- Polák Z.: Elektromagnetické vlny v experimentech, Veletrh 16, Olomouc 2011
V článku se uvádí jak pomocí radiopřijímače, televizního přijímače a videomagnetofonu můžeme předvést většinu podstatných experimentů k problematice šíření elektromagnetických vln.
- Polák Z.: Experimenty elektřiny a magnetismu, Veletrh 11, Olomouc 2006
Ve příspěvku jsou popsány experimenty z elektřiny a magnetismu použitelných při výuce fyziky na základní a střední škole. Jde o využití elektronické zkoušečky, modelování rovnovážné polohy v silovém poli, vytváření sekundárního vinutí transformátorů novým způsobem a netradiční ukázky působení magnetické síly na vodič proudem.
- Polák Z.: Jednoduché pokusy, Veletrh 7, Praha 2002
Několik jednoduchých experimentů použitelných jak na demonstraci při výuce, tak např. jako laboratorní práce (vážení na listu papíru, pružný středový ráz, vzájemná přeměna elektrické a mechanické energie, model turbíny, vířivé proudy, raketka na lihové páry).
- Polák Z.: Kinematika rovnoměrného a zrychleného pohybu, Veletrh 9, Brno 2004
Sedm netradičních demonstračních experimentů z kinematiky rovnoměrného a zrychleného pohybu.
- Polák Z.: Měření rychlosti vzduchu, Veletrh 5, Praha 2000
Jednoduché měření rychlosti vzduchu vycházejícího z „fukaru“ a popis několika dalším experimetů jako bonus (setrvačník, karteziánek, raketa, ...)
- Polák Z.: Náměty na experimenty s infračerveným zářením, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek je určen pro učitele, kteří hledají náměty pro samostatnou výzkumnou činnost žáků. V příspěvku ukazuji, že i s velmi jednoduchými a snadno dostupnými pomůckami lze zkoumat takové vlastnosti věcí, které nemůžeme přímo vnímat svými smysly.
- Polák Z.: Několik pokusů s LED, Veletrh 17, Praha 2012
Vyzkoukáme základní vlastnosti jedné LED. Příspěvek ukazuje nápady, ve kterých jsou použity LED a kde se projevuje kvantový charakter světla. Odhad Planckovy konstanty. Závislost luminiscenčních účinků světla na látku na vlnové délce světla.
- Polák Z.: Několik postřehů ze SonS festivalu 2015 v Londýně, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek obsahuje pozvání k účasti na příštím ročníku Science on Stage a tři nápady od tří různých delegací SonS v Londýně 2015: skládací modely těles z brček a vlasce, kroužek rotující nad magnetem a malý generátor vysokého napětí z pěti součástek.
- Kácovský P., Reichel J., Polák Z.: Několik projektů z tábora, tentokrát na téma "Kdo to za nás pracuje aneb energie kam se podíváš", Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek představuje pět z celkem 22 projektů zpracovaných účastníky tradičního Soustředění mladých fyziků a matematiků, které je organizováno Matematicko-fyzikální fakultou UK.
- Machalická J., Polák Z., Reichl J.: Několik projektů z tábora, tentokrát na téma „Modelování bez plastelíny aneb když nemůže fyzik k černé díře, musí si ji namodelovat“, Veletrh 21, Brno 2016
Příspěvek představuje čtyři z celkem 18 projektů zpracovaných účastníky tradičního Soustředění mladých fyziků a matematiků, které je organizováno Matematicko-fyzikální fakultou UK.
- Kácovský P., Reichl J., Polák Z.: Několik projektů z tábora, tentokrát na téma: "V jednoduchosti je krása aneb i s málem lze dělat divy", Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek představuje sedm z celkem 23 projektů zpracovaných účastníky tradičního Soustředění mladých fyziků a matematiků, které je organizováno Matematickofyzikální fakultou UK a se uskutečnilo v Zadově na Šumavě.
- Koudelková V., Cach R., Polák Z., Reichl J.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma Co věděli už staří Řekové…a víme to taky?, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek popisuje sedm z 18 projektů, které zpracovali účastníci Soustředění mladých fyziků a matematiků v Kořenově. Jedná se o tyto projekty: Heronovy vynálezy, Levitující motor, Pythagorejské ladění, Rádio pro trosečníka, Světelná komunikace, Vlna z kyvadel a Vodní integrátor.
- Koudelková V., Konečný M., Polák Z.: Pár věcí z tábora, tentokrát na téma Voda – základ života, Veletrh 15, Praha 2010
Příspěvek popisuje nejzajímavější projekty zpracované účastníky Soustředění mla-dých fyziků a matematiků.Konkrétně jde o tyto projekty: Lávová lampa, Vodní binární sčítačka, Nenewtonovské kapaliny, Stirlingův stroj a Vznášedlo.
- Polák Z.: Pokusy s CD, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Měření mechanických a dalších vlastností CD, jednoduché pokusy s využití CD (celkem 13 návodů). Popis některých součástí CD mechaniky a osm pokusů s nimi.
- Polák Z., Polák J., Krbal M.: Pokusy z radioaktivity na střední škole, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
V článku jsou uvedeny různé typy radioaktivních zářičů a detektorů vhodných pro experimenty na střední škole. Je popsána detekce na film, ionizační a jiskrová komora. Jsou uvedeny příklady konkrétních laboratorních prací s radioaktivním zářením.
- Koudelková V., Čermáková A., Houfková J., Juchelková D., Kielbusová Z., Polák Z., Reichl J., Trhlíková H., Vágnerová K.: Science on Stage 2022 pohledem českých účastníků, Veletrh 27, Olomouc 2022
Festival Science on Stage se v roce 2022 konal v Praze, účastnilo se ho proto 40 českých učitelů (a další stovky českých návštěvníků). Příspěvek popisuje vybrané experimenty, které zaujaly českou výpravu nebo které na místě měly velký ohlas.
- Polák Z.: Střídavý proud v experimentech, Veletrh 13, Plzeň 2008
V tomto článku se dozvíte, jak jednoduše a rychle naměřit veličiny v obvodech se střídavým proudem a využití je k zadávání úloh s předem známým (naměřeným) výsledkem. A také co všechno lze změřit vhodným měřičem spotřeby energie.
- Polák Z.: Teplo v experimentech, Veletrh 10, Praha 2005
Příspěvek popisuje jak si sestavit lihový kahan a kalorimetr, jak využít termocitlivý papír, udělat tepelný stroj, názorně ukázat činnost tzv. heat pipe – tepelné trubice a „zvážit teplo“
- Polák Z.: Termočlánek jako stabilní fyzikální pokus, Veletrh 25, Praha 2020
V příspěvku budou rozebrána následující témata: Termočlánek a jeho místo ve výuce, výroba kovového termočlánku ve školních podmínkách, termočlánkový teploměr, detekce malých napětí termočlánku, magnetické pole termoelektrického proudu, Peltierův článek jako zdroj napětí, termoelektrický motor poháněný teplem svíčky.