- Hubeňák J.: Akustika klasicky a s počítačem, Veletrh 22, Olomouc 2017
V první části příspěvku jsou popsány experimenty a poznatky z minulosti, které využívaly klasické akustické pomůcky jako ladičky, sirény atd. V další části příspěvku je ukázáno, jak lze využít počítač k měření a demonstraci akustických jevů.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Balistika bezpečně, Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek nabízí střelbu z „pneumatického děla“ a spojení experimentu, měření a využití jednoduchého programu.
- Hubeňák J.: Deset válců a podnětů k přemýšlení, Veletrh 3, Praha 1998
Popis deseti válcových černých skříněk a jejich chování. Náměty, jak je využít ve výuce.
- Hubeňák J., Polák J.: Dvakrát do mikrosvěta, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je popsáno pozorování mikrosvěta, které bylo přímo z mikroskopu zachyceno fotoaparátem v mobilním telefonu. V druhé části je představen nízkofrekvenční zesilovač pro sledování Barkhausenova šumu a ukázky záznamu v programu Audacity.
- Hubeňák J.: Elektrování těles a nové materiály, Veletrh 12, Praha 2007
Klasické pomůcky pro získání elektrických nábojů mají své kouzlo, ale získat liščí ohon a ebonitovou tyč je takřka nemožné. Moderní plasty jsou pro elektrostatiku ideální a umožní i konstrukci staronové "třecí elektriky". S elektronickým elektroskopem rozlišujícím kladné a záporné náboje lze třídit tělesa a materiály podle znaménka ná-boje, který získají třením.
- Hubeňák J.: Fotometrie moderně – s fototranzistorem a digitálním multimetrem, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Návod na výrobu jednoduché sondy osvětlení pomocí fototranzistoru. Postup měření úhlové závislosti svítivosti žárovky a světelné diody (výsledky jsou zakresleny do polárních grafů) a výpočet kvantové účinnosti světelné diody. Výroba polarizačního filtru s displeje mobilního telefonu a měření polarizace světla žárovky a svítivé diody.
- Hubeňák J.: Hezká fyzika s termokamerou (a něco navíc), Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Termovize se stala běžně používaným nástrojem pro sledování úniků tepla a termo-snímky dokladují účinky tepelné izolace budov. Termokamera je dostupná i pro školu. Snímky pořízené termokamerou mohou napomoci při výuce fyziky na základní i střední škole.
- Hubeňák J.: Hezká fyzika z počítače, Veletrh 10, Praha 2005
Návod jak z částí vyřazených počítačových komponent vyrobit větrník, spektroskop a anemometr
- Hubeňák J.: Hezká optika s LCD a LED, Veletrh 14, Brno 2009
Na střední škole je jednou z posledních kapitol optika. Samozřejmě se nestíhá vyložit všechnu látku a tady se můžete dozvědět o zajímavých experimentech s LCD a LED.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Historické pokusy s elektromagnetickou vlnou a dnešní technické možnosti, Veletrh 7, Praha 2002
Příspěvek uvádí historické experimenty týkající se elektromagnetického vlnění. Podstatná část příspěvku je věnována různým experimentům s Lecherovým vedením.
- Hubeňák J.: LED a laser, Veletrh 5, Praha 2000
Proměřování elektromotorických napětí diod při osvětlení zpětným projektorem a laserem s teoretickým zdůvodněním výsledků.
- Hubeňák J.: Měření magnetické indukce, Veletrh 9, Brno 2004
Měření magnetické indukce Hallovou sondu získanou z 5,25″ CD mechaniky počítače.
- Hubeňák J., Hubeňák J.: Měříme rychlost zvuku v kovech, v plynech i v kapalinách, Veletrh 27, Olomouc 2022
S mobilem, metrem, kalafunou a svěrákem můžeme měřit rychlost zvuku pro ocel, mosaz, hliník i plast. Hodnoty se od tabelovaných liší o jednotky procent. V laboratoři lze uskutečnit rezonanční měření v několik decimetrů dlouhém kovovém vzorku, ve sloupci plynu i v kapalině.
- Hubeňák J.: Několik experimentů se zvonkovým transformátorem, Veletrh 17, Praha 2012
Zvonkový transformátor je levným zdrojem malého napětí. Jako oddělovací transformátor má vinutí primární a sekundární bezpečně odděleno a lze jej pod dohledem učitele použít ke skupinové práci žáků základních nebo středních škol.
- Hubeňák J.: Paralyzér v hodině fyziky, Veletrh 13, Plzeň 2008
Experimenty s elektrickou jiskrou a s výboji v plynech jsou působivou součástí hodiny fyziky a mohou vyvolat trvalý zájem o předmět. V řadě pokusů můžeme využít běžně dostupný paralyzér.
- Hubeňák J.: Přímé měření rychlosti zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Popis funkce elektretového mikrofonu a výroby teflonového elektretu. Měření rychlosti zvuku s pomocí 2 mikrofonů a systému IP COACH. Demonstrace interference zvuku.
- Hubeňák J.: Superjasné LED, Veletrh 11, Olomouc 2006
V tomto článku se dozvíte více o LED a možnostech pokusů a bádání s nimi.
- Hubeňák J.: Technické spreje ve vyučování fyzice, Veletrh 15, Praha 2010
Spreje mohou zpestřit hodinu fyziky na základní a střední škole.Technické spreje určené pro elektroniku jsou snadno dostupné a mezi nimi jsou pro fyziku zajímavé typy: spreje chladící a spreje pro odstraňování prachu. Kriminalisté – technici používají mimo jiné spreje s magnetickými částicemi. Tyto spreje lze také získat a použít pro experimenty.
- Hubeňák J.: Vodivé plasty - zajímavý materiál pro laboratorní práci, Veletrh 19, Cheb 2014
Plasty jsou výbornými izolanty a zdroji elektrostatických nábojů. Vodivé plasty jsou spíše výjimkou. Kaptonová fólie, určená k ohřevu elektrickým proudem, umožní zjistit rozložení potenciálu v rovině. Vodivé plasty jsou zajímavé i cenou v řádu desetikorun.