- Dvořák L., Kácovský P.: Další nápady z Malé Hraštice (jednoduché pokusy se slavnými jmény v pozadí), Veletrh 23, České Budějovice 2018
Příspěvek popisuje několik pokusů spojených se jmény slavných fyziků: 1) pokus „skoro Rutherfordův“, v němž jde o odpuzování makroskopických předmětů, 2) jednoduché ověřování Ampérova zákona celkového proudu, 3) odpuzování magnetů, kdy se póly tenkých dlouhých magnetů odpuzují v analogii s Coulombovým zákonem, ovšem u kratších magnetů je to složitější a 4) Oerstedův pokus.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 2: „špagetová fyzika“, Veletrh 17, Praha 2012
Příspěvek informuje o několika pokusech a měřeních mechanických vlastností látek, k nimž lze využít poněkud netradiční materiál – nevařené špagety.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 4: tíhové zrychlení stokrát jinak, Veletrh 19, Cheb 2014
Příspěvek předkládá sedm námětů na pokusy vyzkoušených i nově vyvinutých na jarním soustředění pro budoucí a současné učitele fyziky. V úlohách nejde o co nejpřesnější měření, spíše o to, jak si na úloze změřit gravitační zrychlení mohou žáci a studenti procvičit leccos z mechaniky.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice 5: Jak silné jsou magnety?, Veletrh 20, Praha 2015
Příspěvek nabízí několik jednoduchých možností, jak přibližně změřit hodnotu magnetické indukce v blízkosti magnetů, i když jde již o hodnoty mimo rozsah běžných měřičů magnetické indukce. Věnuje se také síle, kterou se magnety přitahují.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice, tentokrát s vodou, Veletrh 22, Olomouc 2017
Příspěvek popisuje několik pokusů s vodou provedených na jarních soustředěních na Malé Hraštici: 1) efekt diamagnetismu vody na hladinu vody nad magnetem, 2) zdánlivou hloubku předmětů pod vodou při pozorování z různých úhlů, 3) jednoduché měření viskozity vody a 4) svislé a vodorovné „vrhy vodou“ pomocí plastové stříkačky a jejich souvislost s rovnicí kontinuity.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: co lze měřit na člověku, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Některé partie fyziky lze učinit atraktivnější tak, že objektem, jehož vlastnosti měříme, je člověk. Vyzkoušeli jsme na letošním soustředění měření týkající se citlivosti našich smyslů, rychlosti reakční doby, síly, kterou jsme schopni vyvynout, i toho, zda naše výška se různí ve stoje a vleže.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: Jáma a kyvadlo, Veletrh 21, Brno 2016
V příspěvku je popsán experiment sestavený na jarním soustředění na Malé Hraštici. S jednoduchými pomůckami bylo sestaveno kyvadlo, na kterém lze zkoumat a proměřit kmity s větší amplitudou. Následně byla konstrukce zlepšována, aby se minimalizovaly chyby měření.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: odpuzování magnetů, Veletrh 24, Hradec Králové 2019
Příspěvek prezentuje několik pokusů s jednoduchými pomůckami pro měření síly mezi malými magnety, které byly navrhnuty na jarním soustředění v Malé Hraštici.
- Dvořák L.: Další nápady z Malé Hraštice: co s čočkami, Veletrh 15, Praha 2010
V příspěvku jsou prezentovány možnosti využití čoček z Meopty Přerov. Jde o optické sklo vyřazené při výrobě přesných optických zařízení, které ale může velmi dobře posloužit při výuce fyziky.
- Koudelková V., Dvořák L.: Dva experimenty s magnetickým polem (+ 1 jako bonus), Veletrh 16, Olomouc 2011
Příspěvek představí tři experimenty z magnetismu vhodné pro studenty středních škol. První z nich se týká jednoduché a přitom jednoznačné demonstrace vlastností diamagnetických a paramagnetických látek, druhý demonstruje ne zcela tradiční transformátor. Třetí, bonusový experiment, ukazuje chování magnetického obvodu transformátoru
- Dvořák L.: Fyzika s Veselou krávou – aneb pokusy s opravdu jednoduchými pomůckami, Veletrh 10, Praha 2005
Soubor jednoduchých pokusů z mechaniky, kmitání, akustiky a optiky s využitím krabiček od sýra.
- Dvořák L.: Jak vážit pomocí ampérmetru a voltmetru aneb vyrobte si (skoro) Kibblovy váhy, Veletrh 25, Praha 2020
Příspěvek popisuje, jak si lze zhotovit jednoduchou levnou pomůcku, která umožní demonstrovat základní princip Kibblových vah, což je zařízení, které umožňuje přesné měření hmotnosti.
- Dvořák L.: Jak věci padají (ve vzduchu), Veletrh 27, Olomouc 2022
Příspěvek ukazuje, jak pomocí jednoduchých pokusů s pádem těles demonstrovat, že síla odporu prostředí je úměrná druhé mocnině rychlosti a jak přitom přibližně určit koeficient odporu. Ilustruje také, jak při měření a zpracování výsledků užít prostředky ICT a upozorňuje, že problematika koeficientu odporu prostředí není tak jednoduchá, jak si při pohledu na klasický školní vzoreček často představujeme.
- Dvořák L.: Ladička, jak ji neznáte, Veletrh 11, Olomouc 2006
Příspěvek ukazuje, jak lze obměnit či jinak využít některé známé pokusy s ladičkou a jak jednoduchá otázka, týkající se útlumu ladičky, může vést k zajímavému měření a k možná trochu překvapivým úvahám.
- Dvořák L.: Magická hůlka Wander Fly a český fyzikář, Veletrh 16, Olomouc 2011
.Příspěvek popisuje možnosti využití hůlky Wander Fly, které mohou napadnout (nejen českého) učitele fyziky. Uvádí také, jak lze nahradit originální levitující objekty z tenké fólie, které se snadno poškodí.
- Koudelková V., Dvořák L., Dvořáková I.: Několik experimentů ze semináře „Elektřina a magnetismus krok za krokem“, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje čtyři experimenty (tři z elektrostatiky a jeden z elektromagnetismu) ze semináře pro posluchače prvního ročníku učitelství fyziky.Příspěvek je doplněn experimentem ukazujícím možnost využití indikátoru napětí vyrobeného z LED diod.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje, Veletrh 6, Olomouc 2001
Konstrukce tří měřících přístrojů. První umožňuje měření velikosti magnetické indukce, druhým je voltmetr z LEDek, třetím váhy tvořené traktůrkem popojíždějícím po houpačce
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 3, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Tři indikátory s jednoduchou a levnou konstrukcí: indikátor malých napětí, jednoduchá konstrukce pro demonstraci ohybu kolejí za horka a jednoduchý dilatometr
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 4, Veletrh 14, Brno 2009
Příspěvek popisuje jednoduchý měřič napětí s indikací pomocí sloupečku svítivých diod. Druhá část příspěvku popisuje, jak lze měřit velmi malé proudy pomocí běžného multimetru.
- Dvořák L.: Netradiční měřící přístroje 4: měření krátkých časů, Veletrh 9, Brno 2004
Měření délky trvání úderu kladiva na kovadlinu pomocí nabíjení kondenzátoru včetně matematického rozboru.
- Dvořák L.: Netradiční měřicí přístroje 2: Indikátor malých proudů, Veletrh 7, Praha 2002
Několik návrhů konstrukce jednoduchého indikátoru malých proudů - od jednoduchého, obsahujícího jeden tranzistor až po plnou verzi se třemi tranzistory. Náměty na využití tohoto přístroje např. v elektrostatice.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 3 – tentokrát o čase a taky trochu o elektronice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik projektů z tábora pro středoškoláky. Demonstrace a záznam chaotického pohybu jednoduchého kyvadla. Úvahy nad konstrukcí Foucaltova kyvadla. Realizace netlumených kmitů kyvadla s elektronickým vypínačem. Zkoumání funkce tranzistorů a prkénková metoda zapojování.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 4 – tentokrát o zvuku, Veletrh 6, Olomouc 2001
Nápady a náměty ze dvou studentských soustředění: co vše může hrát, jak měřit rychlost zvuku jednoduchými prostředky i s pomocí počítače, rezonance strun na kytaře a kmitů vzduchu v láhvi, snímání kmitů struny, konstrukce různých reproduktorů.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora II – tentokrát o světle, Veletrh 4, Příbram 1999
Náměty na výrobu několika optických zařízení, která vytvořili účastníci letního tábora pro středoškoláky.
- Dvořák L., Koudelková I., Gottwald V., Krása A., Molič J., Švec M.: Pár věcí z tábora..., Veletrh 3, Praha 1998
Popis konstrukce několika měřících přístrojů a zařízení vytvořených účastníky letního tábora pro středoškoláky.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 5 – tentokrát o energii, Veletrh 7, Praha 2002
Náměty z letního tábora pro středoškoláky: měření solární konstanty, konstrukce sluneční pece, konstrukce katapultu, využití elektromotorku jako dynama.
- Dvořák L.: Pár věcí z tábora 6, Veletrh 8, České Budějovice 2003
Nápady a náměty z odborného soustředění pro středoškoláky na téma: Síly a interakce. Podrobný popis měření síly, kterou je napínána struna, konstrukce Heronovy fontány a několika pokusů s povrchovým napětím vody.
- Dvořák L.: Pokusy na Malé Hraštici – tentokrát s teplem, Veletrh 13, Plzeň 2008
Příspěvek popisuje jednoduchou demonstraci adiabatického děje,resp. rozdílu mezi adiabatickým a izometrickým dějem. Je zde skupina pokusů na demosntraci a měření přenosu tepla zářením pomocí ICT i jednoduchých pomůcek za pár korun.
- Dvořák L.: Rychlost zvuku stokrát jinak, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek ukazuje několik jednoduchých metod pro měření rychlosti zvuku ve vzduchu realizovaných co nejjednoduššími prostředky a prakticky „zadarmo“: většinou s využitím počítače, ale pouze s běžnou zvukovou kartou a s volně dostupnými programy. Popsány jsou jak metody přímé, počítající rychlost zvuku z dráhy a času, za níž ji zvuk urazí („třískání dřevy na louce“, odraz zvuku od tabule, odrazy zvuku v rouře, metoda využívající kontakt dvou kovových předmětů při vydání zvuku), tak metody nepřímé, určující rychlost zvuku z frekvence a vlnové délky zvuku (rezonance v trubici zčásti ponořené do vody, měření rezonanční frekvence vzduchu v otevřené trubici, vlastní kmity vzduchu v otevřené trubici). Jde o metody, jejichž princip je známý, ale lze v nich pro potřeby školních experimentů účelně využít možnosti, které poskytují počítače a nové technologie.
- Dvořák L.: Trocha heuristiky z Malé Hraštice, Veletrh 5, Praha 2000
Několik nápadů ze soustředění studentů učitelství fyziky MFF UK. Návod na výrobu nitkového telefonu s ozvěnou, vah založených na Archimédově zákonu, zařízení k měření pružnosti džemu, knedlíků apod., zesilovače, který umožní registrovat např. průchod kyvadla z magnetu rovnovážnou polohou. Vše z běžně dostupných pomůcek
- Koudelková V., Dvořák L.: Tři experimenty inspirované miskoncepcemi SŠ studentů v elektřině a magnetismu, Veletrh 18, Hradec Králové 2013
Příspěvek popisuje tři experimenty, které byly inspirovány velmi častými miskoncepcemi středoškolských studentů v elektřině a magnetismu. První experiment se týká náboje na izolantu, druhý kvalitativně demonstruje Coulombův zákon, třetí ukazuje chování cívky v homogenním magnetickém poli. U každého experimentu je popsána také příslušná miskoncepce a výsledky výzkumu, které na ni ukazují.
- Šabatka Z., Dvořák L.: Vodní paraboloid, Veletrh 12, Praha 2007
Příspěvek se týká tvaru hladiny v rotující nádobě. I jednoduchými prostředky lze naměřit, že hladina má skutečně tvar paraboloidu. Ale jak se bude chovat lodička umístěná na takovou hladinu? To většinou již nikdo teoreticky nepočítal. Výsledek možná překvapí.