotujících soustav, tedy do jednoho z témat, se kterými se mohli studenti ve školním roce 2013/2014 setkat v rámci návštěv Interaktivní fyzikální laboratoře (http://kdf.mff.cuni.cz/ifl/) na MFF UK v Praze. Současně je krátce popsán princip fungování samotné laboratoře.
Tento článek popisuje především námět na přípravu vlastní aparatury pro měření magnetického pole sestávající z jednoduchého teslametru a stativu pro dlouhou cívku, a několik námětů na experimenty s popsanými pomůckami, které lze využít především na střední škole.
Příspěvek prezentuje čtyři praktické aktivity z oblasti mechaniky vrhů (volný pád, vrh vodorovný a vrh šikmý vzhůru) v pro někoho možná netradiční formě. Aktivity pro studenty středních škol připravili studenti učitelství fyziky na MFF UK v Praze.
Demonstrace existence vzduchu patří k běžným fyzikálním experimentům. Tento příspěvek představí vědeckou hračku, která využívá proudění vzduchu a ve světě je známá jako walkalong glider. Jedná se o křídlo, které může díky jednoduchému „triku“ létat sice pomalu, ale teoreticky neomezenou dobu.
Příspěvek se týká tvaru hladiny v rotující nádobě. I jednoduchými prostředky lze naměřit, že hladina má skutečně tvar paraboloidu. Ale jak se bude chovat lodička umístěná na takovou hladinu? To většinou již nikdo teoreticky nepočítal. Výsledek možná překvapí.
Příspěvek popisuje netradiční experimenty v rotujících soustavách. Jedná se především o různé modifikace pokusu s kónickým kyvadlem. Je nastíněno jak jejich teoretické odvození, tak praktické provedení.
Většina vyučujících začíná kapitolu o elektřině a magnetismu elektrostatikou. Tento článek se zabývá dvěma ze základních pojmů tohoto tématu, kondenzátorem a Coulombovým zákonem, a dává námět na experimenty.